avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Activitate rezonanta

Activitate rezonanta

hi,

am si eu o nelamurire. Am dat peste o hotarare pronuntata in recurs in anul acesta candva prin martie in care am gasit un lucru ciudat; Un judecator a pronuntat o hotarare in baza unei legi care era inca in stare de proiect si a fost adoptata la vreo doua luni dupa pronuntarea hotararii in cauza. Ba mai mult judecatorul isi motiveaza hotararea in mod expres pe acea lege/articol care inca nu a fost nici macar adoptata la momentul respectiv(sa inteleaga cineva asta#-o)

As dori si eu sa stiu in cazul asta ce ce cale de atac poti exercita impotriva unei astfel de hotarari. Sau ce poti face pentru a obtine modificarea acesteia. nu de alta dar as vrea sa stiu si opinia altora.

multumesc
Răspuns la discuția carti juridice in engleza
multumesc frumos
Salut tuturor,
mie personal mi se pare o idee grozava acest site- accesibil pt toata lume, si toata lumea primeste ce cauta nimeni nu e uitat!respect.
Keep up the good work =D>
Răspuns la discuția regiuni
am auzit cum ca se vor face mari investitii in regiunile de dezvoltare de-a lungul timpului :) si as dori sa stiu daca acei bani vor veni pe regiuni sau se vor administra de catre cineva anume sau se vor imprti pe regiuni si ei vor administra acele sume
Răspuns la discuția Carti si iar carti
initial fusese rosetti,ro dar acum ca nu merge nu stiu unde sa caut insa pe alocuri pe anumite site-uri care se ocupa cu vinderea de carti se mai gasesc insa numai anumite carti si nu neaparat cele cautate.dar incearca pe google asta e singur mea idee
sincer acea carte a fost prima carte pe care am citit-o in viata mea. Sincer am uitat mai tot din carte dar de dragul amintirilor o voi citi din nou ca sa imi aduc aminte ce m-a fascinat atat de mult la acea carte. Si precum ai spus tu nu conteaza cat sau ce sau pe cine citesti conteaza , in final desigur, cu ce ai ramas ce te-a impresionat ce ai invatat acea carte. fiindca ele nu sunt facute ca sa ne dam mari cu ele ci ca sa afle omul ce este el de fapt sa vada "inauntrul" sau si nu cine este autorul si cate premii nobel a castigat, fiindca acea carte este opera si nu autorul , autorul este simplul redactor a ceea ce a vazut a trait sau a simtit. Deasemenea poate sau poate nu ai citit o carte mai precis un tratat de drept constitutional de domnul profesor Deleanu: carte in care am remarcat ca foloseste extraordinar de multe figuri de stil cea care mi-a ramas intiparita in minte este : " carapacea mistificatoare a bicameralismului" inchei citat. acuma nu stiu nici atat de pompos nu mi se pare ca trebuie sa fi ca sa atragi atentia ci sa fi pur si simplu, nu ai nevoie de cuv. pompoase si marete sa te exprimi este destul si vocabularul obisnuit care folosit asa cum trebuie este atat o placere sa il asculti precum si cea mai buna arma, atat al omului de rand cat si al avocatului, acestuia dandui-se titlu de arma principala caci precum spun niste cuv. celebre: Pana de scris este mai puternica de cât sabia, iar in cazul nostru vom merge mai departe spunand: "cuvintele rostite"...
Ai perfecta dreptate in tot ceea ce spui si crede-ma daca spun ca desi sunt adeptul evolutiei si consider a fi un lucru bun totusi nu imi doresc ca valorile si talentele unui avocat (pe care ar trebui sa le aiba, precum ai spus si tu " sa construiasca acea pledoarie" - acea arta) sa fie inghitite de o tehnologie mai bine spus o evolutie a tehnologiei care pare a fi o "gaura neagra" care inghite tot ceea ce este de fapt frumos la un proces, care inghite deasemenea talentele care il pun in valoare pe avocat, daca ne gandim in trecut si Cicero nu stiu personal cate procese a castigat insa stiu un lucru el a fost vestit pentru talentele sale oratorice si pentru talentul sau de a vorbi si a castiga publicul.Astea da valori
Răspuns la discuția Aparitie
nu imi p[uteti trimite o adresa la care se poate comanda cartea?
Va multumesc
Răspuns la discuția Adresa site cu harta.....?
concret asa de detaliata harta nu prea gasesti. Ceea ce iti recomand insa sunt site-urile gen googleearth.com sau site-uri care folosesc satelitii de pe orbita ca sa fotografieze orasele.Asta ar fi o posibilitate.
bafta si spor la munca :)