avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 233 soluții astăzi
Forum Activitate radmy

Activitate radmy

Am concesionat spatiu de la primarie pt cabinet medical..platesc concesiunea..iar anul acesta am primit o invitatie de la serviciul impozite si taxe sa ma prezint la ei..si sa iau la cunostinta ca, am de platit taxa pe cladirea concesionata. A fost curtea de conturi si s-a stabilit ca am de platit din anul 2014 si pana in prezent 900 lei. Intrebarea mea este...cabinetele medicale nu sunt scutite de la aceasta taxa?
Răspuns la discuția Facilitati fiscale
ok, dar la art 12. din ultimul og. se refera la obligatiile fiscale locale daca consiliul local aproba prin hotarare
persoana juridica cu proprietate teren arabil situat in extravilanul unei comune. in baza de data a primariei aceasta persoana juridica nu a achitat impozitul plus majorarile de intarziere...poate beneficia de facilitatea fiscala prin oug44/2015?.
cladire cu destinatie mixta, adica proprietate persoana fizica la care este inregistrata o firma cu statut juridic, activitate din domeniu agricol, si o intreprindere individuala tot din domeniul agricol, impozitul cum va fi platit de proprietarul persoana fizica.
am o nelamurire si as dori daca ma puteti ajuta d-voastra cu un calcul la salar.
sunt functionar public din anul 1999 la o primarie. am fost incadrata referent superior I (ultima gradatie) cu studii medii, in anul 2010 am terminat facultatea de contabilitate-fiindu-mi necesara pt pregatirea profesionala, iar dupa 5 ani am dat un examen(anul 2015) pt promovarea in clasa, in functia de inspector , clasa I, profesional principal, gradatie 5, clasa de salarizare 42,...am o vechime in primarie de 25 ani si nu sunt multumita de salarul si incadrarea la care am fost pusa.
firma care a vandut imobilul, are datorii fata de bugetul local,,,
e valabil un contract de vanzare-cumparare, care nu este facut in fata notarului, doar intre doua societati comerciale pt. un imobil...? si daca O.C.P.i. il poate inregistra?
reevaluarea la o cladire persoana juridica nu s-a facut din 2008 ianuarie, acum in anul 2012 la care categorie de cota impozit va fi impusa?
Răspuns la discuția taxa auto
buna seara, si La multi aani!!!
am cumparat un logan fabricat in anul 2006, actele de proprietate le-am facut in decembrie 2011, si mai departe nu am reusit sa il inmatriculez.
intrebarea mea este:
acum in ianuarie trebuie sa platesc noua taxa de inmatriculare?
va multumesc!!!

Răspuns la discuția despre noua taxa auto
buna,
am cumparat un logan in luna decembrie 2011, nu am apucat sa il inscriu pe numele meu, este din anul 2006, si intrebarea mea este:
acum in ianuarie 2012 trebuie sa platesc noua taxa pt inmatriculare??
va multumesc