avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Activitate o_ana

Activitate o_ana

Raspunsul sincer este: Da
Un act poate disparea f simplu din primarie
Si, ca sa te miri si mai tare pot aparea schimbari de vecini si la cadastru fara sa stii ca ai vandut o parte din primariei,sau ca ai facut schimb cu un lot mai la stanga mai la dreapta si te trezesti ca ceri de la cadastru si....surpriza, sunt intelesi si....nu mai ai terenul unde era,e un pic mai la dreapta,mai la stanga,acum primaria are partea te la drum si tu nu mai ai iesire
Ca sa rezolvi trebuie sa ai act mai vechi in care sa apara cadastrul vechi si....oricum,daca rezolvi cu actele nimeni nu va fi "vinovat" pt ca schimbarea se prescrie de la pedeapsa in 5 ani(parca)
Am patit-o :D
Ok. Multumesc mult de lamuriri
In blocul in care locuiesc mi s-a spus ca avem contract de verificare lunara (300 lei /scara) si vine lunar cineva si verifica.
Administratorul nostru este renumit pentru minciuni(minte si ca este langa tine si nu il vezi tu,daca vorbesti cu el la telefon sa ii spui ca nu ai apa calda sau altceva)
Mi s-a parut ciudat ca verifica lunar si platim lunar 300 lei
Revin si eu la acest subiect mai vechi cu niste nelamuriri
Verificarea se face lunar?Adica vine cineva lunar si lunar se emite factura de verificare?
Trebuie sa aiba un proces verbal de verificare,nu? Cine il contrasemneaza din partea administratie de bloc?
Răspuns la discuția contractul de credit ipotecar
Este adevarat ca este de plans situatia domnului in cauza. Problema insa ar trebui pusa si "de ce fiul si nora ii lasa sa se chinuie si nu isi platesc datoriile" nu ati spus nimic despre acestia. Cat era CHF-ul cand s-a luat creditul?
Nu vreau sa apar pe nimeni dar in general problema are mai multe fete
Multumesc domnule Grecu, incepusem deja sa ma gandesc sa sterg contul
Asta vroiam si eu: indiferent cum calculezi,e f mult trecut la suma de salarii si mi se pare ca sa nu zic "de bun simt" zic: cf legii sa mi se explice,ca oricarui locatar
Mi se pare exagerat si suma trecuta la "apa calda" si "apa rece" la comun resprectiv 600 si 400 lei, de la ce procend din total se face verificarea contoarelor?
Mi s-a spus ca oamenii nu permit accesul in apartament,dar nu am vazut nicio programare de citire afisata si,daca oamenii permit accesul celor cu cititrea repartitoarelor,cred ca i-ar permite si dansului,nu?
De asemenea,daca ati avut apartamente de executat: cum s-au decontat cheltuielile?cine a platit?noi platim,doar luna asta 4300 lei(se pare ca am platit si lunile anterioare,dar nu ca acum)
Nu ma intelegeti gresit, apreciez oamenii care muncesc si domnul administrator este un bun gospodar,dar limbajul si respectul pentru ceilalti locatari ma scoate din minti
Multumesc inca odata
Da, cred ca nu am ce face si testez strainii....of
Ma bucur ca ati sarit in apararea domnului pe care l-am banuit de a fi administrator din cauza "atitudinii administratorul are dreptate ... nu trebuie sa dea explicatii oricand si oricui" si cu remarca personala "pe care nu cred ca ati citit-o cu atentie, ci doar ati rasfoit-o".
Daca nu era de competenta administratorului sa raspunda, putea spune exact asa: nu este de competenta mea,intrebati cenzorul,sau presedintele,sau orice altceva. atitudinea de lucrat la stat: "cine esti tu sa iti raspund?" este cea care a adus Romania unde este.Pai sa iti spun cine sunt: "cel ce plateste sa ai salariu, vecinul tau"
E grav daca cer explicatii?i se rup epoletii daca raspunde?
