avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 460 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Comert Ambulant pe Domeniu Privat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Comert Ambulant pe Domeniu Privat

Va salut cu tot respectul. Am o problema cu primaria in privinta ocuparea domeniului privat in vederea comercializarii sucurilor naturale. Va rog frumos daca aveti timp sa imi explicati sau sa imi oferiti un "tips" pt a remedia situatia. Sunt Persoana juridica, detin o Societate care corespunde din punct de vedere legal. Am gasit un teren proprietate privata unde am incheiat un contract cu proprietarul terenului pt a/ mi putea desfasura activitatea pe teritoriul sau. Domnii functionari din cadrul primariei au venit azi foarte nervosi ca nu am autorizatie de la ei sa imi desfasor activitatea si sa imi strang lucrurile ca sa nu imi primesc amenda dupa care au plecat. Doresc sa stiu daca au dreptul sa imi interzica functionarea, si cum ar trebui sa procedez in situatia aceasta?
Va foarte multumesc pt timpul acordat.
Cum stima respect avocatnet.ro
O zi cat mai linistita va doresc
Cel mai recent răspuns: omuverde3d , utilizator 19:55, 11 Decembrie 2014
pentru comertul ambulant va trebuie o autorizatie de functionare de la primarie,pentru un chiosc va trebuie autorizatie si punct de lucru declarat in spatiulrespectiv.
Citisem regulamentul privind Comertul Ambulant de la Primaria Municipiului unde nu specifica nimic de autorizatie de functionare. Art lor imi transmit ca atata timp cat sunt pe domeniu public (nu privat) am sa fiu afectat in momentul in care nu detin autorizatie si abonament pt locul unde este asezata Toneta. Am inaintat o cerere cu dosarul privind planul de situatie, poza cu locul unde vine amplasata Toneta pe Domeniu Public, poza cu Toneta, Actele Societatii,( anexele aduse l;a cerere). Cerere care va fi procesata in termen de 30+ de zile. Doresc sa imi desfasor activitatea pe Domeniu Privat aceste 30+ de zile pana la primirea autorizatiei si abonamentului pt domeniu public.

Dl'e Aum300. O modalitate de a putea desfasura activitatea pe Domeniu Privat pana se va solutiona si cererea care urmeaza sa fie depusa privin Autorizatia de Functionare? Va multumesc!
La finalul Cerererii de Acord pt desfasurarea execitiilor comerciale pt Autorizatia de functionare ni se ofera o NOTA si Citez: " In termen de 30 (treizeci) de zile de la data inregistrarii documentatiei complete, ma oblig sa ma prezint la C.I.C. pt ridicarea acordului/autorizatiei de functionare. Neridicarea in termenul de mai sus atrage anularea cererii." Acum va intreb???? De aici sa inteleg ca nu am cum sa primesc raspuns negativ la cererea pt Autorizatia de functionare? Spune clar ca eu trebuie sa ma prezint in termen de 30 zile sa ridic acordul de functionare. Au dreptul sa imi refuze cererea?
Domnii de la primarie de azi mi- au transmis ca daca nu imi aproba ce fac? Nu am precizat caci nu s- au legitimat venind totusi cu masina cu numerele de la primarie.

Daca merg cu Toneta pe Domeniu Privat 2 ore/ 2 ZILE PE SAPTAMANA IN scop Promotional? Ar putea ocoli aceasta cerere de functionare? Pana la REVENDICAREA EI?
Multumesc!
Ultima modificare: Luni, 8 Decembrie 2014
omuverde3d, utilizator
Revin cu un up'date?
Am intalnit un foarte Domn Episcop care mi/ a permis conform unui contract semnat si stampilat sa folosesc 3 mp din Curtea bisericii. Nu doresc sa ocolesc Taxe si Impozite. Doresc sa imi promovez produsul 2 ore pe zi 2/7 pana in momentul in care primesc Autorizatia de la Primarie pt Ocuparea Domeniului Public. Azi dimineata la Primaria Municipiului am primit raspuns negativ sub forma. Exista o Lege care interzice comertul in curtea Sf. Biserici. Sunt Foarte de acord. Nu pot cere autorizatie Primariei sa exercit comert pe pamantul Sf. Biserici. Cum am privit eu lucrurile. Sunt pe domeniu Privat si sa nu pierd timp si sa nu mai astept inca 30 de zile pana primesc aprobarea pt ocuparea domeniu public, am sa promovez Produsul pana in momentul eliberarii Autorizatiei de Functionare implicit Certificatul de Urbanism de catre Primaria Municipiului in Curtea Sf. Biserici. Am sa ofer Produs Gratuit Cetatenilor din Curtea Sf. Biserici.
Va intreb exista o Lege O.G. care sa imi interzica promovarea sau comercializarea produsului pe Domeniul Sf. Bisericii? Atata timp cat Sf. Biserica este de acord sa exercit aceasta activitate? Vreau sa ii gasesc un Scop Umanitar si Creational....
Va mai intreb daca au dreptul sa imi interzica functionarea pe Domeniu Privat.
Conform Art.8 si Ctez" Amplasamentele situate în faţa punctului de lucru cu sediul fix vor fi atribuite fără licitaţie
publică, la cererea deţinătorilor spaţiilor comerciale respective. Vor fi autorizate, sub forma
comerţului de întampinare...."
Sa inteleg ca eu sunt pe Domeniu Privat si ca pot sa desfasor comert sub forma de intampinare. PROMOTIONAL. Caci practic sunt Autorizat ca Societate si detin avizele contractele de la directia Sanitar Veterniara, Mediu, Urban, etc etc.
Cineva cunoaste o situatie similara sau imi poate comunica o Lege anume care sa imi interzica aceasta activitate? Domnii Functionari de la Primarie nu au stiut sa imi spuna conform carei legi nu am voie. M- ar ajuta enorm o lege din O.G.
O alta intrebare ar fi.... Daca detin un contract pt folosirea unui teren privat de 3 mp care nu apartine de Domeniu Public si nici de Sf. Biserica. Au dreptul sa nu imi aprobe Cererea pt autorizatia de functionare? Atata timp cat corespund din punct de vedere legislativ si sau zona favorabila, nefavorabila.... Cum pot Legal sa aduc toneta pe Domeniu Privat? Conform regulamentului intern privind Comertul ambulant nu specifica mai nimic de domeniu Privat.
Va foarte multumesc din nou.
aum300 a scris:

