avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 184 soluții astăzi
Forum Activitate silviu7925

Activitate silviu7925

Subiect: Deducere cheltuieli combustibil la ONG
am infintat o asociatie non profit in scopul de a ajuta copii cu dizabilitati(am si eu o fetita cu tetrapareza) si as dori sa stiu cum si in ce procent se deconteaza cheltuielile cu combustibilul si ce documente justificative imi trebuie pentru acest lucru (am contract de comodat pentru masina)?


am infintat o asociatie non profit in scopul de a ajuta copii cu dizabilitati(am si eu o fetita cu tetrapareza) si as dori sa stiu cum si in ce procent se deconteaza cheltuielile cu combustibilul si ce documente justificative imi trebuie pentru acest lucru (am contract de comodat pentru masina)?

am o asociatie non profit pentri intrajutorarea copiilor cu dizabilitati (si eu am o fetita cu tetrapareza spastica).pana la ce data firmele doritoare pot sponsoriza asociatia cu 20 % din impozitul pe profit ?as dori un raspuns cat mai rapid . va multumesc

vreau sa stiu daca pentru cozonaci umpluti ,paleuri glazurate ,saleuri, fursecuri ,se aplica tva 9%
in urma unui accident rutier fara victime unei persoane i sa gasit o alcoolemie de 1,1-1,2la mie. aceasta persoana sustine ca nu avea cum sa aiba o asemenea alcoolemie si a cerut procurorului o recalculare ,fiindui refuzat acest drept .vreau sa stiu daca avea dreptul la recalculare si daca nu i sa dat acest drept ,cum se poate apara in instanta
am o fetita diagnosticata cu tetrapareza spastica pentru care doresc sa infintez o asociatie sau o fundatie in vederea strangerii de fonduri pentru tratamente de recuperare achizitionarea de aparate necesare recuperarii .Ma puteti sfatui care din cele doua (asociatie non profit sau fundatie ) este mai benefica in acest caz
Ma numesc mitran silviu si am o fetita in varsta de 2 ani si 8 luni.Fetita este diagnosticata cu paralizie cerebrala , tetrapareza spastica avand certificat de handicap cu grad GRAV. In prezent primesc de la stat indemnizie de crestere copil in cuantum de 600 ron ,91 ron ajutor pt handicap .As dori sa aflu ce drepturi ar trebuii sa mai primesc deoarece alti parinti , (din alte orase) ca si mine ,mai primesc un ajutor social in valoare de 500 ron?In baza carei legi primesc acesti bani?