avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 664 soluții astăzi
Forum Activitate baloghjoe

Activitate baloghjoe

Buna ziua.
As-i avea urmatoarea intrebare.
Fiind angajat ca Inginer (conform cod COR) in perioada 2007-2018, avand in fisa postului ATRIBUTII DE SOFER PROFESIONIST (in cadrul atributiilor mele am condus pentru firma la care lucram ca inginer , autoutilitare peste 3,5 Tone -pot dovedi cu foi de parcurs, facturi, si fisa postului).
Intreabrea fiind daca atributiile din fisa postului (anexa la CIM) se pot considera ca si vechime . Mi-ar trebuie vechime , deoarece este o cerinta esentiala pentru ocuparea unui post bugetat. De mentionat ca lege ca si conditie nu este sepcificat ce fel de vechime se solicita doar vechime.
Multumesc.
Buna ziua , poate in perioada starii de urgenta angajatorul sa renunte la preaviz conf. art.81 al 7 Codul muncii , si sa inceteze CIM-ul ?
Este afaectat art 81 al.7 Codul muncii de starae de urgenta?
Mentionez ca angajata este cadru medical!
Răspuns la discuția Neprezentarea la locul de munca
Ok, dar daca nu este prevazut in regulamentul intern, numarul de zile nemotivate? atunic ce fac?
Buna ziua,
Un angajat dupa incetarea de suspendare a CIm ului , daca nu se prezinta la locul de munca il pot sanctiona disciplinar (cu respectarea prev art 248-251 C.Muncii ) ?
Cate zile nemotivate trebuie sa aiba ca sa-i desfac CIM ul?
Tmei de dretp pentru neprezetare la locul de munca va rog?
Temeiul de drept dac puteti sa-l inidcati?
Se poate azi cumula pensia de varsta cu salariu de bugetar?
Discuție Legea 19/2020
Am si eu o intrebare , daca Legea 19/2020 prevede dreptul unui parinte de a sta acasa si sa beneficieze de 75 %, dar in cazul in care in decretul privind starea de urgenta la art. 32 este interzis poentru personalul medical de a beneficia de disp, legii 19/2020, in consecinta daca ambii parinti lucreaza in sanatatate, atunci nici unul nu poate sta acasa pe perioada starii de urgenta.
Si atunci care dintre ei berneficieaza de majorarea a 75 din leafa?
multumesc
Buna ziua. Am o speta in care X pers. JUR. a semnat un act aditional de prelungire a unui contract de prestari servicii (internet) cu Y (tot pers. jur). Dupa 2 luni de zile Z pers jur. a absorbit pe X (X fiind Radiata de la ORC) Z deaorece este succesoreain drepturi a reziliat contractul cu Y inaite de terminarea termenul de prelungire a contractului de prest serv prelungit de X inaite de fuzine (absorbtie) Acuma Y soliita despagubirii de la Z! este vreun temei legal in acest sens ca Z sa nu plateasca despagubirii lui Y???
Buna ziua imi puteti secifica si termenul limita pana cand trebuies eliberate irengistrariile catre organ???
Atunci expresia de mostenitor rezervatar ce insemana? Dupa cum stiu eu o bunica nu isi poate sezmosteni nepotul prin a vinde casa unui alt nepot.? sau nu stiu eu bine eu legiile????