Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Functionare Intreprindere Individuala
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Functionare Intreprindere Individuala

am o intreprindere individuala din 2004 (un magazin mic de haine)acum sunt bolnava si trebuie sa ma pensionez - mai am voie sa functionez dupa ?
1.Daca aveti drept de munca (4 ore) da.
2.Puteti sa angajati pe cineva (ca vanzator) si in continuare afacerea dvs. va putea continua
In raport cu cerintele locului de munca si cu gradul de reducere a capacitatii de munca, invaliditatea este:

de gradul I, caracterizata prin pierderea totala a capacitatii de munca, si a capacitatii de autoingrijire
de gradul II, caracterizata prin pierderea totala a capacitatii de munca, cu pastrarea capacitatii de ingrijire
de gradul III, caracterizata prin pierderea a cel putin jumatate din capacitatea de munca, persoana putand sa presteze o activitate profesionala, corespunzatoare a cel mult jumatate din timpul normal demunca