avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 432 soluții astăzi
Forum Activitate Scacon

Activitate Scacon

Multumesc pentru raspuns.
Buna seara,
In urma decesului unui var am cautat toti mostenitorii de drept.
Am luat legatura cu ei si o parte( dintre ei) spun ca nu au pretentii la mostenire fara sa -mi dea un document in acest sens.
Cum procedez? Dau anunt la ziar invitandu-i la notar intr-o anume data sau sunt nevoit sa fac actiune judecatoreasca? Mentionez ca, desi am vorbit la telefon, nu le cunosc adresa. De la decesul varului meu a trecut un an si trei luni. Multumesc anticipat pentru raspuns.
Răspuns la discuția Cota mostenire veri primari
Multumesc !
Buna ziua,
Mostenitorii unui decedat sunt doar 3 veri primari: 2 de la fratele tatalui si unul de la sora mamei.
Intrebare: Masa succesorala se imparte la doi sau la trei?
Multumesc pentru raspuns.
Discuție succesiune
Buna ziua,
O familie de tineri au ingrijit un batran cu promisiune din partea acestuia ca vor primi casa in care locuia batranul. Acesta afirma in diverse randuri ca nu are mostenitori.Nu s-a facut nici un act notarial in acest sens. Batranul a decedat anul trecut in luna septembrie. Familia tanara s-a ingrijit de spitalizarea lui, de inmormantare si de toate cele crestinesti. Din luna septembrie pana in prezent plateste intretinerea pentru apartament, energia electrica, etc.
Cu ocazia necesitatii recunoasterii acestuia la IML a aparut o ruda cu grad de mostenitor( var di partea tatalui defunctului). Acesta a informat familia tanara ca sunt multi veri, atat din partea tatalui cat si a mamei defunctului.
Mostenitorii s-au intrunit la apartamentul defunctului prin inlesnirea facuta de tanara familie care ingrijeste in continuare de casa.Acum, nu se mai pune in discutie faptul ca tinerii sa primeasca apartamentul , ci sa li se returneze suma pe care au cheltuit-o.
Intrebare: Care ar fi modalitatea ca tinerii sa primeasca apartamentul?
Mentionez ca mostenitorii nu au avut relatii cu defunctul ;nu au participat la inmormantare;nu stiau nici unde locuieste, desi a locuit in aceasta casa( obiectul mostenirii) din anul 1977.
Va multumesc pentru raspuns!
Buna ziua,
Am incheiat un contract de concesiune cu o societate de exploatare petroliera in anul 2006, pe o perioada de 10 ani.
Anul acesta am fost solicitata sa reinoiesc contactul, de data aceasta fiind contract de inchiriere.
Cu ocazia deplasarii , impreuna cu salariati ai societatii)la terenul concesionat am constatat ca suprafata afectata,cuprinsa in contract este mai mica decat cea rezultata ca urmare a masuratorii efectuata acum.
De asemenea, la restrangerea terenului dupa constructia sondei au lasat pe teren resturi de beton( dale, stalpi) care fac imposibila lucrarea terenului pe o suprafat de aproximativ 500 mp. Aceasta situatie exista din anul 2006.
Mentionez ca eu nu am facut verificarea situatiei din teren pana acum: am mers pe buna credinta ca dansii au stabilit suprafata corecta si ca vor dezafecta terenul, asa cum scria in contract.
In acest sens am depus la sediul societatii o reclamatie, solicitand ca acest teren de 500 mp( sigur ca vor masura si vor stabili suprafata exacta, eu am aproximat)sa fie cuprinsa in noul contract.
Intrebarea 1: Societatea respectiva poate schimba unilateral forma de acordare a terenului de catre proprietar? Pentru chiria primita va trebui confor codului fiscal sa platesc impozit si cass.
Intrebarea 2: La data aceasta ma pot indrepta impotriva societatii petroliere pentru repararea prejudiciului care mi-a fost adus in cei 10 ani?
Raspunsul dvs. mi-ar fi de mare folos, avand in vedere ca ma asteapta sa semnez un nou contract.
Multumesc!


Buna ziua,
Ma intereseaza de la ce data s-a interzis codul CAEN 6920, din activitatea PFA si care este procedura de radiere a acestui obiect de activitate din certificatul de inregistrare al unui PFA. Daca este posibil mi-ar placea sa stiu si motivele care au condus la aceasta masura.
Multumesc,
Scacon
Buna ziua,
Am cumparat un apartament in indiviziune 50%cu o alta persoana. Acum, persoana respective doreste sa-mi cedeze mie cota ei de proprietate cu mentinerea dreptului de folosinta viagera.
Intrebarea mea este care ar fi solutia cea mai putin costisitoare.
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Scacon
Buna seara,
Am iesit la pensie in luna mai, anul 2012.Conform unui act normativ din 2013, mi-a fost corectata(majorata) pensia cu o aumita suma. Intrebarea mea este:
- care este procentul de majorare si daca suma lunara aferenta se acorda de la data pensionarii?
Multumesc pentru raspuns.
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un model de contract pentru cenzorul prevazut in actul constitutiv al unei Asociatii de parinti. Mentionez ca cenzorul este din afara Asociatiei de parinti, este expert contabil si este pensionar.
Multumesc,
Scacon