avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 291 soluții astăzi
Forum Activitate Drunx

Activitate Drunx

Răspuns la discuția Divort fara partaj?
Va multumesc de raspuns ,sper sa il fi inteles bine.
* Am gresit titlul... imi cer scuze :)

Buna seara doresc sa pun si eu doua intrebari, sper sa ma puteti ajuta

Se poate da divort fara sa ceara partajul,pana unul din copii neinsurati/maritati nu au casa?

Si daca una din persoane vrea partaj, si cealalta are dovezi precum a facut investitie in locuinta in cauza, cum ar fi sa trimita bani prin banca sa se plateasca datoriile si multe altele?
Pai toate bani / pachete primim, tot ce trebuie in plus si facturile de acasa le plateste nu zic ca si tata mai da,dar foarte rar cand isi aduce aminte...

"Martozone" eu nu vreau decat sa fie pace in familia mea, dar tata bea mult si nu stiu cine ii baga in cap toate prostiile de genu sa vanda apartementul sa o lase pe mama pe drumuri ceva de genu sau pe noi cei care suntem inca acasa..
Nu exista pensie sau sume de bani ei nu sunt despartiti inca in acte sunt sot si sotie.. da el nu stiu ce are in cap spune la toata lumea ceea ce am spus si eu mai sus... daca se poate verifica inainte de a declara oficial ca a facut abandom de domiciliu in ciuda faptului din cate stiu eu ca acest lucru inseamna si ruperea relatiei cu copii / sau sotul sau neplatirea unei pensii.... acum poate nu m.am exprimat bine..... el vrea sa o dea afara din casa ca nu a venit domnle acasa de 5 ani...

Scurt si la obiect: Deci eu ma duc sa declar opersoana la abandon de domiciliu , cineva poate venii sa intrebe sau sa verifice aceasta afirmatie?
Se verifica acuzatia de abandom de domiciliu? Gen daca Mama e plecata de 5 ani inafara vorbeste cu noi si isi face datoria de mama toate cele bune si tatal doreste sa o dea la abandon de domiciliu . Tot aud ca tatal vrea sa o dea la abandon de domiciliu ea nu poate venii acasa din motivul ca munceste inafara.
Da va multumesc, mai am o intrebare...
Unul din parinti poate da afara din locuinta?
Gen noi suntem 2 frati si din cate am inteles tatal vrea sa ne dea afara din casa ca nu muncim.. fratele face facultate eu nu pot din motive de sanatate..

Doresc un raspuns in acest sens, desi pe contract sunt trecutii ambii parinti iar unul din ei nu doreste acest lucru celalalt doreste.
Se poate intabula un apartement fara unul din proprietari ?
SAu se poate vinde fara unul din proprietari ?
Buna ziua, din data de 14.11.2014 mi.au fost suspendate serviciile la UPC din motiv de neplata a doua facturi , din cate am inteles eu una de 97.44 + 76.97, acum sunt sunat de firma de recuperari precum datorez celor de la UPC suma de 470Lei.. Sambata in data de 14.02.2015 am sunat la UPC Romania si am intrebat de ce nu.mi functioneaza serviciile daca eu sunt facturat, doamna mia zis ca sunt facturat pana la sfarsitul contractului. Iar serviciile mele nu sunt deconectate ci suspendate din sistem... dar in contract zice altceva la explicatii, iar doamna insista ca eu nu sunt "Deconctat" ci "Suspendat in sistem"

Ce pot face?
Si in plus am fost taxat cu 30lei penalitati intr.o factura, in aceeasi luna.

Deconectare: operatiunea defectuata in vederea intreruperii furnizarii Serviciilor
Buna ziua ,se poate schimba proprietarul de apartament atata timp cat sunt trecuti parintii pe contract iar unu din ei vor sa cedeze partea lor unui copil ?
Tata spune ca nu se poate.. eu zic ca ar trebuii doar jumatatea lui care ii apartine :)

Va rog sa imi spuneti daca se poate si unde trebuie mers si ce acte trebuie.
O sa merg sa vad ce pot face nu vreau sa ma duc eu prin curtile de la judecatorii da macar o amenda usturatoare poate le vine mintea la cap