avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Activitate ioanaiux

Activitate ioanaiux

Răspuns la discuția spatiu public
pisica mea nu face afara pt ca nu e obisnuita, si si daca ar face nu miroase deoarece este castrata.Deci probabil, sunt indreptatita sa chem politia in acest caz.
Va multumesc!
Răspuns la discuția sechestru
Buna seara,

Situatia este aceeasi si in cazul in care as fi doar uzufruct?

Va multumesc!
Discuție spatiu public
Buna seara,
V-as ruga daca se poate sa ma sfatuiti cu o problema.Exista vreo lege undeva care interzice iesirea cu pisica afara in spatiul verde dinprejurul blocului in care locuiesc?Din ce stiu eu este spatiu public, si am de cateva luni de zile nenumarate conflicte cu o vecina din bloc din aceasta cauza.Nu cunosc nici o lege care sa interzica aceasta fapta.Pot apela la politie pt aceasta inconvenienta fara sfarsit?

Va multumesc.
Răspuns la discuția sechestru
Multumesc pentru informatii.Eu nu sunt decat jumatate proprietar la un apartament, si nu am girat cu nici un imobil.Esalonare nu sunt ei de acord sa imi faca.Daca nu am girat, exista o lege bancara care sa le dea voie sa imi puna sechestru pe apartament?Repet, e un imprumut personal/ card de cumparaturi.Inca 2 luni mai am venituri din somaj, nu este vorba de poprire pe venituri?
Multumesc frumos!
Discuție sechestru
Buna ziua,

As dori sa stiu daca se poate daca am incheiat acum 4 ani un contract de imprumut personal, si am intarziat la plata ratelor deoarece am ramas in somaj si dupa aceea am ramas fara nici un venit, daca banca poate sa imi puna sechestru pe un imobil pe numele meu, tinand cont de faptul ca nu am girat cu acest apartament, a fost cumparat ulterior semnarii contractului.Intreb aceasta deoarece primesc amenintari cu sechestrul din partea acestora.
Multumesc!
Problema e ca i-am contactat si le-am spus sa imi trimita somajul pe perioada 1-25 aprilie chiar daca a fost emis cuponul intreg, urmand sa le restitui eu suma pe 5 zile dar mi-au spus ca nu se poate pt ca nu e legal.
Va multumesc frumos!
Exista undeva niste articole de lege care atesta faptul ca sunt obligati sa imi plateasca somajul pe perioada 1-25 aprilie, urmand sa le restitui diferenta pe 5 zile?
Va multumesc!
Buna ziua,
Din luna martie am fost in somaj, angajandu-ma in 26 aprilie 2012 (joi).Am anuntat la somaj angajarea in data de 2 mai avand in vedere ca 1 mai a fost legal ziua libera(marti).Azi cand am fost sa inchid dosarul de somaj mi s-a spus ca in luna mai nu mai primesc somajul deloc deoarece angajatorul trebuia sa anunte angajarea in termen de 3 zile si ca mi s-a eliberat bonul de somaj dar s-a blocat pt cele 3 zile si ca nu are rost sa imi trimita banii deoarece oricum trebuie sa le restitui diferenta pe cele 3 zile, urmand sa primesc banii de pe luna aceasta in luna iunie.Este legala aceasta situatie?Nu ar fi normal sa primesc banii si sa le restitui diferenta pe 3 zile sau sa traga acesti bani din somajul de pe luna iunie, avand in vedere ca eu luna aceasta nu primesc nici salar?
Va multumesc.
Buna ziua,
Acum 4 ani mama era angajata la o firma unde avea 12 ani vechime si 3000 de Ron salar.La aceasta remuneratie a avut o rata la banca pt un credit de nevoi personale de 550 ron.Firma s-a inchis, a stat 6 luni in somaj, dupa care s-a angajat la o firma unde are 804 ron net dar aceeasi rata la banca.Este legal ca banca sa refuze sa ii recalculeza rata in functie de veniturile actuale, in sensul sa mareasca perioada?Cand se face un credit nu se ia in considerare faptul ca persoana in cauza trebuie sa ramana si cu o suma pt trai, din salar?Se poate face ceva?
Multumesc frumos.
Buna ziua,
Este legal ca sa nu se accepte inaintarea dosarului de somaj, deoarece cei de la AJOFM vor sa ma oblige sa accept orice post disponibil netinand cont de doleante/studii/pregatire si mai si subliniaza faptul ca am 24 de ani si pot sa lucrez pe orice post?mentionez ca am o vechime de 5 ani in campul muncii in care am contribuit lunar la somaj.
Multumesc.