Forum Discuţii juridice Executare silită Cum sa investesc un contract prestari servicii cu ...
Discuție deschisă în Executare silită

Cum sa investesc un contract prestari servicii cu formula executorie?

Este valabila clauza prin care in termen de 30 de zile de la scadenta debitorul nu si-a executat obligatia, sa fie obligat la plata unei sume mai mari (adica clauza penala) cu conditia ca perioada de 30 de zile sa plateasca o dobanda in functie de suma datorata?
nu puteti face asa ceva, contractul nu este titlu executoriu, ca sa fie investit.
aveti nevoie de o sentinta judecatoreasca care sa olbige debitorul la plata unei sume de bani. deci depuneti o actiune in instanta (actiunein pretentii sau somatie de plata), obtineti o sentinta judecatoreasca si apoi o puteti investi dupa raminerea ei irevocabila.
dar in ce priveste acea clauza este valabila?