Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Refuz de prezentare la notar pentru dezbaterea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Refuz de prezentare la notar pentru dezbaterea succesiunii

Buna seara,
In urma decesului unui var am cautat toti mostenitorii de drept.
Am luat legatura cu ei si o parte( dintre ei) spun ca nu au pretentii la mostenire fara sa -mi dea un document in acest sens.
Cum procedez? Dau anunt la ziar invitandu-i la notar intr-o anume data sau sunt nevoit sa fac actiune judecatoreasca? Mentionez ca, desi am vorbit la telefon, nu le cunosc adresa. De la decesul varului meu a trecut un an si trei luni. Multumesc anticipat pentru raspuns.
~ Conținut șters la cerere ~
Dezbaterea succesorala pote fi notariala sau judecatoreasca.Oricum,inainte de a va adresa instantei ptr.dezbatrea succesiunii,trebuie sa va adresati notariatului competent ptr.procedura notariala prealabila prevazuta de art.193NCPC.Notarul public va indeplini si procedura de citare legala a succesibililor.
Multumesc pentru raspuns.