avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters218056

Activitate ContSters218056

1. Considerand ca reclamantul este subiectiv si nu este psiholog, care ar fi dovezile pentru un comportament anormal, in afara de agresiuni fizice repetate, amenintari si injurii, trimis vederi unui sugar, solicitari de convorbiri telefonice cu un sugar, etc.???
2.Judele actioneaza in interesul superior al copilului si undeva, se vorbeste despre SIGURANTA acestuia. Existand o probabilitate diferita de 0, cum se poate evita riscul?
In ce masura un judecator raspunde de consecintele deciziilor date, in spiritul legii, spirit care este foarte interpretabil???!!


RISC s. n. eveniment probabil, generator de pierderi; pericol posibil. (< fr. risque)
Sursa: MDN | Adăugată de raduborza | Greșeală de tipar | Permalink

RISCÁ, risc, vb. I. Tranz. și intranz. A(-și) pune în primejdie viața, onoarea etc.; a (se) expune unui pericol posibil. ** Intranz. A participa la o acțiune nesigură, a acționa la noroc. ** Refl. (înv.) A cuteza, a îndrăzni, a se încumeta. - Din fr. risquer.
Sursa : DEX '98

Situatiile de risc trebuiesc evitate sau trebuiesc luate masuri suplimentare de siguranta!!

Stimata d-na avocat AVLIL
Statele au promovat si multiculturismul si vedeti ce a iesit!!
Statele au promovat nediscriminarea pe motive etnice si vedeti cum aterizeaza la Otopeni avioanele cu "discriminatii"
Tot statele promoveaza principiul independentei tarilor, pe care le bombardeaza ca sa apere "civilii" ( tarile arabe), omorandu-i(victime colaterale!!)
Este o vorba:"Nu tot ce zboara se mananca"
Si nu tot ce se practica in alte tari se potriveste la noi.
In anumite tari moderne, daca barbatul agreseaza femeia, are interdictie de se mai apropia de ea si de copil.
In alte tari,hartuiala este pedepsita, la noi, nu exista legi!!!
La noi, daca unul omoara un om cu masina, este omor din imprudenta si primeste 1 an cu suspendare, basca mai si conduce in continuare; sase talhari terorizeaza 4 sate, sechestreaza primarul si incendiaza case, dar nu sunt probe;
Insa daca iti aperi avutia si familia si omori agresorul, sigur sunt probe sa infunzi puscaria multi ani!!! (Hadareni)
Legea este facuta de oameni, se spune, pentru oameni.
Si noi suntem oameni si vedem cui folosesc aceste legi???


Intrebare:
1.Se poate cere in instanta examinarea psihica/psihologica a paratului?
2. Ce probabilitate exista ca un individ care, in timp, si-a lovit propria mama, apoi mama copilului sau - pe motiv ca a fost provocat - sa-si loveasca copilul, daca-l provoaca???
Si copilul provoaca, fiindca "vrea la mama", "iubeste pe mama", chiar mie mi-a spus, asa, din senin, ca sunt urata:acute:
Multumesc pentru raspuns.
Imi plac parerile sincere , spuse clar si raspicat.
Cu lipsa de diplomatie, ce sa zic, suntem in aceeasi oala, insa Dvs. aveti o viata in fata, mai puteti invata, pentru mine s-a cam terminat, nu-si mai are rostul.
Va doresc succes in viata si am toata admiratia pentru dumneavoastra.:vishenka:
Doamna, vorbim vorbe.
"Ajuta-te singur si Dumnezeu te va ajuta"
Nu legea, nu judecatorul, uneori nici avocatul nu te ajuta.
Judecatorii aplica protocolul prelucrat prin metodologia de aplicare a legii, lege bazata pe unele studii , facand abstractie de cercetarile, studiile care afirma contrariul. Efectele nu sunt imediate, iar daca timpul va demonstra efecte nocive, raul este deja facut.
Sa nu uitam de medicamentele aplicate gravidelor, dupa protocol, in deceniile trecute, medicamente care au cauzat nasterea copiilor handicapati.
Vedeti problema uniformelor in scoli sau a studiului religiei in scoli-exista studii si pareri pro, dar si contra, toate sunt argumentate.

