avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Activitate omuverde3d

Activitate omuverde3d

Am fost invitat telefonic la Sectia de Politie unde un domn a discutat cu mine, nestiind gradul sau functia acestuia! Am fost cam speriat si gaseam cumva inexplicit modul in care se discuta cu mine!
In mare parte am aprobat ceea ce mi s- a comunicat, am declarat ceea ce am facut si am cam fost depasit de situatia de a neintelege cu ce ma confrunt!
Imi amintesc foarte vag discutia de munca neremunerata, dar nu pot uita, deoarece s- au folosit des cuvintele dosar/instanta/parchet!
Eu am fost foarte amabil si am comunicat ca am sa ma conformez la orice considera ei ca este drept si am detaliat motivul pt care am ajuns inconstient intr- un dosar penal!
Stiu ca situatia mea este urata si privita ca o infractiune dar in conceptia mea o privesc ca mica eroare care a dus la incalcarea legilor!
Cert este ca chiar ma simt vinovat, regret si vreau sa platesc pt faptele mele! Caut totusi un mod de a plati Taxe la Bugetul Local si sa fiu mult mai atent pe viitor, dar nu sa ajung in situatia de a fi dus la inchisoare pt fapta mea. Si m- am pronuntat in cuvantul "inchisoare" deoarece am citit zilele acestea o descriere foarte amanuntita in ce consta pedeapsa mea.
Chiar nu cunosteam clasificarile si functia erarhica dintr' o sectie de politie sau instanta!
Multumesc foarte frumos dl. Patrascu pt timpul acordat. :coffee:
Va multumesc frumos dl Patrascu!
In concluzie, ar trebui sa caut timp pt munca neremunerata si sa consider ca asta este cea mai buna solutie?
Aveti dreptate este vorba despre cheltuieli judiciare!
Buna ziua,
Am intampinat o problema conducand cu numerele provizorii si asigurarea expirata un autovehicul. A fost inaintat un dosar catre Parchet pe baza savarsirii infractiunii de punere in circulatie un vehicul neimatriculat, cu cercetare in libertate si urmarire penala pe motiv ca nu am antecedente penale sau consecinte si ca sunt la primul contact cu legea! Ca rezultat la dosarul meu, conform Ordonantei si a dl. Procuror se renunta la urmarirea penala si sunt obligat pe o perioada de 30 de zilce sa prestez o munca neremunerata si sa platesc 100 lei o amenda judiciara.
Din dosarul pe care l- am ridicat de la Parchet am observat ca pot efectua o plangere in termen de 20 de zile de la primirea lui. La baza problemei consta timpul pe care nu il detin si pt alte activitati, doresc sa transform Hotararea in amenda administrativa!
Va rog extrem de frumos daca imi punteti transmite cum ar fi bine sa procedez in acest caz. Pe motive reale pot dovedi faptul ca sunt suprasolicitat cu timpul si ca va fi mai bine pt mine daca as plati amenda administrativa si nu munca neremunerata! Nu vreau din nestire sa scormonesc dosarele prin Instanta pt ca intr- o oarecare masura concep gravitatea situatiei si din nesiguranta apelez la dumneavoastra pt ca nu doresc sa se intoarca impotriva mea datorita faptului ca am inaintat o plangere. Care este procedura corecta in cazul meu?
Va foarte multumesc cu stima si respect!:sorry:
Am o mare rugaminte la dumneavoastra daca ma puteti lamuri la urmatoarea intrebare.
.
Va intreb daca au dreptul sa imi interzica functionarea pe Domeniu Privat.
Conform Art.4 din Regulamentul impus de H.C.L si Ctez" Amplasamentele situate în faţa punctului de lucru cu sediul fix vor fi atribuite fără licitaţie
publică, la cererea deţinătorilor spaţiilor comerciale respective. Vor fi autorizate, sub forma
comerţului de întampinare...."
Am contract cu Proprietarul pentru folosirea in scop comercial a 3 mp pe un Domeniu Privat.Sa inteleg ca eu sunt pe Domeniu Privat si ca pot sa desfasor comert sub forma de intampinare. Apelez la acest aspect deoarece in Cadrul Primariei dureaza foarte mult solutionarea unei cerei pt ocuparea Domeniului Publi.
Răspuns la discuția Comert Ambulant pe Domeniu Privat
aum300 a scris:

pentru comertul ambulant va trebuie o autorizatie de functionare de la primarie,pentru un chiosc va trebuie autorizatie si punct de lucru declarat in spatiulrespectiv.


