avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 805 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters238389

Activitate ContSters238389

M-ar interesa sa aflu daca este psibil sa cer constatarea nulitatii unei hotarari judecatoresti daca nu am fost parte in dosar, dar aceasta hotarare nu imi este opozabila intrucit nu am fost si eu citata. In acest dosar s-a validat un act de vindere cumparare sub semnatura privata prin care s-au vindut toate imobilele ramase mostenire de la unchiului meu (bunuri proprii), de catre sotia acestuia (decedata) fara ca succesiunea sa fie dezbatuta. Avind in vedere faptul ca unchiul nu a avut copii iar eu sint singura nepoata de frate (mama fiind sora acestuia si a decedat la 3 luni dupa acesta) ar fi trebuit sa fiu si eu citata in acest dosar. Ar mai exista o posibilitate de a ataca aceasta hotarare?
Răspuns la discuția Erori facute de notar
Va multumesc mult domnule notar, detin titlul de proprietate al bunicii in baza caruia s-a eliberat certificatul de mostenitor. In extrasul de la Arhivele Nationale este vorba de acelasi titlu de proprietate al bunicii, Suprafetele s-au gresit din eroare materiala. Notarul nu va emite o incheiere de respingere la cererea mea cel mult imi va trimite acelasi raspuns ca anul trecut. Sint disperata nu stiu ce sa fac in cazul in care notarul nu va trimite incheierea de respingere la judecatorie.
Răspuns la discuția Erori facute de notar
Va multumesc mult domnule notar pentru raspunsul dumneavoastra, va rog mult sa-mi dati un sfat cum ar trebui sa procedez in cazul in care notarul mi-ar elibera o incheiere de respingere. O sa mai trimit o cere prin posta cu confirmare de primire. Am trimis o cerere de cca. 1 an la care am primit un raspuns scurt prin care i-mi comunica "cele solicitate potrivit dispozitiilor in vigoare pot fi rezolvate conform unor certificate suplimentare eliberate de un birou notarial din teritoriul de competenta. Dosarele constituite pentru certificatele de mostenitor initiale nu s-au aflat niciodata in posesia biroului notarial individual".Cu siguranta ca si de aceasta data voi primi acelasi raspuns.
Buna ziua, am o foarte problema mare si va rog mult sa-mi dati un raspuns.
Am 3 certificate de mostenitor emise de un notar de stat in anul 1989. Certificatele sint dupa bunica, mama, si tata toate fiind emise in aceiasi zi pentru aceleasi imobile si aceleasi suprafete de teren. Notarul mi-a trecut in certificate o suprafata mai mica de teren, cea ce nu se indentifica cu titlul de proprietate al bunicii mele. Notarul de stat de atunci este in prezent notar public dar refuza sa-mi rectifice certificatele cu toate ca am fost trimisa in acest scop de catre presedintele camerei notarilor publici.Cind am trec pe la notar gasesc doar pe fiul sau care este tot notar si care s-a agitat foarte tare, iar cind am intrebat de tatal sau mi-a spus ca nu-l pot gasi, ca tatal sau nu a facut nici o greseala, ca arhiva nu exista, iar cind dau telefon se prezinta tot el iar cind ma duc la biroul lor gasesc tot pe fiul sau, asa ca nu am posibilitatea sa pot vorbi cu el, la insistentele mele mi-a spus sa plec imediat. Un certificat de mostenitor suplimentar pentru diferenta de teren nu imi este posibil sa obtin intrucit o parte din teren mi-a fost luata abuziv de un vecin cind ma aflam in strainatate, si cu siguranta in acest scop am nevoe si de un plan de situatie cu suprafata de teren actuala pe cind in prezent o parte din terenul meu este ingradit de vecin. Eu pot face dovada proprietatii al bunicii mele cu titlul de proprietate si cu extrasul dela arhivele stataului. Va rog mult de tot sa ma ajutati cu un raspuns.
Buna ziua, va rog pentru un raspuns. Vreau sa solicit in Instanta rectificarea unui certificat de mostenitor in care s-au strecurat erori intrucit notarul refuza rectificarea. Cum sa motivez actiunea in drept? Exista un temei legal? Va rog mult pentru un raspuns. Va multumesc. Cu deosebita stima
Buna ziua. Am mostenit de la parinti un teren. La intocmirea certificatului de mostenitor s-a strecurat o gresala iar ca urmare am fost intabulata cu 500 mp mai putin. Notarul de stat care a intocmit certificatul de mostenitor in 1988 (eram plecata din tara) refuza sa faca rectificarea pe motiv ca nu mai face parte din raza teritoriala si ca nu mai exista arhiva. As putea incepe in Instanta o actiune in constatarea dreptului de proprietate a celor 500 mp dar cu cine sa ma judec?S-au o actiune de obligatie de a face si sa dau in judecata notarul care a facut gresala in certiuficatul de mostenitor. Va rog mult sa-mi raspundeti cum sa procedez.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va multumesc mult stimata doamna avocat pentru raspunsul dumneavoastra.
Cu deosebita stima Lili
Succesiunea nu s-a dezbatut. Unchiul a decedat in 1986, nu a avut copii si este fratele mamei mele. Mama mea a decedat la 3 luni dupa unchi. Nu au ramas alti mostenitori ai unchiului decit eu si sotia sa supravietuitoare, iar la rugamintea ei am dat aceasta declaratie, bunuriile ramase mostenire fiind bunurii proprii ale unchiului dinaintea casatoriei. Sotia unchiului a decedat in 2011 si nici o ruda de a ei nu si-a manifestatat dorinta de a dezbate succesiunea depa ea. Deaccea m-ar interesa sa aflu daca aceasta declaratie ar fi valabila ca act de acceptare tacita a succesiunii.
As dori sa aflu daca declaratia prin care am declarat ca sint de acord ca sotia supravietuitoare a unchiului meu sa foloseasca cit timp traieste si partea mea de mostenire ce-mi revine dupa unchi, ar fi valabila ca un act de acceptare tacita a mostenirii dupa unchiul meu. Declaratia este semnata de mine de tata si de sotul meu.
Va rog sa-mi daca e posibil sa-mi raspundeti la o intrebare.
Am depus o cerere de repunere in termen. Nu am timbrat cererea mai asteptam sa primesc un inscris. Dupa 20 de zile am depus a doua cerere crezind ca prima s-a anulat. Am depus la dosar la a doua cerere si o taxa de timbru de 50 lei dupa cum am vazut ca este trecut pe prima fila in dosar - REZOLUTIA DE PRIMIRE, cu speranta ca a doua cerere se va judeca. Chitanta de 50 de lei a fost plasata in primul dosar care apoi s-a anulat pentru insuficienta timbrare. Al doilea dosar se tot vede pe portalul Judecatoriei fara informatii Am gasit in dosar un referat iar mai jos scris de mina o REZOLUTIE prin care dosarul se trimite la completul initial.
Nu exista nici o incheiere din care sa reiasa ca dosarul s-ar fi atasat sau conexat la primul dosar si nici ca s-ar fi anulat. Nu stiu cum sa procedez ca sa se judece a doua cerere. A doua cerere s-a depus la data de 10 februarie 2014.
Ma poate ajuta cineva cu un sfat? Multumesc