avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate danuttunad

Activitate danuttunad

Buna ziua si La multi ani!

In data de 28.12.2012,am primit pe e-mail de la seful direct,ce continea urmatoarele:

Te rog trimite pe email sau fax demisia cu data de 31 decembrie.

Toate drepturile tale salariale (salariu pt decembrie, zile de concediu neefectuate in 2012, eventuale bonusuri – daca se realizeaza targetul de xxxx.xx ron in decembrie si distribuitorii sunt la zi cu banii) ti le calculeaza xxxxxxxa si le vei primi in data de 4 ianuarie, cand vei veni sa predai masina si restul.

Multumesc,

Raspunsul trimis de catre mine a fost:

Salut Xxxxx,

Daca iti doresti atat de mult ca eu sa-ti ofer "pe email sau fax demisia cu data de 31 decembrie",eu pot sa-ti spun ca nu imi doresc sa demisionez,deoarece nu cunosc care este MOTIVUL acestei solicitari.

Iti doresc un an nou cu multe impliniri.

Nu am primit un raspuns in care sa fie mentionat motoivul,logic angajatorul vrea sa lase impresia ca eu vreau sa demisionez!
In data de 04.01.2013 am primit un alt e-mail:

Xxxx,

Din cate stiu, in ultima discutie telefonica din data de 29 dec am convenit ca in data de 4 ianuarie 2013 sa vii la Xxxxesti , urmand ca ulterior sa decidem ceea ce este de facut.

Vad ca nu ai plecat catre Xxxxesti si nici nu raspunzi la telefonul de servici.
Cum nu ai nicio alta misiune trasata de firma, te rog sa dai curs convocarii din 29 decembrie de a te prezenta la sediul firmei astazi, 4 ianuarie 2013.


In urma acestui e-mail m-am deplasat in ziua de 04.01.2013 la sediul firmei(in alta localitate)si acolo eram asteptat de catre o persoana cu un formular tiparit numit Proces verbal,in care se mentiona ca :
Subsemnatul....,la incetarea contractului de munca preda......erau insirute bunurile companiei pe care le predam.....Diferenta de bunuri ce mi-au fost solicitate si nu se regaseau pe acest document(tiparite),le-am mentionat in spatiul liber ramas.Persoana care mi-a preluat bunurile companiei,a semnat de primire si la cererea mea a stampilat cu stampila societatii.In plus am mentionat pe PV ca predarea bunurilor a fost facuta la solicitarea expresa a angajatorului,la data de 04.01.2012 si ora x.Acest PV era datat de angajator,04.01.2013 dar in dreptul nr inregistrare era FN!
Dupa acest episod,nu am mai fost contactat de catre angajator cu toate ca eu am informat persoana care mi-a preluat bunurile companiei in legatura cu numarul meu personal de telefon,acesta memorandu-l in agenda telefonului.
Avand in vedere faptul ca angajatorul din proprie initiativa, m-a privat de bunurile cu care sa-mi desfasor activitatea(masina,telefon,laptop),iar locul de munca in care imi desfasor activitatea (cf CIM)este altul decat sediul firmei si anume zona xxxx,as vrea sa stiu:
-In ce conditii poate considera angajatorul, ca eu absentez de la serviciu?
-Pot cere drepturile salariale si dupa ce am predat bunurile companiei?
-Cum pot sa "parasesc" actualul loc de munca fara a fi afectat la salariu si care ar fi optiunile mele in continuare,astfel incat sa nu incalc CIM?


