avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Activitate ionescucarmen

Activitate ionescucarmen

Buna ziua. am cumparat un imobil in 2005 de la o persoana fizica ( adevarat proprietar) un imobil parter , beci si teren de sub cladire. de 10 ani am imobilul inchiriat unei societati comerciale - cu obiect de activitate pub -.
Dupa accidentul din Colectiv, nu au mai putut obtine autorizatii necesare, desi anterior le obtineau, pe motiv ca beciul nu apare in acte. Intr-adevar beciul nu apare,doar parterul si terenul de sub cladire.
ce e de facut? nu cred ca pot sa invoc pe vechiul cod prescriptia achizitiva art 1895 vechiul cod civil pt ca una din conditii este sa am justa cauza, adica un act dar care nu e de la adevaratul proprietar. Iar in cazul meu actul provine de la adevaratul proprietar.
Si nici jonctiunea posesiilor in temeiul art. 1860 vechiul cod civil pt ca presupune unirea posesiilor altor persoane decat titularul dreptului de proprietate, iar vanzatorul este adevartul proprietar.
ce ma sfatuiti sa fac? nici la Primarie nu apare in acte beciul pt ca am verificat, desi cei de acolo au precizat ca in cazul acesta este al lor si tb sa il iau in concesiune. eu nu consider ca e legala aceasta varianta atata timp cat nici primaria nu are acte pe beci.
va multumesc.
buna seara. am amanetat la doua case de amanet.. prima societate de amanet mi-a inmanat un contract de amanet cu obiectul:"predarea de catre debitor a bunului in amanet societatii de la care primeste suma de ... iar la obligatiile debitorului acesta se obliga sa restituie firmei suma primita plus comisionul operatiei de amanetare in cuantum de....
a doua societate de amanet mi-a inmanat un contract de imprumut si garantie cu obiectul:" creditorul il imprumuta pe debitor cu suma de ---, pe o perioada de --zile, cu o dobanda de ---/zi, insumand pana la scadenta dobanda de.---. si debitorul garanteaza plata datoriilor rezultate din contract cu anumite bunuri(bijuterii aur) pe care creditorul le preia ca si garantie.
fiind societate de amanet, intreb care este forma juridica pe care trebuie sa o aiba contractul incheiat? de amanet (gaj art 2480 noul cod civil) sau de imprumut cu dobanda ( art 2167 cod civil)? va multumesc
Buna ziua.o societate din Romania a transportat marfa pentru o societate din Italia. Dovada transportului : CMR si factura. neexistand contract nu s-a stabilit competenta in caz de litigiu. conform art. 1066 din codul de procedura civila paratul trebuie sa aiba sediul in Romania ca sa se judece aici. potrivit art. 31 lit. b) din conventia de la Geneva 1956 referitoare la contractual international de transport marfuri este competenta si instanta de la locul preluarii marfurilor. ce parere aveti? pot formula actiune in Romania?
buna seara. in cazul unui dosar de faliment sunt convocati creditorii si se aproba vanzarea unui bun imobil al debitorului prin negociere directa unui cumparator identificat. debitorul participa si I se consemneaza punctul de vedere "pret subevaluat raportat la valoarea de circulatie a imobilului si la evaluarea facuta de banca". eu inteleg ca in temeiul art. 14 alin 7 legea 85/2006 numai creditorii pot ataca aceasta hotarare?iar debitorul nu poate? multumesc.
multumesc.
buna seara. un frate C. si o sora M. au decedat. ambii au fost casatoriti. doar sora M. are doi copiii. Sotia fratelui a decedat prima in 1987 iar fratele M. a decedat in 2008. cei doi nu au avut copii ci doar sotia are trei frati. in anul 2012 moare si sora M. Copii sorei M. in prezent vor sa dezbata succesiunea dupa unchiul lor C.. stiind ca are cateva hectare de teren si o casa in care locuieste un nepot al sotiei unchiului.
1. in prezent nepotii (copii sorei M.) pot deschide la notar succesiunea unchiul C. daca nu au dezbatut inca succesiunea dupa mama lor M. ?Sau trebuie intai sa dezbata suuccesiunea dupa mama lor C., ca apoi sa aiba vocatie sa il mosteneasca pe fratele mamei lor C.? (pentru ca mama lor a murit in 2012 dupa fratele sau).
2. nepotii inca nu stiu daca a fost deschisa succesiunea unchiului.practic primul pas pe care ar trebui sa il faca este sa ceara o incheiere de verificare a evidentelor succesorale?
3. pentru a intra in posesia actelor de proprietate in copie ale unchiului, carei institutii trebuie sa se adreseze nepotii?
va multumesc anticipat.
Buna ziua. considerati incompatbila functia de manager se spital cu calitatea de asociat unic si administrator al unui srl? in conditiile in care firma nu are relatii comerciale cu spitalul (atunci ar fi fost conflict de interese) totusi ANI a stabilit ca managerul de spital este incompatibil in temeiul art. 180 alin. 1 lit a din legea 95/2006:" (1) Funcția de manager persoană fizică este incompatibilă cu: a) exercitarea oricăror alte funcții salarizate, nesalarizate sau/și indemnizate inclusiv în cadrul unei autorități executive, legislative ori judecătorești; b) exercitarea oricărei activități sau oricărei alte funcții de manager, inclusiv cele neremunerate;
eu nu inteleg ca in calitate de asociat unic si administrator al unui srl sunt manager. daca mi se interzicea expres prin lege sa fiu manager dar si administrator si asociat unic atunci eram incompatibila.
astept pareri. va multumesc.
multumesc.
buna ziua. este posibila ca o scoala gimnaziala care este doar administrator al spatiului in care isi desfasoara activitatea (proprietar fiind primaria) sa incheie un contract de comodat cu asociatia de parinti pentru folosinta unui atelier din cadrul scolii in care sa se desfasoara activitatea "after school"?
Nu se specifica in notificare. notificarea este din 21.09.2015 dar in aceasta adresa se specifica ca, aceasta institutie a fost inregistrata din oficu ca platitor de tva.
dar dintr-o hotarare de consiliu local din 2012 se precizeaza ca, in cazul in care Curtea de Apel va stabili ca Primaria va fi platitoare de tva se va completa documentatia dosarului de novare a terenurilor si cu o declaratie autentificata a solicitantului prin care se obliga sa plateasca si tva aferent ratelor.
am intrat pe portal si am observat ca s-a respins contestatia primariei anul acesta, deci este platitoare de tva .
in concluzie, eu intelea ca plata tva se aplica dupa 2012 si daca solicitantul comparator s-a obligat prin acea declaratie autentificata.
adica, eu nu am aceasta obligatie avand in vedere ca am platit pretul in 2007 si nu m-am obligat ulterior hotararii de consiliu local din 2012 sa platesc tva.