avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate ZINCA MARIA

Activitate ZINCA MARIA

Buna ziua. Am rugamintea sa-mi spuneti unde gasesc ultimele modificari ale omfp 3055/2009. Am inteles ca s-au facut modificari in septembrie 2014.
Va multumesc.
Răspuns la discuția Refacturare energie electrica
In factura cezului mai apare si etimatul de aceea este mai mult facturat. Dar nu stiu cum sa refacturez defalacat ca pe factura de la cez sau sa fac un pret impartind consumul real la valoarea facturii si sa facturez fara sa defalc in energie activa, cogenerare, cert. verzi, etc?
Buna ziua. In cladirea care imi apartine am mai multe birouri inchiriate, cu contract de inchiriere, si trebuie sa le facturez utilitatile. La ce pret pot refactura spre exemplu energia electrica deoarece consumul facturat de catre cez este mai mare decat consumul real. Fiecare chirias are contor si citirea este mai mica decat facturarea de catre cez. Pot modifica pretul din factura emisa de cez si sa refacturez cu un alt pret?
Astep raspuns urgent. Multumesc!
Buna ziua. Am un spatiu de birouri inchiriat la diverse firme si in mod implicit exista si consum de apa. energie, gaze etc.
V-as ruga sa-mi spuneti daca trebuie sa facturez chiria si utilitatile pe aceasi factura sau separat si care este baza legala?
Va multumesc.
Buna seara! Sotul meu a avut un accident din vina lui pentru ca se circula pe un singur sens si toti cei din coloana au pus frana brus iar el avand o masina mai mare inacrcata a intrat in masina din fata si aceasta la randul ei in cea din fata.
A venit politia a facut constatarile, iar sotul meu a predat asigurarea valabila in ziua accidentului. In data de 19.02.2014 a primit un plic de la judecatoria sectorului 3 unde se mentioneaza, pe intelesul nostru, ca societatea de asigurari la care masina sotului era asigurata nu a platit suma reparatiilor efectuate de cei loviti si este numit intervenient fortat si i se cere sa depuna o intampinare.
Ce trebuie sa faca sotul meu in acest caz, el nu este tot timpul in tara deoarece este sofer si face curse in afara tarii.
Va rog frumos as dori un raspuns clar daca se poate.
Va multumim.
Multumesc pentru urari, la fel si pentru dumneavoastra. Imi cer scuze dar nu am mai intrat la calculator pana azi. Osuper zi.
Buna ziua.
Lucrez la o societate comerciala cu sediul principal in Bucuresti dar cu mai multe sucursale in tara. Sucursala la care lucrez are la randul ei mai multe puncte de lucru. In fiecare luna cerem primariilor pe raza carora ne desfasuram activitatea certificate fiscale, precum ca nu avem datorii catre acestea, pentru a participa la licitatii. Avem un punct de lucru, com Stefanesti Jud. Arges, la care nu se mai lucreaza de multa vreme, este in conservare. Am depus la Administratia Financiara Pitesti o declaratie privind acest punct de lucru precum ca nu avem salariati acolo si ca este in conservare.
Mai este necesar sa obtinem lunar certificat fiscal pentru acest punct de lucru?
Am avut o societate comerciala a carei lichidare s-a efectuat in luna aprilie 2012.
Intrebarea este daca se mai depune bilant la 31.12.2012 la Finante.
Va multumesc.
Buna ziua.
Sotul meu a lucrat ca sofer la o firma de transport intern si international. La una din curse a ramas cu masina inamolita undeva in Franta. Soferii circulau numai pe DN-uri pentru a nu plati firma taxe de drum dar nu verifica nimeni traseul pentru a sti daca drumurile sunt cu probleme. P e drumul pe care a mers el se efectuau unele lucrari si cei de acolo i-au spus ca trebuie sa intoarca (nu era singurul participant la trafic). Masina fiind incarcata era destul de grea si cand sa intoarca a ramas cu masina inamolita (nu a fost singurul). A venit politia la fata locului, nu i-a data amenda pentru ca trebuia sa stie firma de starea traseului dar in schimb a fost nevoie sa vina o firma de tractari auto. A cerut o taxa de 1.000 euro pentru a face serviciul de depanare. Firma din Romania a trimis banii sotului, a platit iar dupa multe amenintari din partea firmei din Romania facute sotului meu acesta s-a intors in tara. Firma l-a pus sa plateasca cei 1.000 de euro dar sotul nu a platit suma pentru ca era pus sa semneze o chitanta in alb pentru aceasta suma. Intre timp firma i-a desfacut contractul de munca din luna mai 2012. Dupa o jumatate de an sotul s-a trezit cu o instiintare ca este chemat in instatnta pentru a plati cei 1.000 de euro si alte sume pe langa aceasta. Mentionez ca el nu a fost platit pentru cursa efectuata.
INTREBARE: este corect sa plateasca el aceasta suma (firma o poate recupera de la asigurari?) si ce trebuie sa faca acum cand este chemat in instanta pentru ca el va pleca din tara pe 7 martie 2013 si in instanta trebuie sa se prezinte pe 11 martie 2013.
Astept raspuns urgent.
Va multumesc pentru toate informatiile primite de la dumneavoastra pana acum.
administratorul isi mai calculeaza salariul si pe apartamentele unde nu locuieste cineva pentru ca de fapt el nu face calcule sau altceva pentru acele apartamente.