avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 594 soluții astăzi
Forum Activitate mereswine

Activitate mereswine

Calculul sumelor de restituit trebuie sa se realizeze pentru repararea nedreptatii “taierii pensiilor” aceasta fiind sensul pentru care a fost si instituit art. 121 din Legea nr. 223/2015 privind pensiile militare.
Buna ziua !
Intrebarea mea este cu privire la art. 121 din Legea nr. 223/2015 privind pensiile militare. Articolul se refera la restituirea diferenţelor între cuantumurile pensiilor cuvenite pentru luna decembrie 2010 şi cele stabilite în baza Legii nr.119/2010 şi a O.G. nr. 1/2011, aprobată prin Legea nr.165/2011
Sora mea a primit pensie de urmas din ianuarie 2010 – pana in ianuarie 2014
Eu am inceput sa primesc pensie un an mai tarziu din ianuarie 2011 pana in ian 2014.
Problema este ca desi suntem doi urmasi pensia a avut un singur titular, mama, asadar in decembrie 2010 a fost mai mica (pentru ca primea doar sora) fata de lunile ulterioare - ianuarie 2011 pana in 2014 (cand am primit amandoi pensie)
Casa de pensii a respins cererea de restituire a diferentelor (legea 223/2015) din cauza ca ei se raporteaza la suma totala pe titular primita in decembrie 2010 si nu ia in considerare faptul ca in acea luna numai un singur urmas a primit pensie si evident ca trebuuia sa fie mai mica.
 
Intrebarea noatra este: Cum putem motiva contestatia si ulterior actiunea in judecata?
Cum ar trebui sa se faca calculul?
cum recomandati ? sa cer actualizarea la suma totala adica 200.000RON sau actualizarea la primele doua transe (cate 40.000ron). sau ce alta idee aveti?
Buna ziua!
Sunt intr-o speta mai aparte la care n-am gasit rezolvare in alte forumuri/surse.
Am la dispozitie urmatoarele acte:
-hotarare definitiva din anul 2007 (legea 10/2001) in care se stabileste dreptul meu la suma de 200.000 de RON
-decizie de despagubire emisa de ANRP in anul 2008 prin care se stabileste despagubirea cu aceeasi suma
-in martie 2014 am primit titlul de plata pentru transa I din cele 5 pentru aceeasi suma
-in martie 2015 am primit titlul de plata al II-lea.
In acest zile doresc sa solicit actualizarea sumei cu indicele de creştere a preţurilor de consum.
Intrebarile mele sunt:
1. Se mai poate cere la aceasta data actualizarea de la hot pana la plata efectiva
avand in vedere ca in legea 165/2013 si in Ordinul MFP 1857/2013 - aprobarea Procedurii de plata a sumelor nu se fac referiri la actualizarea sumelor dobandite prin hotarari jud irevocabile.?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Pensie de urmas
1. Dar legal este posibila aceasta plata retroactiva? 2. Acel paragraf cu 35 % se poate scoate din formular , acesta nu este unul standard ?
Va multumesc mult!
Discuție Pensie de urmas
Buna ziua!
Ma numesc __________ si in urma absolvirii Academiei de Politie am fost incadrat in Politie (din august 2010). Actualmente sunt si studentul unei facultati.

Pana in august anul 2010 am beneficiat de pensie de urmas, dupa aceasta data plata pensiei a fost suspendata conform art. 92 alin. 1 lit. d) din Legea nr. 19/2000: “plata pensiei se suspenda incepand cu luna urmatoare celei in care: d) beneficiarul unei pensii de urmas realizeaza dintr-o activitate profesionala venituri brute lunare mai mari de o patrime din salariul mediu brut pe economie “

Din ianuarie a intrat in vigoare noua legea pensiilor 263/2010 care stipuleaza ca:
“Art. 84. - Copiii au dreptul la pensie de urmas:
b) daca isi continua studiile intr-o forma de invatamant organizata potrivit legii, pana la terminarea acestora, fara a depasi varsta de 26 de ani”

Deasemenea art. 118. - (1) din aceeasi lege precizeaza ca “ in sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, urmatoarele categorii de pensionari:
d) copiii, pensionari de urmas, prevazuti la art. 84 lit. a) si b). “

Precizez ca indeplinesc si conditiile articolului art. 17 (1) din legea 329 / 2009 deoarece nu am avut salariu mai mare de 2022 Ron


Avand in vedere cele semnalate mai sus va rog sa-mi lamuriti cateva probleme:

1. Daca mai pot beneficia in continuare de pensia de urmas (din luna octombrie 2011) avand in vedere ca sunt student.
2. Precizez ca in cererea pentru pensia de urmas inca se pastreaza la rubrica DECLARAŢIE paragraful “ - nu realizez venituri lunare mai mari de 35% din câştigul salarial mediu brut ” probabil pentru alte categorii de urmas. As vrea sa stiu daca se poate elimina acest paragraf din cerere doarece legea nu-mi impune aceasta conditie dupa cum am aratat mai sus.
3. Daca mai pot primi plata pensiei retroactiv din luna ianuarie cand a intrat in vigoare legea noua pana in prezent (luna septembrie) avand in vedere ca nu a trecut termenul general de prescriptie de 3 ani.
4. Ce tip de cerere se utilizeaza pentru solicitarea platii retroactive?
Multumesc!