avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 287 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrare plata cu card credit
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrare plata cu card credit

Buna ziua.
Vreau sa va intreb cum se inregistreaza o plata , pe firma, cu cardul de credit. Am achizitionat ceva de la un furnizor, la factura s-a atasat bonul de la POS, ca dovada a platii. Unde imi apare scazuta suma, sigur nu pe contul curent al firmei. Exista un extras pt cardul respectiv, dar care ar fi inregistrarile contabile?
Va multumesc anticipat pt orice ajutor.
Cel mai recent răspuns: georgiapopa , utilizator 19:58, 26 Aprilie 2013
Daca factura este intocmita cu datele firmei,inregistrati achizitia fie cu NR,fie pe cheltuieli direct,prin creditul contului 401. Plata in baza bonului de la POS : 401= 542 sau 401=455,daca plata a fost facuta de catre un asociat al firmei.
Factura este pe firma, inregistrata in chelt si C 401.Daca inregistrez 542=401 ce fac mai departe cu 542, cum il inchid, ce documente imi trebuie ? Ma refer la documente de la banca unde firma are card de credit.
Eu am mentionat 401=542, nu invers. Contul de la banca pentru card este pe numele firmei ,deci aveti o limita de creditare,deschideti un cont de credite - 5191,sau un alt cont de banca 51211,daca nu este cont de credite..Inregistrati plata cardului din cont :401= 5191sau 401=51211.Daca este pe persoana fizica,faceti dispozitie de plata prin casierie si inregistrati 542=5311 .
Multumesc,401=542 am vrut si eu sa scriu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cash direct din bancomat gdec gdec Salutare la toti! Poate s-a mai discutat, dar eu nu am gasit nimic acum, asa ca intreb si eu: patronul retrage numerar cu cardul firmei din bancomat de pe ... (vezi toată discuția)
Card de credit niko 94 niko 94 Avem un card de credit atasat la un cont bancar.In Decembrie directorul a ridicat bani de pe card 100 lei, sa aprovizionat cu motorina care a platit-o cu bani ... (vezi toată discuția)
Platita factura firma din buzunarul personal al patronului Serbanstefan21 Serbanstefan21 una ziua, patronul firmei a platit o factura din buzunarul personal si as dori sa mi spune ti daca este corect cum am inreg: am inreg factura ... (vezi toată discuția)