avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Activitate siro

Activitate siro

Buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca incetare contractului individual de munca in perioada de proba, (de 90 zile calendaristice) se poate face doar printr-o Notificare , s-au se face prin Notificare iar in urma acesteia se intocmeste Decizie?Va multumesc.
Buna ziua, va rog sa ma ajutati in problema:angajatul lipseste nemotivat de 3 saptamani,i-am trimis, prin serviciu de curierat, convocator in vederea ascultarii motivelor pt.care lipseste nemotivat, dar firma de curierat trimite mesajul cu textul "Destinatar negasit la domiciliu".Va rog sa-mi spuneti daca i se poate desface contractul individual de munca fara desfasurarea cercetarii disciplinare prealabile?Si daca nu, ce trebuie facut in continuare? Va multumesc.
Buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca este legal sa-i propun salariatului un alt loc de munca, conform studiilor sale, daca departamentul din care face parte se desfiinteaza si dorim sa evitam concedierea in baza art.65 alin.(1) din Codul Muncii.Va multimesc.
Buna dimineata, va rog sa-mi spuneti, in situatia in care angajatul prezinta concediu medical pt.1 zi ( ziua de joi din saptamana), cod indemnizatie 06, acesta se plateste?Va multumesc.
Buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca o persoana cu diploma de absolvire a invatamantului complementar/de ucenici, de 2 ani, poate fi incadarat ca Agent comercial avand in vedere ca nivelul de instruire pt. acesta este de studii medii sau postliceale? Va multumesc.
Buna ziua, va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: daca angajatorul doreste sa faca un schimb care sa-si desfasoare activitatea in intervalul orar 13-20 (adica 7 ore pe zi) si restul de 5 ore, pana la 8 ore pe zi , angajatii sa lucreze o sambata pe luna, care ar fi baza legala, daca aceasta exista? Va multumesc pt. raspuns!
Buna seara, va rog sa-mi spuneti daca interdictia de a inceta raporturile de munca pe o perioada de 6 luni dupa reluarea activitatii este valabila si in cazul salariatei care a revenit din concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani.Va multumesc.
Buna seara, va rog sa-mi spuneti , daca angajata , dupa ce a epuizat cele 126 zile de concediu pre si post natal, doreste sa se intoarca la munca poate beneficia de stimulent de insertie? Si daca da, ce trebuie sa faca in acest sens? Va multumesc.
Buna dimineata, va rog sa-mi spuneti, daca in CCM si in Regulamentul intern este specificat ca salariatii au dreptul la 5 zile libere la "casatoria salariatului" , aceasta presupune casatorie civila sau casatorie religioasa.Sau este la latitudinea salariatului, sau a angjatorului? Si exista un termen pt.aceste 5 zile libere? Va multumesc.
Buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca un angajat aflat in concediu medical poate beneficia de indemnizatie atat de la angajatorul la care lucreaza cu norma intreaga cat si de la angajatorul unde lucreaza timp partial? Ce documente prezinta la cel de-al doilea angajator daca Certificatul de concediu medical il prezinta la locul de munca unde are program normal? Va multumesc.