avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Activitate Paunescu Laura

Activitate Paunescu Laura

Un somer, in perioada de un an in care beneficiaza de ajutorul de somaj , poate sa lucreze cu CIM de 2 ore?
Sau exista vre-o varianta sa lucreze part-time?
Dupa moartea tatalui meu am gasit un contract pentru niste bani depusi intr-o banca. Nu este trecut nimeni la imputernicit pe contract.
Cum putem scoate banii acum, dupa 7 luni de la deces?
Este mama in viata si 4 copii.
Ce formalitati trebuie sa facem sa cautam si in alte banci daca mai are bani depusi pentru a-i scoate?
Pana in prezent nu am dezbatut mostenirea, nu s-a facut succesiunea.
Sant un tata divortat de 8 ani, care dupa 25 de ani de munca am fost disponibilizat. Am primit 5 salarii compensatorii, in valoare neta cat ultimul meu salariu lunar, dar banii vor fi platiti lunar, timp de 5 luni, nu i-am primit pe toti odata.
De 8 ani platesc o pensie alimentara, conform unei hotarari judecatoresti de ¼ din salariul meu net.
Ce fac in aceasta situatie?, ca alte venituri nu am si nici nu am gasit un loc de munca –am cautat imediat dupa disponibilizare, de doua luni.
Pensia este platita la zi, inclusiv luna in care am fost disponibilizat, dar in ultimile doua luni nu a mai fost platita.
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns sa-mi spuneti ce demersuri sa fac sa intru in legalitate.
Discuție manager public
Unde si cum pot avea acces la informatiile despre concursul de ocupare a posturilor de manageri la companiile de stat care la care urmeaza sa se sustina examene?