avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Activitate Caraana

Activitate Caraana

Se doreste vanzarea unui apartament, dar am nevoie de o adeverinta de la presedintele de bloc, care sa confirme ca nu exista alte probleme decat plata unor pierderi metri cub apa rece pt vreo 2 luni, deoarece s-a stricat ceva la baie si nu am fost anuntata din timp.Cel care doreste sa cumpere stie de aceasta problema si e de acord sa preia aceasta suma ce va fi platita esalonat (oricum, suma hotarata de ei pare exagerata - m cub l-au stabilit 8,35). Am anuntat presedintele, dar nu vrea sa dea adeverinta, din rea-vointa ( exista asociatie de locatari, nu de proprietari).Cum as putea sa il grabesc , neapelandu-se la instanta ?Multumesc
Multumesc, voiam pe cale amiabila, dar se pare ca nu e posibil.
Suntem 3 frati si am mostenit o garsoniera ( cu succesiune facuta deja.), ce tb vanduta si banii impartiti egal.Din pacate, un frate a decedat.Partea lui revine acum sotiei si celor 4 copii majori.Acestia nu vor sa realizeze succesiunea pt partea fratelui , pt ca au alte proprietati , dintre care pt una tb sa mai plateasca rate vreo 4 ani.Noi, cei 2, vrem sa vindem , pt ca nu putem plati catre stat inca 4 ani (intretinere, caldura, lumina, impozite aferente),nu ne permitem. Ce solutii legale avem prin notar sau prin instanta, in final, daca acestia au stagnat succesiunea lor?Oricum, am inteles, inca 1 an au timp sa realizeze succesiunea pt celelalte proprietati care nu ne privesc .Ce putem face noi dupa 1 an pt a vinde garsoniera?
Răspuns la discuția probleme priv vz apartam mostenit
Multumesc.
Răspuns la discuția probleme priv vz apartam mostenit
Multumesc ,pt partea fratelui decedat, daca s-ar vinde garsoniera, cum tb procedat cu banii ce i-ar reveni lui?Se rezolva prin banca si prin notar, presupun.
Suntem 3 frati, am obtinut drept de mostenire pe o garsoniera, pe care incercam sa o vindem si sa impartim banii in trei.Din pacate, unul dintre frati a murit.El are 4 copii si o sotie, doar unul este minor.Cum trebuie procedat mai departe cu apartamentul?tb sa asteptam sa faca ai lui copii succesiunea?Ce etape tb sa parcurgem noi acum, fratii defunctului?
Răspuns la discuția Succesiune
Multumesc.
Discuție Succesiune
Buna ziua.Parintele a decedat, suntem 2 mostenitori si al treilea e plecat din tara de vreo 20 de ani.Nu mai stim nimic despre el.Daca nu reusim sa aflam o adresa exactam cum se procedeaza?Va rugam sa ne precizati etapele ce tb urmarite si in cazul in care reusim sa luam legatura , dar si in celalalt caz.Multumim.
Discuție Succesiune
Buna ziua, va rog sa imi precizati actele necesare unei succesiuni, etapele ce tb urmate.Precizez ca parintele este in viata.Multumesc anticipat.
Buna seara!Va prezint situatia unei prietene:intre 1.08.2010-31.07.2011 a beneficiat de somaj, de la 1.09.2011 pana in prezent nu a reusit sa se angajeze si nu a mai platit contrib.pt. sanatate(in opinia mea, un somer nici nu ar tb.sa plateasca,dupa ce ca se indatoreaza zilnic, statul ia <<n>> taxe si impozite din nimic...il ingroapa si mai bine,)Cum sa procedeze pt. a plati suma restanta,pt. ca a inteles ca se tot aduna...?Unde si ce suma tb. sa achite lunar ,desi nu are niciun fel de venit? Va multumesc anticipat pt. raspuns.