avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 468 soluții astăzi
Forum Activitate eugenia1

Activitate eugenia1

pina acum am platit pensia de stat(cas) pt ca am fost obligata, la inceput nu era valoare mare,dar acum cei 232 lei pe luna mi se par multi pt ca nu prea mai incasam venituri . Am auzit din surse neoficiale ca nu mai este obligatorie...si daca imi confirmati ca e asa as plati numai cass fara cas se poate?????????
o zi buna
Sunt angajata cu 4 ore pe cartea de munca in realitate de dimineata pina seara zilnic,sambata pina la 14 duminica pana la 13 , dupa ce am cerut liber mi sa dat 2 duminici pe luna dar a mai adaugat la program cate o ora pe zi, nu mai rezist si iam anuntat sa-si gaseasca om ca eu plec, la care mi sa spus stai cit e preavizul si la revedere. Am zis ok dar in viziunea lor preavizul e 20 de zile lucratoare, eu nu sunt la curent cu legile dar va rog pe dvs sa-mi spuneti ce trebuie sa fac.
Azi depun cerere si cate zile si cate ore pe zi trebuie sa stau?
multumesc pt raspuns
mai ales acum cu zapezile astea,copii nu vor sa participe nici cu bani nici cu munca, nici mama nu are bani dar totusi unul din copii ar dori sa cheltuie ca s-o repare dar vrea sa aiba o" hartie" semnata de ceilalti copii precum ca dupa decesul mamei ii cedeaza lui casa(ca nu vor avea nici o pretentie la casa si terenul de sub ea),acum toti sunt deacord cu acest lucru dar dupa moarte cine stie...asa ca eu va rog sa ma invatati ce "hartie"trebuie facuta ca sa fie legala tinand cot ca unul din copii care trebuie sa semneze este plecat din tara??si trebuie neaparat la un notar sau se poate face doar cu marori??.multumesc de raspuns
am o intreprindere individuala din 2004 (un magazin mic de haine)acum sunt bolnava si trebuie sa ma pensionez - mai am voie sa functionez dupa ?
acum nu mai traieste nici unul dar sotia fratelui care a platit mereu impozitul la primarie il plateste si acum deoarece niciodata nu a venit vreun mostenitor al celorlalti frati sa revendice terenul sau sa plateasca impozitul,sotia platitoare foloseste acel teren...poate vreodata vreun mostenitor din partea celorlalti frati sa revendice terenul daca atatia ani nu au platit ei impozitul (pt care sunt chitantele doveditoare)????????? multumesc pt raspuns
DECI SOTUL ESTE DECEDAT. SOTIA A RAMAS SINGURA NU AU COPII, FRATII SOTULUI DECEDAT VOR CASA SOTIEI CARE A FOST CUMPARATA DE AMBII SOTI IN TIMPUL CASATORIEI. ACESTIA AU DREPTUL LA CASA ACUM SAU DOAR CAND SI EA VA DECEDA??? SI CUM SE POATE APARA SOTIA DE FRATII SOTULUI DECEDAT??? MULTUMESC PT R5ASPUNS