pentru comertul ambulant va trebuie o autorizatie de functionare de la primarie,pentru un chiosc va trebuie autorizatie si punct de lucru declarat in spatiulrespectiv.


Revin cu un up'date?
Am intalnit un foarte Domn Episcop care mi/ a permis conform unui contract semnat si stampilat sa folosesc 3 mp din Curtea bisericii. Nu doresc sa ocolesc Taxe si Impozite. Doresc sa imi promovez produsul 2 ore pe zi 2/7 pana in momentul in care primesc Autorizatia de la Primarie pt Ocuparea Domeniului Public. Azi dimineata la Primaria Municipiului am primit raspuns negativ sub forma. Exista o Lege care interzice comertul in curtea Sf. Biserici. Sunt Foarte de acord. Nu pot cere autorizatie Primariei sa exercit comert pe pamantul Sf. Biserici. Cum am privit eu lucrurile. Sunt pe domeniu Privat si sa nu pierd timp si sa nu mai astept inca 30 de zile pana primesc aprobarea pt ocuparea domeniu public, am sa promovez Produsul pana in momentul eliberarii Autorizatiei de Functionare implicit Certificatul de Urbanism de catre Primaria Municipiului in Curtea Sf. Biserici. Am sa ofer Produs Gratuit Cetatenilor din Curtea Sf. Biserici.
Va intreb exista o Lege O.G. care sa imi interzica promovarea sau comercializarea produsului pe Domeniul Sf. Bisericii? Atata timp cat Sf. Biserica este de acord sa exercit aceasta activitate? Vreau sa ii gasesc un Scop Umanitar si Creational....
Va mai intreb daca au dreptul sa imi interzica functionarea pe Domeniu Privat.
Conform Art.8 si Ctez" Amplasamentele situate în faţa punctului de lucru cu sediul fix vor fi atribuite fără licitaţie
publică, la cererea deţinătorilor spaţiilor comerciale respective. Vor fi autorizate, sub forma
comerţului de întampinare...."
Sa inteleg ca eu sunt pe Domeniu Privat si ca pot sa desfasor comert sub forma de intampinare. PROMOTIONAL. Caci practic sunt Autorizat ca Societate si detin avizele contractele de la directia Sanitar Veterniara, Mediu, Urban, etc etc.
Cineva cunoaste o situatie similara sau imi poate comunica o Lege anume care sa imi interzica aceasta activitate? Domnii Functionari de la Primarie nu au stiut sa imi spuna conform carei legi nu am voie. M- ar ajuta enorm o lege din O.G.
O alta intrebare ar fi.... Daca detin un contract pt folosirea unui teren privat de 3 mp care nu apartine de Domeniu Public si nici de Sf. Biserica. Au dreptul sa nu imi aprobe Cererea pt autorizatia de functionare? Atata timp cat corespund din punct de vedere legislativ si sau zona favorabila, nefavorabila.... Cum pot Legal sa aduc toneta pe Domeniu Privat? Conform regulamentului intern privind Comertul ambulant nu specifica mai nimic de domeniu Privat.
Va foarte multumesc din nou.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Afacere de sezon cu rulota acte/autorizatii necesare alcs_alx alcs_alx Am achizitionat o rulota si doresc sa deschid un mic chiosc in care sa vand ceai, ciocolata calda, vin fiert, cafea si hot-dog. In perioada 1 noiembrie 2012 si ... (vezi toată discuția)
Primaria muncipiului si comertul ambulant omuverde3d omuverde3d Am o mare rugaminte la dumneavoastra daca ma puteti lamuri la urmatoarea intrebare. . Va intreb daca au dreptul sa imi interzica functionarea pe Domeniu ... (vezi toată discuția)
Ce pot face pentru a afla daca mi se permite sau nu comert ambulant stradal cu covrigi? covrigut covrigut Buna ziua. Am o covrigarie si as dori sa amplasez o toneta pentru comert ambulant prin care sa vand covrigi in fata unei scoli. Cei de la primarie stramba din ... (vezi toată discuția)