avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Activitate myn

Activitate myn

Primaria are un buldoexcavator
Poate presta servicii cu acesta catre cetateni, ca de exemplu sa sape fundatii, sa sape gropi pt fose, sa demoleze, sa niveleze curțile?
Vecinul meu are o ferma de vaci de peste100 capete.
Cum a crescut efectivul el a tot construit cate un adapost pe fundatie de beton,fara a avea Autorizatie de constructie si fara Acord de mediu
La asa efectiv si aproape de casa mea am sesizat Primaria care l-a dat in judecata si a obtinut hot. jud. definitiva de demolare.
Intre timp vecinul a ajuns consilier local si primarul nu a mai pus in aplicare hot. definitiva, ba mai mult i-a dat autorizatie de constructie pt depozit de furaje desi stia ca acolo stau animale.
E posibil asa ceva?
Am intrebat primarul, care mi a spus ca a apelat la un Executor judecatoresc care a mers la Judecator si i-a aprobat sa nu mai demoleze.
Din cate cunosc eu o hot. jud. definitiva poate fi modificata doar printr-o cale extraordinara de atac nicidecum prin"m-am dus si am vorbit cu judecatorul".
E posibil asa ceva? Sau
Pot sesiza Parchetul pt:Abuz in serviciu si Nerespectarea unei hot.judecatoresti??
Ce ma sfatuiti??
buna ziua
va rog sfatuiti-ma !
locuim in mediul rural,avem o miniferma,nu suntem autorizati sub nici o forma juridica,iar acum ne dorim un copil.
ce forma juridica ne recomandati?dintrePFA,AF sau II? pt a putea beneficia de CCC.
trebuie sa realizam un venit minim lunar?ce taxe trebuie sa platim?care ar fi cuantumul lor lunar?
multumesc anticipat
cu stima.

Răspuns la discuția solicit un sfat. multumesc
multumesc mult pt raspunsuri
Răspuns la discuția solicit un sfat. multumesc
multumesc mult BODEALEX!
intelegere amiabila nu am cu cine deci iese din discutie
din insiruirea de legi facuta de dv.sa inteleg ca am dreptul legal sa inaintez o plangere in instanta dar ce sanse am sa castig procesul daca tata nu ma sustine in sensul sa vina in instanta si sa spuna ce face vecinul,dar pot dovedi cu foto sau filmare abuzurile
problema ar fi urmatoarea:
tatal meu in varsta de 80 ani, detine o proprietate unde si locuieste de fapt si are un vecin care:
-si-a construit casa intrand si pe terenul tatalui meu
-i-a stricat gardul sa poata intra cu tractorul sa-si duca gunoiul de grajd
-cand ploua ii aluneca gunoiul de la grajd pe terenul tatalui meu
-isi intoarce tractorul cu remorca in gradina tatalui meu calcand tot si rupand crengile copacilor
toate acestea se intampla cu acordul tacit al tatalui meu in sensul ca nu-i spune nimic de frica sa nu se certe cu el ,tatal meu fiind foarte influentabil mai ales daca i se da un paharel,ma intelegeti
acum rugamintea mea este sa-mi spuneti daca eu pot face ceva d.p.d.v.juridic,astfel incat sa inceteze toate acestea .
inteleg ca tata e proprietar dar eu si o sora(suntem doua fice)il vom mosteni si nu am dori ca cineva sa distruga tot pe acea proprietate in timpul in care va mai trai tata.
multumesc anticipat