avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 247 soluții astăzi
Forum Activitate mericami

Activitate mericami

in SCA,avocati, incaseaza de la o persoana fizica in ziua de 06.05.2016 , 7000 lei iar de la alta persoana fizica 3100 lei ,s-a depasit cumva plafonul?

multumesc pt ajutor
ma lamureste si pe mine cineva?
buna ziua,

va rog frumos sa imi spuneti si mie daca o societate comerciala neplatitoare de tva,microintreprindere, organizeaza o conferinta la care participa diverse persoane fizice din tara ,acestea se inscriu pe site, achita taxa de participare si se prezinta la eveniment,ce tratament fiscal trebuie sa aplice?
Societatea are obligatia sa emita factura pentru aceasta taxa?ii trebuie cumva casa de marcat?ce trebuie sa plateasca la finante si primarie ,si sa declare?
Societatea are cod caen 9002-activitati suport pentru interpretarea artistica(spectacole)

multumesc
Răspuns la discuția ONG urgent
ma poate ajuta cineva cu informatii?
multunesc
Răspuns la discuția ONG urgent
nu ma poate ajuta nimeni?
imprumuturile nerambursabile prin banca le-am bagat pe 4452 ,cum se inchide 4452?


Discuție ONG urgent
Buna seara
Am o intrebare legata de incasarile unui ONG:
pe baza facturilor de cumparare gen(telefonie,chirie ,utilitati,papetarie...etc) se refactureaza o parte din fact de cumparare,la o organizatie, care la randul ei vireaza banii in banca.
Sa spunem ca fact de cump avem 1000 lei si se refactureaza decat 500 lei
De la organizatie se incaseaza suma de 1000 lei .
Intrebarea mea este cum se inregistreaza suma nerambursabila de la organizatie ce se intampla cu diferenta.
Puteti sa imi spuneti in conturi.

Multumesc mult

Discuție ROI achizitie
o firma neplatitoare de tva vrea sa achizitioneze din UE marfa pe care sa o vanda ,intrebarea mea este daca trebuie sau nu sa se declare platitoare de tva si in ROI ?este cumva un plafon?multumesc
Discuție Lichidare firma
daca o firma se lichideaza si are o masina ca mijloc fix pe firma care este amortizata integral cum se procedeaza la lichidare ?

trebuie vanduta catre administrator ?

multumesc
Răspuns la discuția Inregistrare proforma Germania
multumesc mult
am avut o fact proforma din Germania de servicii,se declara cumva in decl 390, sau se inregistreaza factura cand o sa vina in luna urmatoare ?