Multumesc anticipat.
Daca in notificarea primita este scris explicit care sunt variantele de efectuare a celor 20 de zile de preaviz pentru care pot opta(prin cerere scrisa)adica 20 zile a 4 ore/zi sau 10 zile a 8 ore/zifara a fi afectatate drepturile salariale ,mai este cazul sa verific ce scrie in ROI?
Eu am optat prin cerere scisa la varianta 10 zile a 8 ore/zi.
Apropos,in CIM nu este specificata duarata timpului de munca ci este facuta referire la legea 53/2003,Codul Muncii sau CCM.
Astazi am mers la serviciu cu dorinta de a preda obiectele de inventar ale angajatorului,dar stupoare,mi s-a spus ca trebuie sa ma prezint la serviciu pana la sfarsitul perioadei de 20 zile(chiar daca eu am optat ca cele 20 zile sa le efectuez in format de 10 zile a 8 ore/zi!)timp in care eu voi fi pontat 8 ore/zi,iar bunurile aflate in posesia mea de la firma mi le vor lua in primire la sfarsitul perioadei de preaviz!As vrea sa aflu care este varianta legala si corecta in acest caz,deoarece nu vreau sa am probleme cu angajatorul.In plus angajatorul mi-a transmis ca acea notificare nu va ajunge la ITM ci este doar pentru uz intern(notificarea are numar de inregistrare semnatura si stampila rotunda a firmei,semnatura fiind a directorului de resurse umane).Eu chiar nu mai stiu ce sa cred!
Multumesc.
Dupa ce se scurg cele 10 zile a 8 ore/zi de preaviz dar mai sunt 10 zile pana la incetarea CIM,eu mai sunt obligat sa ma prezint la serviciu?
Legal perioada previzului sa inteleg ca se delimiteaza la cele 10 zile(derulate din data de 19.12.11 asa cum apare in notificare),asa cum am solicita prin cerere scrisa eu, singura diferenta fiind ca imi vor fi platite 20 zile?
Buna ziua,
In data de 16.12.2011 am primit o notificare(care are numar de inregistrare dat de catre angajator)prin care imi este adus la cunostiinta faptul ca incepand cu data de 19.12.2011,datorita restrangerii activitatii in cadrul diviziei in care lucrez, incepe perioada de preaviz,perioada de 20 zile lucratoare,cu posibilitatea de a opta in urma unei cereri scise daca sa efectuez 20 zile a cate 4 ore sau 10 zile a cate 8 ore,fara a-mi afecta drepturile salariale.Preavizul a intervenit in baza art 65 alin 1 din Legea 53/2003.Eu am optat,in baza unei cereri pentru care am luat numar de inregistrare si am depus-o la angajator, pentru efectuarea a 10 zile a cate 8 ore/zi,din pacate nu am primit nici un raspuns legat de cererea depusa.Din calculul meu,data de 04.01.2012 ar fi ultima din preavizul meu.Intrebarea ar fi:
-Cand ar trebui sa predau bunurile(masina,telefon samd) pe care le am de la angajator,la finalul celor zece zile de preaviz(in 04.012.2012) asa cum am optat eu prin cerere scrisa sau la finalul perioadei de 20 zile?
-Ce statut am eu in raport cu angajatorul in perioada cuprinsa in 05.01.12-17.01.12 ?
-Cand trebuie angajatorul sa-mi trimita decizia de disponibilizare,deoarece eu trebuie ca in interval de max 10 zile sa depun actele ptr indemnizatia de somaj,la AJOFM?
Incearca a fi puse in "spate" mult mai multe atributii decat sunt in acest moment,vorbind de aceeasi functie!
Pot risca ceva daca refuz sa semnez aceasta noua fisa a postului?
In perioda de previz,poti fi penalizat,sau poti fi solicitat sa raspunzi unor intrebari ale unei comisii de disciplina?
In perioda de previz ai aceleasi drepturi dar si obligatii ca orice alt salariat care nu este in preaviz?
Pot fi obligat sa semnezi o noua fisa a postului in perioada de preaviz?
Ce drepturi am in plus in perioda de preaviz ?
Drepturile salariale la zi,cand trebuie platite de firma,la finalul preavizului sau in alta lunasi garantia materiala oprita de catre firma in cat timp trebuie sa mi-o restituie de la finalizarea previzului?
Răspuns la discuția Exista CCM ramura comert 2011?
Daca in lista angajatorilor(lista de la finalul CCM) care au semnat acest CCM pe ramura comert angajatorul meu nu se regaseste,asta inseamna ca nu este obligat sa respecte acest CCM?
Buna seara,

Ceea ce am putut gasi a fost,Contract colectiv de muncă la nivelul Ramurii Comerţ pe anul 2010 inregistrat la Ministerul Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale cu nr. 42/01/11.02.2010.
Intrebarea ar fi daca exista un alt CCM ramura comert 2011 care sa-l anuleze pe cel la care am facut referire mai sus,sau cel din 2010 este valabil?


Multumesc.