Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa poluare-masina pompieri
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa poluare-masina pompieri

O masina achizitionata din Austria, destinata serviciilor private de pompieri, este cumva scutita de la plata taxei (prima inmatriculare)?
Doar daca se afla in proprietatea unei unitati administrativ-teritoriala sau alta institutie de stat
din pacate nu.speram sa fie o scapare prin lege, cum ar fi destinatia ei. suma este imensa.mltumesc. o seara faina
Legea9/2012 prezinta si exceptii, unde se pare ca ne incadram si noi, chiar daca nu suntem unit administrativ-teritoriala sau alta institutie de stat.

Art. 3
(1) Taxa se aplica pentru autovehiculele din categoriile M1, M2, M3 si N1, N2, N3, astfel cum sunt acestea definite in RNTR 2, cu exceptia:
....................................................................................................................................
(6) In categoria autovehiculelor prevazute la alin. (1) lit. d) se incadreaza numai acele autovehicule dotate cu echipamente speciale necesare efectuarii serviciilor de ambulanta, medicina, descarcerare sau stingere a incendiilor care sunt inscrise in evidenta statiilor de ambulanta, a serviciilor mobile de urgenta si de reanimare, precum si a inspectoratelor pentru situatii de urgenta. In aceeasi categorie intra si autovehiculele dotate cu echipamente speciale necesare efectuarii serviciilor de ambulanta, medicina sau pentru stingerea incendiilor,detinute de operatorii economici.
putei sa ii dati in judecata pentru evitare taxa poluare. eu sunt in aceeasi situatie. in octombrie 2011 a inceput procesul, in fabruarie 2012 am castigat. Anaf a facut recurs si recursul e pe 31.05.2012. Hotararea va fi definitiva si irevocabila. Avocatul ma costat 500 RON. E ok tinand cont ca taxa de poluare e de 2500 euro.
din fericire noi nu am platit-o.
mult succes.
ar trebui sa cereti si dobanda. taxa nu trebuia platita.