avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 435 soluții astăzi
Forum Activitate stiuculita

Activitate stiuculita

Buna ziua,
As dori sa ma ajutati intr-o problema.
Sant angajat din 1996 la o primarie din Timis.
In anul 2011 odata cu disponibilizarile am fost dat afara pentru ca nu am dorit sa particip la un asa zis concurs.
Am actionat in instanta si am primit castig de cauza. Am astazi o sentinta definitiva, executorie si irevocabila. Am fost repus in functie dar salariile pe perioada respectiva nu le-am primit inca decat cu taraita. Se prevaleaza de ordonanta 71 care prevede plata in rate pana in 2016 -2017 a acestor drepturi. Am intrebat cunoscuti si am primit recomandarea de a face executare silita. Am inaintat pe aceasta cale si de la data admiterii de catre instanta a executarii primaria a facut pana azi 7 contestatii la executare. Bani in contul respectiv nu au. Pana acum toate executarile, mai putin una le-au fost respinse. la cea de a saptea li sa admis in parte. Nu stiu ce sa mai fac!!! cat trebuie sa mai astept? cui trebuie sa ma adresez. La 2 dintre contestatii am castigat si la apel. Va rog cine poate sa imi dea un sfat. Va multumesc.
Buna ziua,
As dori sa ma ajutati intr-o problema.
Sant angajat din 1996 la o primarie din Timis.
In anul 2011 odata cu disponibilizarile am fost dat afara pentru ca nu am dorit sa particip la un asa zis concurs.
Am actionat in instanta si am primit castig de cauza. Am astazi o sentinta definitiva, executorie si irevocabila. Am fost repus in functie dar salariile pe perioada respectiva nu le-am primit inca decat cu taraita. Se prevaleaza de ordonanta 71 care prevede plata in rate pana in 2016 -2017 a acestor drepturi. Am intrebat cunoscuti si am primit recomandarea de a face executare silita. Am inaintat pe aceasta cale si de la data admiterii de catre instanta a executarii primaria a facut pana azi 7 contestatii la executare. Bani in contul respectiv nu au. Pana acum toate executarile, mai putin una le-au fost respinse. la cea de a saptea li sa admis in parte. Nu stiu ce sa mai fac!!! cat trebuie sa mai astept? cui trebuie sa ma adresez. La 2 dintre contestatii am castigat si la apel. Va rog cine poate sa imi dea un sfat. Va multumesc.
Răspuns la discuția REINCADRARE
un articol din lege daca se poate
va multumesc
Răspuns la discuția REINCADRARE
Fiind secretar al primariei deci jurist , trag concluzia "ca in exercitarea atributiilor de serviciu cu stiinta nu a indeplinit un act" respectiv hotararea definitiva si executorie a instantei
Raspunsul semnat de catre secretar si primar , repet pe 2 randuri continea concluzia ca sentinta nu este executorie.Sa inteleg ca un jurist nu cunoaste sau nu vrea sa cunoasca legislatia in vigoare.
Va multumesc
O sa va tin la curent
O zi buna
Răspuns la discuția REINCADRARE
pot sa fac plangere penala semnatarilor (semnatarului) pentru abuz in serviciu?
Discuție REINCADRARE
Am fost destituit din administratia publica locala cu ocazia disponibilizarilor , din motive care nu au avut la baza criteriile stabilite de lege.
Am actionat institutia in instanta si conform copiei dispozitivului sentintei civile , obliga paratii la reincadrarea in functia publica si plata salariilor indexate , majorate etc...
Am depus in acest sens o adresa , am primit un raspuns pe doua randuri cu concluzia ca sentinta civila a Tribunalului nu este executorie.Am afla ca in conformitate cu Codul Muncii , art.274 " Hotararile pronuntate pe fond sunt definitive si executorii de drept"
Ma poate ajuta cineva sa inteleg cine are dreptate , este rea vointa ... etc?
Discuție REINCADRARE
Am fost destituit din administratia publica locala cu ocazia disponibilizarilor , din motive care nu au avut la baza criteriile stabilite de lege.
Am actionat institutia in instanta si conform copiei dispozitivului sentintei civile , obliga paratii la reincadrarea in functia publica si plata salariilor indexate , majorate etc...
Am depus in acest sens o adresa , am primit un raspuns pe doua randuri cu concluzia ca sentinta civila a Tribunalului nu este executorie.Am afla ca in conformitate cu Codul Muncii , art.274 " Hotararile pronuntate pe fond sunt definitive si executorii de drept"
Ma poate ajuta cineva sa inteleg cine are dreptate , este rea vointa ... etc?
Răspuns la discuția Executare
Va multumesc
Asta e mai astept inca un an
Chit ca am pierdut prosteste procesul
Am facut prostia sa facem un contract cu o firma din Satu Mare pentru realizarea unui site.
Dupa ce am pus la dispozitie toate detaliile si pozele pentru site dupa aprox 2 luni nu era nimic facut.Am amenintat cu rezilierea si a aparut site-ul nefinalizat , nefunctional , fara magazin virtual si etc.Ulterior si foarte rapid au aparut facturile pe care evident le-am refuzat la plata.
Am solicitat in scris prin email si posta rezilierea contractului.O perioada de 6-7 luni nu am primit nici un raspuns dupa care am primit instiintarea pentru proces.Si fapt foarte ciudat am pierdut!Am constatat ulterior ca firma cu care am facut contractul avea cam 5-600 cauze la diverse instante pentru tepe de genul pe care l-am luat si noi.

Cat priveste numele pasiunea pentru pescuit nu are limite!!!!!!!
Răspuns la discuția Executare
ok
dar faptul ca 2 ani nu a fost interesat in recuperarea creantelor nu inseamna nimic?
Discuție Executare
Buna seara.
Am si eu o nedumerire.
Am pierdut un proces in anul 2010 luna ianuarie si prin sentinta
trebuie sa platesc anumite sume si penalitati pentru neplata.
Insa nici pana acum nu a fost inaintata sentinta catre un executor in vederea executarii.Cat timp poate sa mai solicite executarea daca deja au trecut 2 ani
?