avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Activitate virgo19

Activitate virgo19

Buna ziua! Am nevoie urgenta de niste informatii.
O prietena de-a mea traieste in concubinaj cu un barbat, impreuna cu care are un copil de 7 luni. Locuiesc in casa ei, dar el nu are domiciliu schimbat la ea. Se pare ca, dupa ce a lasat-o gravida, acesta a inceput sa-si dea arama pe fata si cand se cearta, o si loveste, mi-a spus chiar ca i-a spart si nasul...A zis ca i-a spus de mai multe ori sa plece din casa ei, ba chiar i-a dat si hainele afara din dulap, insa el nu vrea...Cum ar putea sa scape de el? Oare daca ar chema politia ar rezolva ceva?
Dati-mi va rog niste sfaturi pt a-i spune cum sa procedeze...Mi-e greu sa cred ca nu exista o modalitate rapida de a-l da afara, tinand cont ca nu are domiciliul la ea, nici nu sunt casatoriti...Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția PETITIE CUSTODIE COMUNA
Multumesc, dna gi-jane.

Pentru cine vrea sa semneze petitia poate accesa urmatorul link:

[ link extern ]

Si pentru cine vrea sa ajute la distribuirea petitiei, poate intra pe pagina de facebook unde am creat un eveniment public. Acolo puteti da invite la prieteni pt a afla si ei de petitie, iar ei la randul lor vor putea trimite invitatii mai departe. Link-ul de pe facebook este:

[ link extern ]


Multumesc!
Răspuns la discuția PETITIE CUSTODIE COMUNA
Buna ziua!

Dna gi-jane2, am intrebat si un moderator in privat, chiar dupa ce am vazut ca nu mi-a raspuns nimeni...Oricum, nu stiam exact ce masuri se iau pt postari necorespunzatoare, si nu am vrut sa risc...sau sa scriu un mesaj unde sa pun link-ul petitiei, si apoi sa-mi fie sters, tinand cont ca nu este publicitate...Ideea este ca, impreuna cu petitia, am creat si pe facebook un eveniment public, pentru a raspandi mai usor aceasta petitie...mai degraba as fi postat aici link-ul catre evenimentul de pe facebook, unde lumea isi poate invita si ceilalti prieteni pt a afla de petitie...
[ editat- se adreseaza unui mesaj sters]
Răspuns la discuția PETITIE CUSTODIE COMUNA
Am initiat aceasta PETITIE acum o saptamana! Pentru cine este interesat de detalii, sa-mi lase mesaj in privat. Nu pot posta link-ul aici, pentru ca moderatorii nu mi-au raspuns la intrebare. O zi buna tuturor!
Răspuns la discuția PETITIE CUSTODIE COMUNA
Doamna avocat, va multumesc pentru raspuns...insa eu m-am interesat si toti avocatii mi-au spus ca nu-ti acorda nimeni custodia exclusiva daca celalalt parinte este dezinteresat, nu plateste pensia si nu-i pasa de copil...din cate am inteles eu, de cand custodia comuna a devenit obligatorie, custodia exclusiva nu se mai acorda decat in cazuri grave, la fel de grave precum cazurile cand pui problema de decadere din drepturi...ori se stie foarte bine ca decaderea din drepturi este altceva fata de custodia exclusiva...
Va rog sa imi spuneti in ce cazuri de neglijenta se acorda custodia exclusiva? Ca daca neplata pensiei si totalul dezinteres asupra copilului nu sunt considerate fapte de neglijenta, atunci nu stiu ce sa mai cred...

Multumesc anticipat
Buna seara!

As dori sa intreb moderatorii forumului daca imi permit sa postez o petitie pentru eliminarea custodiei comune obligatorii? Practic, legea sa revina la forma de dinainte de octombrie 2011, cand puteai obtine custodia exclusiva in caz de neglijenta. Intreb pentru ca nu vreau sa imi blocati contul...
De asemenea, nu este nimeni obligat sa o semneze, insa aici sunt multi oameni cu aceasta problema, care poate nu stiu de existenta acestei petitii.
As vrea sa fac cunoscuta petitia la cat mai multi oameni, de aceea am apelat la forumul avocatnet.

Multumesc
Fiecare vede situatia din alt punct de vedere...noi suntem aici doar din noiembrie 2013...pana atunci am stat la parintii mei, deci tot mama statea cu ea cand eu eram la servici si mentionez ca aveam un program destul de lung, intrucat uneori era necesar sa facem ore suplimentare. Inainte sa venim aici mama o scotea zilnic in parc si ea se juca cu copiii, erau deja un grupulet...apoi noi am venit aici si atunci s-au taiat toate obiceiurile ei...tind sa cred ca mai "traumatizanta" a fost mutarea aici daca pot spune asa cu toate ca am fost eu cu ea, decat intoarcerea in casa unde a locuit de cand s-a nascut :) oricum nu va fi vorba de un abandon, am de gand sa merg sa o mai vad, si oricum voi vorbi zilnic cu ea pe skype, si e vorba doar de 6-7 luni... SI da, anul trecut am venit aici in vizita, si la aeroport cand am iesit cu ea nu am prezentat decat buletinul meu si pasaportul ei...deci nu aveau de unde sti ca eu chiar sunt maica-sa, doar ca nu i-a interesat..si eu am ramas putin perplexa ca nu mi-au cerut certificatul sa verifice, insa m-am gandit ca poate recurg la asa ceva doar in cazul in care autoritatile au raportat persoane disparute, rapite, etc...doar la iesire din Romania mi-au cerut toate actele, inclusiv procura..
As tine-o insa aici nu are copii cu care sa s ejoace...cand iesim in parc se joaca singura pt ca majoritatea copiilor sunt mai mari si nu o baga inseama...cei de varsta ei sunt deja la gradinita...parintii dupa ce ii iau de la gradinita nu mai ies cu ei in parc..iar eu aici la gradinita nu o pot da anul asta...asa c am-am gandit in primul rand la ea, sa aiba copii cu care sa se joace si sa socializeze...nu cred ca va fi traumatizant pt ea, ca va sta cu parintii mei pe care ii stie si ii iubeste si viceversa...procura surorii mele nu ii pot face aici, decat daca va putea sa ii faca mama in locul meu (mama are procura de la mine sa ma reprezinte)...daca nu se poate, va trebui sa o aduc eu in tara...multumesc pt raspunsuri
Vreau sa vin si eu definitiv prin martie-aprilie anul viitor...de aceea nu vreau sa piarda un an de gradinita...
Deci spuneti ca daca il trimit cu sora mea nu va avea probleme la vama? nu o vor intreba al cui e copilul, etc? Sa nu creada ca e rapit sau ceva...la genul asta de probleme ma refer.
Buna ziua! Am o fetita de 3 ani cu care sunt plecata in Italia. In vara vine sora mea impreuna cu familia pe la noi, si as vrea sa trimit fetita inapoi in tara cu ei, ca sa nu mai fiu eu nevoita sa plec, pt ca fetita incepe gradinita in toamna.
Va rog sa-mi spuneti daca o pot trimite in tara cu sora mea si nu va avea probleme la vami? Din ce tin eu minte, cand am mai fost in Italia si am iesit cu ea inapoi spre Romania, la aeroport nu mi-a cerut certificatul ei de nastere, decat pasaportul si atat...iar numele fetitei este diferit de numele meu.
M-am gandit totusi sa pun o intrebare aici, ca poate voi primi raspunsuri mai concrete si voi sti ce sa fac. Multumesc.