avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 869 soluții astăzi
Forum Activitate pirsu_flo

Activitate pirsu_flo

Buna ziua,
Am identificat prin Alibaba un furnizor din Olanda pentru un produs pe care eu il comercializez. Am stabilit toate detaliile (plati/transport), urmand acum sa emita o factura in urma careia eu ii platesc un avans de 40% la incarcare si restul pe parcursul transportului.
Intrebarile mele sunt: Cum pot evita o inselatorie? Cum pot verifica furnizorul si cum ar trebui intocmita factura pentru a cuprinde detaliile pe care in mod normal le treci intr-un contract (metodele de plata etc.)
Multumesc pentru ajutor!
Buna seara,
Am urmatoarea nelamurire. In trecut am infiintat un SRL, in care am fost unic asociat, ulterior firma fiind radiata. Acum sunt autorizat ca II. Mai pot infiinta un SRL ca unic asociat?
Cu stima
nu doamne fereste..este administratorul. Soacra-mea este contabil!:D
Problema este ca aparatul a fost achizitionat printr-un program european de finantare si incerc sa gasesc o solutie agreata si de oir. Proiectul mai are un an din cei cinci de monitorizare. Casarea nu cred ca este ok. Constatarea de le politie ar trebui sa fie suficienta si pentru ei. Incercam sa aflu cum sa pun problema la sectie
Va multumesc frumos. Deci practic nu este problema ca am plecat cu aparatul din localitate fara ordin de deplasare sau contract de prestari etc.
Buna ziua,
Ma confrunut cu urmatoarea situatie. Am plecat in concediu cu un aparat foto ce apartine societatii pe care o detin. Este vorba de un kit foto profesional destul de scump. Aparatul a fost furat. In cazul in care instiintez politia, voi fi amendat pentru folosirea bunului societatii in scop personal?
Multumesc
Imi puteti spune va rog care ar fi procedura de concesionare/inchiriere teren intr-un parc public in vederea amplasarii unui loc de joaca pentru copii? de asemenea, in cazul in care locul de joaca amplasat este modular si detine avizele necesare, mai trebuie inaintata vreo procedura pentru a putea primii autorizatii/avizari etc?
Multumesc
Buna ziua. M-am inregistrat pe un site de licitatii online cu bunuri ce apartin unor firme aflate in faliment. In momentul inregistrarii am trimis o copie dupa buletin si o declaratie semnata in care confirmam adresa de e-mail. La plasarea ofertei te intreaba daca esti de acord cu termenii si conditiile licitatiilor online. Am castigat o licitatie si acum doresc sa ma retrag. aceste acte (conditii) semnate online cu autorul unui cont, in cazul in care nu sunt indeplinite, sunt destul de puternice incat sa fiu constrans sa platesc?
Multumesc
Buna ziua,
Am urmatoarea situatie. Am realizat achizitia pentru un proiect depus pe masura 312 (fonduri pentru dezvoltare rurala). Proiectul a fost depus pe o interprindere individuala. In tot acest timp am fost actionar intr-o societate comerciala.
La momentul depunerii cererii de finantare, am semnat o declaratie (4.1) privind incadrarea interprinderii individuale in categoria microinterprinderilor. In nestiinta de cauza, am bifat situatia "interprindere autonoma". Concluzia: Interprinderea nu este autonoma, dar si ea cat si societatea se incadreaza in categoria microinterpinderilor si nici nu am depasit ajutorul de minims. Stie cineva daca se considera "conditie artificiala" aceasta situatie? Se exclude proiectul de la plata? Multumesc
Acum o luna am sunat la relatii clienti la firma de telefonie fixa la care sunt abonat, pentru a-i intreba care sunt tarifele de roaming pt Iordania. Dupa fraza "prin continuarea apelului sunteti de acord cu posibila inregistrare a apelului", operatorul respectiv mi-a spus ca pt a suna in tara platesc "maxim" 70 de centi pe minut... dupa o luna de vorbit prin roaming din tara respectiva, mi-a venit factua 14 milioane, si mi s-a spus ca defapt minutul costa 2,15 fara tva. Am facut o cerere sa se foloseasca ca drept dovada discutia telefonica in care mi s-a spus de primul tarif, si mi-au spus ca acea convorbire nu exista... normal nu mi se pare sa platesc.. exista ceva ce pot sa fac? multumesc
Răspuns la discuția retragere asociat din SC
inteleg ca o varianta legala ar fi ca asociatul sa cedeaze jumatatea lui de actiuni catre o alta persoana. astefel eu raman in aceeasi situatie (uncic)