Si acum mai vine si isteata observatie: "Si nu m-ar mira sa stiti si din ce se compune suma de 9660 lei, dar ne-ati postat noua aici acest topic sa vedeti daca ne pricepem sa va spunem ce a fost in capul administratorului dv. si ce e in acea asociatie..."- multumesc :) f istet
Domnule carol_lorac,banuiesc eu ca sunteti administrator si,ca si administratorul meu nu ati citit legea pe baza careia ati obtinut atestatul: am zis ca am depus cerere de explicare a sumelor,deja eram la termenul de 7 zile de raspuns(deci,va rog insistent sa cititi cu atentie inainte de a-i acuza pe altii ca nu citesc si inainte a lua apararea unui om care iti spune ca iti raspunde cand vrea)
Daca asa inteleg toti administratorii sa raspunda mi se pare firesc sa fie multi locatari suparati. Am citit bine legea, am scris in acest post ca mi s-a parut o suma aberanta 9660 lei salarii pentru un bloc de 4 scari(probabil d-voastra vi se pare putin..mi-e mila de locatarii dumneavoastra)
Deci,repet,poate reusiti sa intelegi de data asta: 9660 mi se pare mult pentru fond salarii. Am facut cerere sa mi se explice si mie cine ce salariu are(am acest drept cf legii 230), deasemenea sa mi se explice de ce sunt 600 lei apa calda parti comune si 400 apa rece parti comune,4300 onorarii avocat
Eu cred ca sunt enorme "pierderile de apa" si trebui sa anunte verificarea contoarelor de apa de la fiecare apartament,deasemenea trebuia sa explice cf carei hotarari din AG s-a luat decizia de a acoperi onorariile avocatilor pentru executarea unui apartament si cum se vor returna banii recuperati
Daca vi se pare revoltator ca imi cer dreptul la informare,eu propun sa va dati demisia.E clar a nu ati lucrat decat la stat unde nu va face nimeni evaluare,unde nu va cere nimeni rapoarte
E dreptul meu si nu cred ca trebuie sa imi cer scuze cuiva ca mi-l cer: VREAU SA STIU.
Nu ma intereseaza cand are domnul timp,i-am lasat pana la sfarsitul celei de-a 7-a zile,putea pune raspunsul in cutia postala nu sa spuna: raspund cand vreau.
eu cred ca ar trebui sa ne trezim si fiecare sa isi faca treaba nu doar sa se simta ofensat de intrebari
Multumesc
Multumesc pentru raspunsuri
Stiu si eu cum se calculeaza salariul brut,problema era ca indiferent cum adunam(si cu taxe de 100% tot nu iesea suma afisata)
Astazi am fost sa iau "raspunsurile" la reclamatii. Dupa ce administratorul mi-a inchis de 2 ori telefonul in nas spunandu-mi ca "nu e treaba lui sa raspunda la oricine asa..." si "e in lucru la cenzor", am dat de domnul,care de fapt era o doamna care pare destul de draguta si sincera care mi-a explicat ca are experienta in domeniu,ca a verificat actele si a gasit o diferenta de impozite neplatite pentru femeia de serviciu,ca vechea "femeie de serviciu" e in concediu de maternitate(desi sincer nu i-am vazut nici o burta si ne intalneam aproape zilnic pt ca isi incepe programul pe la 8.30 cand plec eu la munca) si ca a trebuit sa ii platim si ei salariul,dar il recuperam de la CAS,sau ceva de genul
Aproape ca ma convinsese...apoi...m-am gandit: "de ce prefera sa raspunda la fiecare om suparat in parte decat sa afiseze ceva la avizier,asa ca i-am cerut ca la urmatorul("program de casierie") sa imi dea ceva scris ca explicatie
Cu nenea administratorul care raspunde in 2 peri si jigneste pe oricine intreaba ceva am ganduri mai negre...o sa ma interesez cum i se anuleaza atestatul si cum il dam afara(nu a depus depozitul de garantie,nu a citit nici macar odata contoarele si platim "la comun" multe sute de lei de apa calda si rece
Multumesc incaodata pentru raspunsuri
Buna ziua,
M-am hotarat,dupa ce am vazut ca aici sunt oameni care chiar incearca sa ajute,sa va scriu
Pe luna mai s-a afisat la salarii suma de 9611 lei,suntem 4 scari ale unui bloc,cand am intrebat cine ia salariu si cat mi s-a enumerat: femeie serviciu 1000+taxe,administrator 740+taxe,cenzor 500+taxe,casier 700+ taxe
Indiferent cum aduni(si asa mi se par excesive) nu dau 9611 lei(ca sa nu mai zic de ce 2 rubrici de "impozit salariale mai" 2500 lei si "impozite salariale iunie" 1272
Mai mult de atat, s-a ajuns ca datoriile legate de "onorarii executare" si alte chestii legate de executarea unui vecin sa fie bagate la cheltuieli administrative(cam 4300)
Asa s-a ajuns, pe timp de vara,daca ai consumat minim minim sa ai minim 180 lei plata
Am cerut explicarea sumelor in scris, nu mi-a dat numar de inregistrare la cerere...joi trebuie sa aflu explicatiile-o sa va tin la curent
Pot merge sa adun locatari 20 % sa schimbam administrator/cenzor...etc?
Cum ce conditii trebuie sa indeplineasca ce ii inlocuieste? nu putem aduce din afara?
Va rog sa ne ajutati(eu sunt tanara,dar majoritatea vecinilor sunt batrani si se tem ca cei din asociatie vor sa le scoata apartamentele la vanzare pentru ca vor acumula datorii)