La fel, acum este trendul supraaprecierii rolului tatalui in viata minorului, fara deosebire de calitatile sale morale, vicii sau caracter. Trebuie ca un obsedat razbunator sa stalceasca un copil in bataie, sa-l nenoroceasca, sa-l fure de la mama , etc. pentru a-i acorda, SI IN ACESTE CONDITII, drept de vizita un pic mai redus.
Daca tatal biologic prefera totusi un sac de box mai consistent, pe mamica, asta nu influenteaza jurii, in definitiv, taticul isi iubeste odrasla si de aceea ii baga mintile in cap mamicii, sa stie care este interesul superior al copilului.:fight:
Răspuns la discuția vecinii
Despre ce revizie sau reparatie ar fi vorba?
Tevile acelea sunt probate la o presiune pe care niciodata nu le va atinge gazul din retea, pentru ca tevile sa se fisureze si sa necesite interventie, reparatie, eventual daca le spargeti Dvs.:D
Reviziile se fac de obicei la consumatorul de gaz: aragaz, centrala termica, contor...

Ca legalitate, s-ar putea sa aveti dreptate, desi teava de gaz nu seamana a balcon.





Domna Ada Stefan,
Sunt de acord cu expertiza psihologica facuta parintilor, dar eu va pun o intrebare: Daca pe criminalul suedez l-ar fi examinat un psiholog INAINTE de actele sale criminale, ar fi descoperit ca are probleme?
Cate cazuri de criminali in serie se cunosc, oameni descrisi de cei apropiati ca fiind sociabili, calmi, iubitori?? Nu sunt psihiatru si nici psiholog, dar majoritatea agresorilor au dubla personalitate, potrivit zicalei:
"Afara-i vopsit gardul, inauntru-i leopardul"
De acord cu Dvs, cu solutia:magic: sau nu ne ramane decat:worthy:
D-na avocat ,
Si totusi, care a fost "tata"?
Cel care v-a crescut sau cel care v-a parasit?
Am citit cu atentie cele discutate in topicul de specialitate; de acolo am inteles ca ar fi aceeasi Marie; din afirmatiile d-lui avocat A.M. am inteles complet altceva.
Raman totusi la convingerea ca legea, actuala si viitoare, este generatoare de conflicte care NU SERVESC INTERESUL MAJOR al minorului si care atenteaza la drepturile fundamentale ale omului.
De ce trebuie neaparat SA SE INTAMPLE o nenorocire, daca putem demonstra existenta RISCULUI?
Si tot nu mi-a raspuns nimeni la intrebarea:
"Copiii conceputi prin fertilizare in vitro cu donator necunoscut nu au si ei dreptul la un tata?"
Daca legea romaneasca si europeana admite aceasta metoda de conceptie, atunci aceasta acceptiune este in contradictie cu enunturile care stau la baza impunerii "relatiilor cu minorul", deci este liber la aducerea pe lume a viitorilor copii care vor simti "alienarea parinteasca", "abandonul", care vor fi rebutul societatii(!!!) din lipsa de caldura paternala.
Desi cred ca mai rau se simt cei care simt caldura palmei paternale ...
Răspuns la discuția Apel telefonic repetat
Va urma.
Este vorba despre incredintare minor si probabil, relatii cu minorul.
Răspuns la discuția probleme cu chiriasii
Eu am un model de contract de inchiriere beton, pentru viitor, daca doriti, vi-l pot pune la dispozitie.
Daca chiriasul semneaza contractul, in formatul acesta, poti sa spargi incuietoarea si sa-l evacuezi, perfect legal.
Va stau la dispozitie, daca doriti, vi-l pot scana si trimite prin email.