avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 566 soluții astăzi
Forum Activitate igor_drangoi

Activitate igor_drangoi

In situatia in care nu am cetatenia romana, dar sunt rezident, adica detinatorul unui permis de sedere temporara. Am comandat unele produse din SUA si la oficiul postal sunt obligat sa achit TVA. Din cate stiam eu, neavand cetatenia romana, trebuie sa achit TVA la intrarea in tara de origine, unde urmeaza sa folosesc aceste produse. Intrebarea mea este, care este solutia corecta in aceasta situatie?
Multumesc anticipat.
dar in ce priveste acea clauza este valabila?
Cum sa investesc un contract prestari servicii cu formula executorie?
Este valabila clauza prin care in termen de 30 de zile de la scadenta debitorul nu si-a executat obligatia, sa fie obligat la plata unei sume mai mari (adica clauza penala) cu conditia ca perioada de 30 de zile sa plateasca o dobanda in functie de suma datorata?
Si care este solutia in cazul meu? Trebuie sa astept emiterea autorizatiei de constructie?
Daca am depus actele pentru a obtine autorizatia de constructie si nu am obtinut nici un raspuns in termenul de 30 de zile prevazut pentru eliberarea autorizatie. Pot sa incep lucrarile de contructie?
Art. 2532 din Noul Cod Civil, prevede cazurile generale de suspendare a prescriptiei. La alin. 10, din acelasi art. se prevede "in alte cazuri prevazute de lege". Imi poate cineva sugera care sunt aceste cazuri?
Răspuns la discuția Cine suporta riscul?
Nu sunt mai multe detalii, decat cele mentionate mai sus
Răspuns la discuția Cine suporta riscul?
Am primit o somatie prin care expeditorul solicita plata marfii si imi acorda un termen de 5 zile pentru solutionarea litigiului pe cale amiabila. In continutul acestei somatii, este specificat faptul ca deteriorarea marfii este rezultatul infolieirii marifii necorespunzator. In contractul incheiat nu este specificat nimic despre obligatia carausului de incarca marfa. Prin urmare, sarcina revine expeditorului, care prin intermediul somatie afirma ca a fost o infoliere defectuoasa. Are vre-o relevanta juridica acest fapt?
A fost incheiat un contract de transport, dintre o firma caraus si o o societate, fara sa fie prevazut, in contract, nimic mai mult decat destinatia, data, si pretul transportului. Ulterior, in timpul transportarii o parte din marfa a fost avariata ca rezultat al ambarcarii, ambalarii si infolierii neadecvate. Ca rezultat, destinatarul a refuzat acceptarea marfii. In acest caz, cine suporta riscurile?
I
Vecinul meu a obtinut autorizatie de constructie chiar pe linia care desparte aceste 2 propietati. In plus are acolo o crescatorie de porumbei. Pe tot parcursul anului persista un miros neplacut. Ce pot face?