Revin cu un up'date?
Am intalnit un foarte Domn Episcop care mi/ a permis conform unui contract semnat si stampilat sa folosesc 3 mp din Curtea bisericii. Nu doresc sa ocolesc Taxe si Impozite. Doresc sa imi promovez produsul 2 ore pe zi 2/7 pana in momentul in care primesc Autorizatia de la Primarie pt Ocuparea Domeniului Public. Azi dimineata la Primaria Municipiului am primit raspuns negativ sub forma. Exista o Lege care interzice comertul in curtea Sf. Biserici. Sunt Foarte de acord. Nu pot cere autorizatie Primariei sa exercit comert pe pamantul Sf. Biserici. Cum am privit eu lucrurile. Sunt pe domeniu Privat si sa nu pierd timp si sa nu mai astept inca 30 de zile pana primesc aprobarea pt ocuparea domeniu public, am sa promovez Produsul pana in momentul eliberarii Autorizatiei de Functionare implicit Certificatul de Urbanism de catre Primaria Municipiului in Curtea Sf. Biserici. Am sa ofer Produs Gratuit Cetatenilor din Curtea Sf. Biserici.
Va intreb exista o Lege O.G. care sa imi interzica promovarea sau comercializarea produsului pe Domeniul Sf. Bisericii? Atata timp cat Sf. Biserica este de acord sa exercit aceasta activitate? Vreau sa ii gasesc un Scop Umanitar si Creational....
Va mai intreb daca au dreptul sa imi interzica functionarea pe Domeniu Privat.
Conform Art.8 si Ctez" Amplasamentele situate în faţa punctului de lucru cu sediul fix vor fi atribuite fără licitaţie
publică, la cererea deţinătorilor spaţiilor comerciale respective. Vor fi autorizate, sub forma
comerţului de întampinare...."
Sa inteleg ca eu sunt pe Domeniu Privat si ca pot sa desfasor comert sub forma de intampinare. PROMOTIONAL. Caci practic sunt Autorizat ca Societate si detin avizele contractele de la directia Sanitar Veterniara, Mediu, Urban, etc etc.
Cineva cunoaste o situatie similara sau imi poate comunica o Lege anume care sa imi interzica aceasta activitate? Domnii Functionari de la Primarie nu au stiut sa imi spuna conform carei legi nu am voie. M- ar ajuta enorm o lege din O.G.
O alta intrebare ar fi.... Daca detin un contract pt folosirea unui teren privat de 3 mp care nu apartine de Domeniu Public si nici de Sf. Biserica. Au dreptul sa nu imi aprobe Cererea pt autorizatia de functionare? Atata timp cat corespund din punct de vedere legislativ si sau zona favorabila, nefavorabila.... Cum pot Legal sa aduc toneta pe Domeniu Privat? Conform regulamentului intern privind Comertul ambulant nu specifica mai nimic de domeniu Privat.
Va foarte multumesc din nou.
Detin Domeniu Privat si Societate, detin Avizele de mediu si Directia Sanitar Veterinara. Doresc amplasarea unei Tonete pe Acest Domeniu Privat si Domnii de la Primarie mi- au comunicat ca nu am voie sa imi exercit exercitiile si caam sa fiu sanctionat daca nu imi ridic Toneta. Un sfat se poate?
S/ a reglementat situatia aici? Cum v- ati descurcat Domnule Alcs_alx.
Răspuns la discuția Comert Ambulant pe Domeniu Privat
Revin cu un up'date?
Am intalnit un foarte Domn Episcop care mi/ a permis conform unui contract semnat si stampilat sa folosesc 3 mp din Curtea bisericii. Nu doresc sa ocolesc Taxe si Impozite. Doresc sa imi promovez produsul 2 ore pe zi 2/7 pana in momentul in care primesc Autorizatia de la Primarie pt Ocuparea Domeniului Public. Azi dimineata la Primaria Municipiului am primit raspuns negativ sub forma. Exista o Lege care interzice comertul in curtea Sf. Biserici. Sunt Foarte de acord. Nu pot cere autorizatie Primariei sa exercit comert pe pamantul Sf. Biserici. Cum am privit eu lucrurile. Sunt pe domeniu Privat si sa nu pierd timp si sa nu mai astept inca 30 de zile pana primesc aprobarea pt ocuparea domeniu public, am sa promovez Produsul pana in momentul eliberarii Autorizatiei de Functionare implicit Certificatul de Urbanism de catre Primaria Municipiului in Curtea Sf. Biserici. Am sa ofer Produs Gratuit Cetatenilor din Curtea Sf. Biserici.
