avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 733 soluții astăzi
Forum Activitate adrian976

Activitate adrian976

Multumesc!
Buna ziua.Am si eu o problema cu un agent comercial de la care am cumparat un media player in iulie 2011.Conform certificatului de garantie acesta are garantie 2 ani,pana in 7.7.2013.Pe 4 ianuarie acest dispozitiv s-a defectat.Am luat legataura cu administratorul societatii(I.I) si de atunci a inceput un lung sir de tegiversari.Am fost sfatuit de catre acesta sa incerc eu niste combinatii de taste pentru a incerca sa dau reset dispozitivului.Bineanteles ca rezultatul nu a fost cel asteptat.Am anutat pe admin si i-am spus ca metoda dansului nu da rezultate.Mi-a transmis ca metoda e cea corecta dar nu o fac eu corect..Atunci am luat hotararea sa-i trimit dispozitivul pentru a-l repara sau a-mi inapoia banii.Acum dupa ce am depus o plangere la OPC administratorul sustine ca mi-a trimis dispozitivul in stare perfecta de functionare.Timp de o saptamana mi-a transmis ba ca imi inapoiaza suma intreaga,ba ca numai o parte,ba ca-mi trimite dispozitivul.
Problema grava deabia acum incepe.
Administratorul sustine ca eu as fi schimbat produsul,ar fi constatat dansul ca seria de pe certificatul de garantie nu corespunde cu cea a cutiei si a capacului din spate al dispozitivului.Recunosc ca am gresit atunci cand am cumparat playerul si nu am verificat daca seria lui corespunde cu cea de pe certificat sau cutie.Dar sa fim seriosi,cine face acest lucru cand isi cumpara ceva cand ajunge acasa?In orice caz nu un cetatean cinstit sau nu unul patit!Oricum dispozitivul este foarte rar si abia daca se gaseste in lume...
Pe langa toate acestea am fost jignit in repetate randuri de catre agentul comercial mai direct sau voalat.Am pastrat absolut toate mailurile care pot dovedi asta(peste 50 la numar)
Pe scurt:ce pot face dpdv legal in aceasta situatie?Il pot actiona in judecata pentru tegiversare si jigniri?
Multumesc.
este un proces in care ne-am constituit parte civila.Multumesc ptr amanunte si astept sa-mi raspundeti si partea asta cu felul procesului.
Buna ziua.Am un Srl,momentan suspendat.in urma cu 6 ani am fost pacalit de catre o societate comerciala care a luat marfa de la mine si a achitat cu un Cec care s-a dovedit a fi fara acoperire.De aproape 4 ani dureaza procesul cu ce s-a constatat a fi o retea.In vara s-a dat o hotarare care a fost atacata si acum astept hotararea definitiva.De castigat nu vad cum nu asi castiga, insa in situatia in care nu am ce executa de la persoanele/societatea respectiva ce pot face?Ma pot adresa CEDO impotriva Statului,bineanteles ptr despagubiri?pe motiv ca s-a tegiversat sau orice alt motiv?Multumesc!
Răspuns la discuția vazarea/cesionarea unui SRL
Multumesc foarte mult!
Răspuns la discuția vazarea/cesionarea unui SRL
daca se poate mai multe amanunte,pasii ce trebuie urmati....multumesc
am si eu un srl care momentan este suspendat.nu am datorii la stat in schimb am la un furnizor,aproximativ 15000 ron.am si de recuperat peste 20000 de ron de la un alt furnizor cu care sunt in plin proces si astept decizia definitiva.asi vrea sa cedez societatea si sa nu mai am dureri de cap(in sensul ca nu vreau sa mai am niciun fel de problema cu furnizorul).se poate?multumesc!
P.S. ce se poate intampla daca sunt dat in judecata de cel caruia ii datorez banii?nu am niciun fel de proprietati(masina,casa,etc) fac inchisoare?