avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 575 soluții astăzi
Forum Activitate cris_nedelcovici

Activitate cris_nedelcovici

Răspuns la discuția declaratie notar
Multumesc.
Răspuns la discuția declaratie notar
Multumesc.
Buna ziua. Notarul poate autentifica o declaratie pe proprie raspundere ca sunt unicul fiul al mamei mele? Declaratia nu o folosesc in tara, nu pentru dezbaterea unei nosteniri in tara, ci intr-o tara non comunitatea europeana. Multumesc
Initial ( blocul este din 1962) a avut fier forjat cu geam armat. Ulterior, proprietarii au facut diverse improvizatii...In acest moment, se infiltreaza apa intre peretele blocului si acoperisul balconului.
Buna seara. Proprietarul unui apartament de la et.4 (ultimul etaj) cere asociatiei de proprietari sa-i repare acoperisul balconului spunand ca face parte din partile comune ale imobilului. Mentionez ca balconul este "in afara" nefiind logie iar "acoperisul" lui nu este legat de terasa blocului. El pretinde ca ar face parte din partile comune. Ce credeti?
Buna ziua. Aerisirea unor bai din bloc se face prin coloane de aerisire individuale (in baia fiecaruia este o coloana care duce pana pe acoperisul blocului) . Et 1 si parterul au coloana comuna. Locatarul de la etajul 1 a blocat aerisirea celui de la parter (probabil cu o caramida ..). Locatarul de la parter a cerut asociatiei de proprietri sa resolve problema. Intrebarea este: Asociatia de proprietari trebuie sa resolve aceasta problema ( ma gandesc si la plata reparatiei) sau este strict problema celor 2 apartamente (et 1 si parter, coloana de aerisire neafectand pe cei de la et 2,3,4)
Buna ziua
Mai am 3 ani pana la implinirea varstei de pensionare (65 de ani). -ani de munca 24 si 7 luni -Am inteles ca pot plati retroactiv pe 5 ani contributia la pensie. Cum pot calcula ce suma am de platit? Multumesc
Buna ziua. Urmeaza sa primesc o mostenire din Israel.Mi-am deschis un cont in banca pentru a putea primi suma mostenita. Puteti sa-mi spuneti ce ar trebui sa fac in continuare (formalitati, taxe...)Multumesc
=D>Multumesc pentru raspuns.
Nu am facut acest lucru deoarece fiica mea (de ea este vorba) a plecat in strainatate. Abia acum a revenit .
Bunar ziua. PFA a fost dizolvat in 2013. In 2014 , 2015 si 2016 am primit somatii de plata a impozitului auto. L-am platit . Doresc sa schimb proprietarul auto din PFA in pf. Cum pot proceda. Multumesc