avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 433 soluții astăzi
Forum Activitate alina_dediu

Activitate alina_dediu

Buna seara. Contract de v-c imobil cu clauza de intretinere, de la tata catre fiica. Ce cai juridice sunt posibile pentru a renunta/rezilia acest contract din partea fiicei? La momentul vanzarii s-a platit pretul pietei. Inclusiv renuntare fara a avea pretentii de recuperare a sumei achitate. M-ar interesa si in cazul in care tatal este de acord si in cazul in care nu este. Multumesc anticipat.
daca este cineva pe fir, ce cunoaste detalii, multumiri anticipate!

in cazul angajatului asigurat la casa opsnaj, se depune ceva in plus?
plata contrib se face catre...?
Răspuns la discuția taxa poluare-masina pompieri
din fericire noi nu am platit-o.
mult succes.
ar trebui sa cereti si dobanda. taxa nu trebuia platita.
Răspuns la discuția taxa poluare-masina pompieri
Legea9/2012 prezinta si exceptii, unde se pare ca ne incadram si noi, chiar daca nu suntem unit administrativ-teritoriala sau alta institutie de stat.

Art. 3
(1) Taxa se aplica pentru autovehiculele din categoriile M1, M2, M3 si N1, N2, N3, astfel cum sunt acestea definite in RNTR 2, cu exceptia:
....................................................................................................................................
(6) In categoria autovehiculelor prevazute la alin. (1) lit. d) se incadreaza numai acele autovehicule dotate cu echipamente speciale necesare efectuarii serviciilor de ambulanta, medicina, descarcerare sau stingere a incendiilor care sunt inscrise in evidenta statiilor de ambulanta, a serviciilor mobile de urgenta si de reanimare, precum si a inspectoratelor pentru situatii de urgenta. In aceeasi categorie intra si autovehiculele dotate cu echipamente speciale necesare efectuarii serviciilor de ambulanta, medicina sau pentru stingerea incendiilor,detinute de operatorii economici.
Cum adica in reg de cumparari numai facturile?de unde ati scos-o pe asta?adica un bon de taxi, parcare, xerox - cheltuieli efectuate pentru desfasurarea activitatii specifice nu le pot deconta?eu cred ca da, atat timp cat bonul este sub 100 ron si stampilat. la fel si pt plati efectuate prin virament (de aceea este reg de incasari si PLATI). doar baza de impozitare? si tva-ul il suport din buzunar?nu cred. spuneti-ne si noua va rog, in baza carei legi faceti aceste afirmatii?
daca aceste termene ar fi respectate, ne-ar fi mult mai bine. nu ati lasat un nr de telefon cand ati depus declaratia pe proprie raspundere? va vor contacta ei cumva. la noi vizita a durat 5 minute. multa bafta, seara faina
Răspuns la discuția taxa poluare-masina pompieri
din pacate nu.speram sa fie o scapare prin lege, cum ar fi destinatia ei. suma este imensa.mltumesc. o seara faina
O masina achizitionata din Austria, destinata serviciilor private de pompieri, este cumva scutita de la plata taxei (prima inmatriculare)?
fara tva. dupa eliberarea certificatului de catre anaf, cu tva. incercati sa-i contactati, dupa vizita la sediul dvs ar trebui ca in 15 zile sa va elibereze certificatul.oricum platitor de tva veti fi incepand cu data de 1 a lunii urmatoare.
Răspuns la discuția pfa si srl
va multumesc pentru sugestie. recunosc ca nu-mi sunt cunoscute articolele enumerate de dvs. in consecinta voi cerceta aceste articole.
o seara faina va doresc,