avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 367 soluții astăzi
Forum Activitate mimika85

Activitate mimika85

Răspuns la discuția divort si partaj la notar
cam cat tp dureaza un divort la tribunal aprox fara minori si daca eu nu ma prezint deloc
Răspuns la discuția divort si partaj la notar
Daca nu ma prezint la notar la termenul stabilit ce se intampla (pt semnarea actelor de divort )cum e mai indicat sa merg si sa nu semnez sau sa nu merg
Răspuns la discuția divort si partaj la notar
Multumesc pentru incurajari . Ar mai fi o probl : sotul meu a primit o mostenire (in urma decesului parintilor intr-un accident ) de la firma de asigurari . Am inteles , tot de pe acest forum ca acesti bani nu intra la partaj Daca renuntam la divort si se cumpara o alta proprietate din acesti bani , la un alt eventual partaj cum ramane cu aceasta casa
Răspuns la discuția divort si partaj la notar
Casatoriti fiind cum credeti ca mi-a dat bani ????????? Pai tocmai asta e marea mea suparare !!!!!!!!!!!!!!!!
Răspuns la discuția divort si partaj la notar
Stiam ca il improprietaresc cu jumatate din imobil dar nu stiam de ce insista atat de mult sa facem asta inainte de casatorie :( Multumesc pentru raspuns
Din motive subiective am renuntat la pensia de invaliditate Va rog sa-mi spuneti cum procedez cu asigurarea medicala Stiu ca trebuie platita o taxa pentru persoane fara venit , dar cum pot avea o continuitate fara sa trebuiasca sa platesc si prima taxa de aprox 400 ron
Buna ziua Am mers cu sotul meu la notar pt un divort amiabil Am depus actele si ne-a dat un termen de 30 zile Spuneti-mi va rog cum se procedeaza pt a face si partajul Trebuie facut neaparat in perioada celor 30 zile sau se poate face si dupa Taxa este diferita daca se face dupa cele 30 zile Si va rog sa ma sfatuiti daca trebuie facut un inventar al bunurilor din casa Am convenit sa-mi ramana casa cu toate bunurile in contul unei sume de bani Casa a fost cumparata de mine inainte de casatorie si tot inainte de casatorie i-am cedat 1|2 din casa cu act de vanzare -cumparare El lucrand in domeniul juridic stia ca orice act intre soti este nul de aceea m-a determinat sa facem vanzarea inainte de casatorie Dupa 5 ani de casatorie inevitabilul s-a produs : divortul Sa pot ramane in casa trebuie sa-i dau o jumatate din bani Sa nu faca NIMENI CEEA CE AM FACUT EU Va multumesc pentru raspuns
Discuție taxa auto
Stie cineva daca s-a scos taxa de inmatriculare
Cred ca incep sa ma lamuresc . Deci adio acel stagiu potential . Va multumesc pentru tot .
Nu trebuie sa va cereti scuze . Eu v-am cerut parerea . Dar intrebarea mea este : s-a procedat corect sau nu ? Fac sau nu contestatie ? Adica eu oricum fac dar am vreo sansa de reusita ? Era normal sa-mi ridice acel stagiu potential care eu oricum nu inteleg ce este ? Adica indeplinesc conditiile de cotizare dar totusi nu le indeplinesc . In ce conditii se acorda acel stagiu de cotizare . Daca tot fac contestatie macar sa stiu cat de cat cate ceva . Va multumesc inca odata . Eu imi cer scuze pentru atatea intrebari .