Va intreb exista o Lege O.G. care sa imi interzica promovarea sau comercializarea produsului pe Domeniul Sf. Bisericii? Atata timp cat Sf. Biserica este de acord sa exercit aceasta activitate? Vreau sa ii gasesc un Scop Umanitar si Creational....
Va mai intreb daca au dreptul sa imi interzica functionarea pe Domeniu Privat.
Conform Art.8 si Ctez" Amplasamentele situate în faţa punctului de lucru cu sediul fix vor fi atribuite fără licitaţie
publică, la cererea deţinătorilor spaţiilor comerciale respective. Vor fi autorizate, sub forma
comerţului de întampinare...."
Sa inteleg ca eu sunt pe Domeniu Privat si ca pot sa desfasor comert sub forma de intampinare. PROMOTIONAL. Caci practic sunt Autorizat ca Societate si detin avizele contractele de la directia Sanitar Veterniara, Mediu, Urban, etc etc.
Cineva cunoaste o situatie similara sau imi poate comunica o Lege anume care sa imi interzica aceasta activitate? Domnii Functionari de la Primarie nu au stiut sa imi spuna conform carei legi nu am voie. M- ar ajuta enorm o lege din O.G.
O alta intrebare ar fi.... Daca detin un contract pt folosirea unui teren privat de 3 mp care nu apartine de Domeniu Public si nici de Sf. Biserica. Au dreptul sa nu imi aprobe Cererea pt autorizatia de functionare? Atata timp cat corespund din punct de vedere legislativ si sau zona favorabila, nefavorabila.... Cum pot Legal sa aduc toneta pe Domeniu Privat? Conform regulamentului intern privind Comertul ambulant nu specifica mai nimic de domeniu Privat.
Va foarte multumesc din nou.
Răspuns la discuția Comert Ambulant pe Domeniu Privat
La finalul Cerererii de Acord pt desfasurarea execitiilor comerciale pt Autorizatia de functionare ni se ofera o NOTA si Citez: " In termen de 30 (treizeci) de zile de la data inregistrarii documentatiei complete, ma oblig sa ma prezint la C.I.C. pt ridicarea acordului/autorizatiei de functionare. Neridicarea in termenul de mai sus atrage anularea cererii." Acum va intreb???? De aici sa inteleg ca nu am cum sa primesc raspuns negativ la cererea pt Autorizatia de functionare? Spune clar ca eu trebuie sa ma prezint in termen de 30 zile sa ridic acordul de functionare. Au dreptul sa imi refuze cererea?
Domnii de la primarie de azi mi- au transmis ca daca nu imi aproba ce fac? Nu am precizat caci nu s- au legitimat venind totusi cu masina cu numerele de la primarie.

Daca merg cu Toneta pe Domeniu Privat 2 ore/ 2 ZILE PE SAPTAMANA IN scop Promotional? Ar putea ocoli aceasta cerere de functionare? Pana la REVENDICAREA EI?
Multumesc!
Răspuns la discuția Comert Ambulant pe Domeniu Privat
Citisem regulamentul privind Comertul Ambulant de la Primaria Municipiului unde nu specifica nimic de autorizatie de functionare. Art lor imi transmit ca atata timp cat sunt pe domeniu public (nu privat) am sa fiu afectat in momentul in care nu detin autorizatie si abonament pt locul unde este asezata Toneta. Am inaintat o cerere cu dosarul privind planul de situatie, poza cu locul unde vine amplasata Toneta pe Domeniu Public, poza cu Toneta, Actele Societatii,( anexele aduse l;a cerere). Cerere care va fi procesata in termen de 30+ de zile. Doresc sa imi desfasor activitatea pe Domeniu Privat aceste 30+ de zile pana la primirea autorizatiei si abonamentului pt domeniu public.

Dl'e Aum300. O modalitate de a putea desfasura activitatea pe Domeniu Privat pana se va solutiona si cererea care urmeaza sa fie depusa privin Autorizatia de Functionare? Va multumesc!