avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 739 soluții astăzi
Forum Activitate VeroRAM

Activitate VeroRAM

Răspuns la discuția Pensie de invaliditate
STAGIUL POTENTIAL PE TOATE CELE TREI DECIZI ESTE ZERO.CE INSEAMNA ASTA?CE TREBUIE SA FACA IN SITUATIA ASTA? MULTUMIM FOARTE MULT.
Răspuns la discuția Pensie de invaliditate
Sexul masculin
data nasterii 04.01.1967
data inscrierii initiale la pensie 01.09.2010
varsta la data inscrieri la pensie 43 ani 7 luni si 27 de zile
varsta la data deciziei medicale din 2013 - 47 ani 7 luni si 3 zile
stagiul total de cotizare realizat : 19 ani 10 luni si 6 zile
in conditii normale de munca : 7 ani 8 luni si 19 zile
in conditii specilae de munca : 1 an 3 luni si 28 de zile
in grupa a 2 a de munca legea 3/1997 : 6 ani 2 luni si 19 zile
stagiul aferent conditiilor de munca : 2 ani
perioada asimilata : 1 an 3 luni si 26 de zile
stagiul aferent perioadelor de incapacitate temporala de munca : 1 an 3 luni si 4 zile

Buna seara . As avea o intrebare. In anul 2010 am iesit in pensie de invaliditate cu 580 de lei fiind incadrat in gradul 2 . Cu toate ca eram bolnav in 2012 mi-a fost taiat gradul din 2 in 3 si mi-a venit suma de 380 lei . In august 2013 , am reprimit din nou gradul 2 , dar astazi am primit decizia in care apare suma de 380 lei (cu toate ca am trecut de la un gradul 3 la gradul 2) . De ce nu sa revenit la suma initiala (580 lei pentru gradul 2) si am reprimit aceasi suma de 380 lei corespunzatoare gradului 3 avut ? Cum se recalculeaza trecerea de la un grad la altul ? Ce trebuie sa facem in cazul in care mi-au calculat gresit trecerea de la un grad la altul ? Va multumesc foarte mult
Buna seara . Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu un lucru . In momentul de fata sunt somera . Daca un angajator intentioneaza sa ma angajeze din somaj si va beneficia de anumite bonusuri din partea statului ca ma angajeaza din somaj , dupa ce eu voi naste si voi beneficia de indemnizatia de maternitate , aceste beneficii primite din partea statului de catre firma angajatoare vor avea vreun efect negativ in vreun fel asupra indemnizatiei pe care trebuie sa o primesc ?. Va multumesc foarte mult
Buna ziua
Am o intrebare legata de concediul de maternitate . In momentul in care sunt in concediu de maternitate , angajata fiind , cine imi plateste (indemnizatia) acest concediu ? statul Roman sau firma la care sunt angajata ? si unde se depun actele pentru concediu de maternitate (ce institutie se ocupa ? ) ? . Va multumesc foarte mult
Răspuns la discuția Somaj
Multumesc de raspuns.o singura intrebare as mai avea, contractul de colaborare se incadreaza in acele activitati autorizate?
Discuție Somaj
Buna seara
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o lamurire legata de somaj . Deocamdata sunt in somaj . Daca inchei un contract de munca part-time (4 ore pe zi , sau mai putin) din care sa nu imi rezulte un venit net mai mare de 500 ron , pot continua in paralel si cu somajul ? .Sau orice venit obtinut duce la pierderea somajului ? Sau exista o anumita suma maxima (venit) prin care sa pastrez si somajul ? . Va multumesc f mult
Va multumesc foarte mult de raspuns , dar nelucrand in domeniul dumneavoastra tot nu inteleg f bine un amanunt . Deci , daca eu inchei contracte de asigurare cu CNPAS , ANOFM si CNAS , trebuie sa platesc 778 lei + contributiile de 31.3% la pensii , 5.5% la sanatate si 1% somaj ? sau doar contributiile de 31.3% la pensii , 5.5% la sanatate si 1% somaj din valoarea 778 lei ? . Si daca inteleg f bine , daca toate aceastea sunt platite voi beneficia de indemnizatia de maternitate , nu ?. Imi cer scuze pentru repetarea unor intrebari ,dar vreau sa ma lamuresc f bine in ceea ce priveste aceasta situatie , pentru ca inteleg mai greu sistemul asta social . Va multumesc f mult inca odata
Buna seara
Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu o problema . Momentan sunt in somaj (mai am 3 luni de somaj) . Am inteles ca este posibil de la momentul in care m-i se termina somajul , sa contribui in nume propriu cu o anumita suma pentru a avea un fel de continuitate . Adica , sa am toate contributiile la stat platite (CAS , somaj, pensie) . 1. Daca in aceasta perioada de contributie in nume propriu (toate contributiile obligatorii platite de la momentul terminarii somajului) raman insarcinata , o sa primesc indemnizatia de maternitate ? 2. Cum se calculeaza suma datorata statului , care sa acopere toate contributiile obligatorii (avand in vedere ca am studii superioare) ? . 3. Unde se platesc contributiile respective ? . 4. Legat de contributia la sistemul de pensii , cum m-i se adauga aceste contributii la vechime respectiv valoarea pensiei ? . Va multumesc f mult
Buna seara
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o lamurire . Sunt somera si as dori sa aflu daca exista o prevedere legala legata de perioada de proba in cazul in care imi gasesc de lucru . Mai exact , daca imi gasesc un loc de munca si dupa o perioada scurta de timp ( de exemplu 2 luni) sunt data afara sau imi dau demisia , pot reveni si continua cu somajul (din care am plecat initial)? , sau orice intrerupere a somajului inseamna anularea lui ?
Va multumesc foarte mult