avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Functionare Intreprindere Individuala
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Functionare Intreprindere Individuala

am o intreprindere individuala din 2004 (un magazin mic de haine)acum sunt bolnava si trebuie sa ma pensionez - mai am voie sa functionez dupa ?
Cel mai recent răspuns: olden , utilizator 18:10, 26 Februarie 2012
1.Daca aveti drept de munca (4 ore) da.
2.Puteti sa angajati pe cineva (ca vanzator) si in continuare afacerea dvs. va putea continua
In raport cu cerintele locului de munca si cu gradul de reducere a capacitatii de munca, invaliditatea este:

de gradul I, caracterizata prin pierderea totala a capacitatii de munca, si a capacitatii de autoingrijire
de gradul II, caracterizata prin pierderea totala a capacitatii de munca, cu pastrarea capacitatii de ingrijire
de gradul III, caracterizata prin pierderea a cel putin jumatate din capacitatea de munca, persoana putand sa presteze o activitate profesionala, corespunzatoare a cel mult jumatate din timpul normal demunca

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare medicala si i.i. TANASE ILEANA TANASE ILEANA Buna seara,am 49 de ani,urmeaza sa ma pensionez medical(am o vechime in munca de 25 de ani).De curand mi-am infiintat o intreprindere individuala si prestez ... (vezi toată discuția)
Un proprietar de intreprindere individuala poate sa beneficieze de pensie ioneltirziu ioneltirziu un proprietar de intreprindere individuala poate sa beneficieze de pensie de invalibilitate gad 2? (vezi toată discuția)
Pensie de boala Daliborka Daliborka Buna ziua va rog ma puteti ajuta o persoana pensionata pe caz de boala poate fi angajata cu 4 ore/ zi? am primit decizia de pensionare, dar nu vad sa fie ... (vezi toată discuția)