avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 646 soluții astăzi
Forum Activitate IOANA9

Activitate IOANA9

Buna ziua,
Suntem mai multi titulari de creanta salariala (asa cum arata tabelul preliminar al creantelor unei firme la care am fost angajata, document ce l-am primit postal din partea unei case de insolventa)...Cum va fi distribuita averea debitorului (daca exista), adica cine are prioritate? Daca nu sunt suficienti bani ptr acoperirea tuturor creantelor salariale, cum se procedeaza?

Vreau sa stiu daca eu pot afla cand este posibil sa imi primesc salariile restante sau cel putin daca firma dispune de active ce pot fi licitate/vandute. Pot solicita astfel de informatii administratorului/lichidatorului judiciar?


Multumesc!
Buna ziua,
Suntem mai multi titulari de creanta salariala (asa cum arata tabelul preliminar al creantelor unei firme la care am fost angajata, document ce l-am primit postal din partea unei case de insolventa)...Cum va fi distribuita averea debitorului (daca exista), adica cine are prioritate? Daca nu sunt suficienti bani ptr acoperirea tuturor creantelor salariale, cum se procedeaza?

Vreau sa stiu daca eu pot afla cand este posibil sa imi primesc salariile restante sau cel putin daca firma dispune de active ce pot fi licitate/vandute.

Multumesc!
Buna ziua,

Am de recuperat salarii restante de la fostul angajator care, intre timp a intrat in insolventa.

Tocmai ce am primit din partea lichidatorului o informare scrisa in ceea ce priveste tabelul creantelor firmei ce este in insolventa, si ma regasesc in acest tabel. De asemenea, mi se spune ca va avea loc o adunare a creditorilor.

Lichidatorul solicita aprobarea unui anumit "onorariu lunar in cuantum de ... si a unui procent de ... incasate in averea debitoarei rezultate din valorificarea de active apartinand debitoarei precum si recuperari de creante".

Ce nu inteleg este de ce mi se cere o astfel de aprobare daca oricum nu se vor face retineri din suma ce imi este datorata mie.

Un alt punct al sedintei il reprezinta si "desemnarea comitetului creditorilor". De ce este nevoie de acest comitet??

Este necesar ca eu sa trimit un raspuns acestei case de insolventa? (ptr ca ei asta solicitata daca nu se poate sa ma prezint la sedinta, sa imi exprim punctul de vedere prin fax sau email...)

Multumesc!
Buna ziua,

Tocmai ce am primit din partea lichidatorului o informare scrisa in ceea ce priveste tabelul creantelor firmei ce este in insolventa, si ma regasesc in acest tabel. De asemenea, mi se spune ca va avea loc o adunare a creditorilor. Este obligatorie si prezenta mea dat fiind faptul ca sedinta se va tine intr-un judet mult prea indepartat de domiciliul meu??

Lichidatorul solicita aprobarea unui anumit "onorariu lunar in cuantum de ... si a unui procent de ... incasate in averea debitoarei rezultate din valorificarea de active apartinand debitoarei precum si recuperari de creante".

Ce nu inteleg este de ce mi se cere o astfel de aprobare daca oricum nu se vor face retineri din suma ce imi este datorata mie.

Un alt punct al sedintei il reprezinta si "desemnarea comitetului creditorilor". De ce este nevoie de acest comitet??

Multumesc!
Am gasit dosarul; la obiectul cauzei este precizat: procedura insolventei. Ca si lichidator este trecut numele unei Case de Insolventa...Observ ca in lista creditorilor se aflta diverse firme furnizoare de produse sau servicii catre fostul angajator. Se platesc mai intai sumele datorate societatilor si apoi fostilor salariati?

Acest lichidator trebuie platit de catre mine?

Multumesc mult ptr explicatii!


Sa inteleg ca administratorul fostei firme trebuie sa inainteze o cerere ptr efecuarea platii salarilor la agentia teritoriala de ocupare a fortei de munca?

multumesc
Fostul angajator are sa imi plateasca mai multe salarii restante.

Ma poate ajuta un executor sa recuperez aceasta datorie daca firma se afla in insolventa, s-a pus deja poprire pe conturi si sechestru pe stocurile de marfa?

Deorece ar trebui sa ma deplasez in alt judet ptr a apela la un executor, am trimis mailuri mai multor astfel de birouri ptr a afla care este onorariul. Am primit raspuns de la un cabinet ca ar fi la ei 2 dosare de acest fel ptr aceeasi firma la care am lucrat eu, dar ca s-au finalizat ca fiind nesolvabile.
Ce pot face????
Doresc sa apelez la executare silita in vederea recuperarii unor salarii restante.
Am hotararea instantei.
Mi s-a solicitat titlul executoriu in original. Nelamurirea mea este: aceasta hotarare a instantei nu trebuie sa ramana la mine in original? Am posibilitatea de a legaliza o copie a hotararii sau cum se poate proceda astfel incat sa ramana la mine originalul??
Precizez ca toate actele le voi trimite prin posta deoarece executorul este din alt judet decat unde am eu domiciliul.

Multumesc anticipat pentru raspuns.
Răspuns la discuția Executarea silita!
Urmeaza sa trimit executorului prin posta actele necesare ptr deschiderea dosarului in acest caz....
Mi s-a solicitat titlul executoriu in original. Nelamurirea mea este: aceasta hotarare a instantei nu trebuie sa ramana la mine in original? Am posibilitatea de a legaliza o copie a hotararii sau cum se poate proceda astfel incat sa ramana la mine originalul??

Multumesc anticipat pentru raspuns.
Am castigat un proces, am primit hotararea instantei si urmeaza sa apelez la un executor (am dat in judecata fostul angajator ptr neplata slariilor).

Sediul firmei la care eu am fost angajata, se afla in alt judet decat cel in care eu am domiciliul si unde am si actionat in instanta. Nelamurirea mea este: executorul trebuie sa fie din judetul in care firma isi are sediul??? Am cerut si parerea unui executor din orasul meu si mi-a spus ca nu ma poate ajuta daca firma este din alt judet :hm:
Multumesc anticipat!