avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 681 soluții astăzi
Forum Activitate georgiapopa

Activitate georgiapopa

In ce masura pot fi deductibile serviciile medicale efectuate la o clinica privata , pentru un angajat, factura fiind emisa pe firma? In contractul de munca al angajatului se poate mentiona ca ii sunt suportate servicii medicale- analize, interventii, etc?
Multumesc.
Buna ziua,
Care este tratamentul contabil in cazul in care un SRL vrea sa cedeze ultima rata de leasing unei persoane fizice ( ultima rata din 12 rate) , autoturismul nemaifiind necesar SRL ului - din motive ce nu conteaza in situatia de fata - ?
Se emite factura, la ce valoare?
Autoturismul s-a amortizat 11 luni, trebuie sa facturam la valoarea ramasa de amortizat?
Se poate ceda leasingul fara plata? Daca da, ce documente se intocmesc?
Răspuns la discuția Calcul concediu medical
Multumesc.
Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea intrebare: Un salariat care este angajat la 01.09.13 beneficiaza de indemnizatie pt incapacitate temporara de munca pt un CM din luna nov 2013? Codul de pe CM este 06 /urgenta , CM este acordat pt 5 zile , zile ce se suporta de catre societate, nu? In continuare este eliberat un CM pt 10 zile lucr cu codul 01- acesta se suporta din FNUASS?
Si ar mai fi intrebarea legata de Casa de asig unde depun CM si solicit rambursarea sumei de bani / ma refer la cel de-al doilea CM/ pt ca asiguratul este in evidenta Casei din Ph, iar operatia a fost efectuata la Bucuresti.
Va multumesc anticipat pt lamuriri.
Sau nu trebuie declarata in 390, locul prestarii fiind in Romania? O declar doar in 394?
Buna ziua,
As dori sa va cer parerea in legatura cu o factura emisa pt o societate din Anglia - fact de prest servicii hoteliere ( cazare+altele) si vz restaurant. Trebuie sa o declar in 390 dar , din pacate, factura a fost emisa fara a se cere/mentiona codul de tva clientului respectiv . Ce pot sa fac in acest caz? Factura a fost emisa cu tva (firma emitenta este platitoare de tva) , a fost incasata. Trebuia emisa fara tva?
Multumesc pt eventuale raspunsuri.
O zi buna!
Buna ziua, va retin atentia cu urmatoarea problema. Am achizitionat marfa pt care am emis furnizorului bilete la ordin, care intre timp au fost decontate. In programul saga, pe care lucrez, am inregistrat 401=403 in momentul in care am emis bo si 403=5121 in momentul in care s-au decontat BO in banca. Acum apare problema: furnizorul aplica sist TVA la incasare si in JC TVA -ul aferent facturilor primite de la furnizor apar la TVA neexig, desi, asa cum am spus, datoria a fost platita.
A mai intalnit cineva aceasta situatie, cum se poate rezolva?
Buna ziua, se poate storna o inregistrare eronata 691=441 pt anul trecut? Cum se poate face, ce inregistrari contabile? Multumesc pt ajutor.
Buna ziua, situatia este urmatoarea: am inregistrati in aprilie, pe mijloace fixe, un sistem de ventilatie. In mai am primit factura stornata pt un anume component al sistemului, care nu va fi folosit in continuare, nu va fi inlocuit. Cum inregistrez in contabilitate aceasta stornare?
Va multumesc anticipat pt raspunsuri.
Răspuns la discuția inregistrare plata cu card credit
Multumesc,401=542 am vrut si eu sa scriu.