avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Activitate iuliana_gradinaru

Activitate iuliana_gradinaru

Răspuns la discuția donatie imobil
Multumesc, dar daca in acelasi an mai vand un imobil in valoarea de 33000 euro, iar pe cel cumparat am platit 6000 euro si vreau sa il vand cu aceeasi suma de 6000 euro? Ma afecteaza in vreun fel acest aspect? Exista o limita a tranzactiilor de felul acesta pt persoane fizice? sau alte conditii speciale?
Discuție schimb locuita
Buna ziua, am un apartament pe numele parintilor mei, pe care doresc sa il dau la schimb cu un alt apartament al altui proprietar. As vrea sa stiu daca in urma schimbului proprietar pot sa fiu eu (fiica lor) sau tot parintii mei. Nu prea inteleg cum se fac aceste schimburi, in sensul ca parintii mei mi-au dat mie acest ap. insa fara un document anume, ci pur si simplu mi l-a facut cadou sa locuiesc in el. Acum in urma schimbului noi (eu si parintii mei) dorim sa fiu eu propreitarul noului apartament.
Cum se poate face asta? Mentionez ca sunt casatorita si am 2 copii...daca e important... Va multumesc
Discuție donatie imobil
buna ziua, spune-ti-mi va rog, daca am cumparat o casa+ teren in sept 2011 si doresc sa o vand sau sa o donez catre o alta persoana, dupa cat timp de la cumparare pot face aceste operatiuni?
Multumesc foarte mult pentru aceste informatii. Daca salariul meu brut este de 1340 lei, iar netul este de 933 lei, atunci mai pot beneficia de aceasta deducere?
Buna ziua, incerc sa aflu informatii despre avantajele persoanelor aflate in intretinerea unui angajat.
De ex eu am 3 copii minori pe care nici eu si nici sotul meu nu i-am declarat in intretinere. Cum se procedeaza in acest sens si care sunt avantajele atat pt copiii mei cat si pentru mine ca angajat.
Va multumesc
Buna ziua, doresc sa ma lamuriti in ceea ce priveste actualizarea salariului brut la angajati in momemtul preluarii bazei de date vechi in cea noua a Revisalului nou; cum este pana la urma...ce salariu trebuie trecut acolo? Cei de la ITM Neamt mi-au spus ca trebuie sa trec salariul de la data de angajare, adica cel din contractul de munca (chiar daca exista contracte din 1990 de exemplu) si apoi sa fac modificarile in ordine cronologica... ceea ce m-a cam speriat. Acum citesc pe forum ca unii au trecut salariile de la 1 ian 2011 sau chiar din ultima luna de plata...deci cum este pana la urma?
Va multumesc
Va rog sa ma lamuriti intr-o chestiune: pot angaja o persoana peste 45 de ani si pot beneficia de subventie conform Legii76, in situatia in care si-a incetat activitatea la o firma in data de (de exemplu) 01.07.2011 iar eu o angajez la firma mea cu data de 02.07.2011? Persoanei respective i-a expirat contractul de munca pe perioada determinata si doreste sa se angajeze la firma mea incepand cu ziua imediat urmatoare. Este nevoie de o perioada minima de somaj pt ca angajatorul sa beneficieze de subventie? Iar contractul pe care i-l fac poate fi pe perioada determinata?
Va multumesc.