avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 742 soluții astăzi
Forum Activitate SimonescuC

Activitate SimonescuC

Primesc newsleter-ul si intru pe una din stiri. O pot citii. Insa cand apoi intru in sectiunea acces gratuit stirile de acolo sunt din 23 octombrie. Axi suntem in 29!!!
Buna dimineata,

Pentru accesul gratuit de ce nu mai sunt actualizate datele de aproape o saptamana?
Nu e prima data cand se intampla asta.
Poate faceti ceva in acest sens.
Multumesc!
C.Simonescu
Răspuns la discuția Somaj tehnic din 15 mai 2020
Multumesc, pentru raspunsul prompt.
Sper sa le puna in concordanta.
Evident ca, doar vazand exact continutul intregii legi si a ordonantei putem aprecia mai multe, dar din cate opinii si preluari de declaratii au fost pana acum, ne ridica destule probleme pentru a decide o actiune concreta.
Buna dimineata,
Va adresez urmatoarea intrebare: Se va mai putea beneficia de indemnizatia de 75% din salariul de baza, suportata din bugetul asigurarilor de somaj, din data de 15 mai 2020?
Conform ultimelor evolutii legislative, proiectul de lege privind starea de alerta aflat in Parlament a fost adoptat aseara, va intra in vigoare cel mai devreme luni, 18 mai 2020, si prevede ca de masura suportarii din buget a somajului tehnic se va putea beneficia doar in domeniile in care raman restrictii.
Desi in spatiul public premierul (inclusiv ministrul muncii) a declarat ca de masura dispusa prin art. XI din OUG 30/2020 se va beneficia pana la 31 mai 2020, inclusiv, urmand ca din 1 iunie 2020 de aceasta facilitate vor beneficia doar activitatile restrictionate prin masuri ale autoritatilor, va putea emite astazi ordonanta/hotarare de guvern care va reglementa ce a decalrat, dar care se pare va fi in contradictie cu legea aprobata de Parlament?
Ce anume primeaza, sau ...?

Precizez ca domeniul de activitate al firmei este constructii.
In acest moment avem contracte individuale de munca suspendate (art. 56(1) lit.c) pana la data de 14 mai 2020, chiar daca astazi se va aproba de Guvern prin ordonanta/hotarare suportarea somajului tehnic pana la 1 iunie 2020 si va fi publicata tot azi in M.Of,, aceasta poate stabilii prevederi peste ce s-a aprobat prin lege de Parlament?
Multumesc!
Va multumesc mult.
Aveam informatia mai veche ca n-ar permite REVISAl un astfeld e scenariu, dar intradevar mi-a confirmat un prieten ca programul REVISAL suporta un astfel de scenariu.
Nu vad tot raspunsul dvs. referitor la intrebarea 3, decat partial.
Ce prevedere legala mi-ar interzice, dupa acel termen de 3 luni, sa inchei cu aceeasi persoana tot CIM pe durata determinata, deoarece nu mai poate fi considerat succesiv!
Prin titlul acestui subiect desi cred ca am spus totul, vreau sa ma fac mai bine inteles de dvs., si sa va prezint urmatorul scenariu:
Conform prev. art. 82-87 din codul muncii, vreau sa angajez initial un salariat cu CIM pe durata determinata de 12 luni. Inainte de expirarea acestui termen il pot prelungii (acelasi contract) de mai multe ori pana la 36 de luni, iar la finalul acestei perioade il incetez de drept CIM in temeiul art. 56(1) lit. "i".
Deoarece acest contract nu-l voi mai putea prelungii legal, voi negocia de comun acord cu acelasi salariat, si cf. art. 82(5), incheierea unui alt CIM pe durata determinata, initial de 6 luni, pe care si pe acesta il voi prelungii pana la maxim 12 luni, iar la expirarea acestei perioade voi inceta de drept si acest CIM cf art 56(1) lit "i".
In continuare voi avea nevoie de aceeasi persoana, si cf aceluiasi art. 82(5), negociez cu acesta incheierea unui nou CIM pe durata determinata de maxim 12 luni, care la termen va inceta de drept cf art. 56(1) lit "i".
Intrebari:
1.. Este legal daca voi proceda asa cum am precizat mai sus?
2. Daca este legal, programul REVISAL imi va permite (eu stiam ca nu...) sa inregistrez, cu aceeasi persoana, cele 3 CIM pe durata determinata succesive (36 luni + 12 luni + 12 luni)?
3. Daca, dupa incetarea si a ultimului CIM pe durata determinata, mai am nevoie de aceeasi peroana, cf prevederilor din codul muncii voi fi nevoit sa inchei cu acesta fie un CIM pe durata nedeterminata, fie sa inchei din nou un CIM pe durata determinata dar dupa termenul de 3 luni, pt a nu fi considerat succesiv. Este legala o astfel de abordare?
Multumesc! Astept cu mare interes opiniile dvs..
Este destul de complicat.
Nu reiese din mesajul dvs. daca totusi ati semnat vreun alt angajament, de ex. o fisa de post, sau altceva.
Daca acel contract de munca nu este semnat, nu cred ca este raportat nici in registrul general de evidenta al salariatilor la ITM.
Oricum ar fi, pentru linistea dvs., notificati asa zisul "angajator" prin cerere scrisa si inregistrata la acesta (sau mai bine prin posta, cu confirmare de primire) ca solicitati incetarea contractului de munca in temeiul prevederilor art. 31(3) din codul muncii, care va permite asta in acea perioada de preaviz, despre care dvs. ati mentionat mai sus, cele 90 de zile. In acest interval, oricand si oricare dintre parti poate solicita incetarea contractului, fara motivare.
Nu sunt jurist, dar nu cred ca va pot da in judecata pentru ceva care nu poate fi dovedit (vorbesc de acte semnate, angajamente, etc.).
Altfel gasiti un angajator serios, si poate pe viitor nu mai incepeti nici o activitate fara documente semnate, din care sa va cunosteti drepturile si obligatiile.
Multumesc pentru raspunsurile dvs..
Mergand mai departe cu acelasi principu, de a reglementa prin actul aditional aplicarea lui pe o durata determinata, as putea folosi acest aspect si in activitatea desfasurata in tara de orice salariat?
De exemplu, ma gandesc la situatia in care pentru o durata determinata de timp, sa pot negocia cu un salariat anumite drepturi salariale, de regula superioare (de exemplu un salariu de baza brut mai mare pt indeplinirea temporara a unor responsabilitati mai mari care nu-i sunt atribuite altfel decat in acel interval de timp datorita unor situatii concrete: lipsa titularului in acel interval de timp sau o lucrare cu termen scurt de executie), iar la finalul acestui interval de timp bine definit, drepturile salariale sa revina la situatia anterioara.
Ce parere aveti de un astfel de scenariu?