avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 567 soluții astăzi
Forum Activitate DANY & CO EXPERT CONSULTING SRL

Activitate DANY & CO EXPERT CONSULTING SRL

Răspuns la discuția Renuntare abonament Orange
Taxa de reziliere primita consta in nr lunilor ramase pe fiecare numar inmultit cu taxa lor de reziliere...

Legea nr. 193/2000 privind clauzele abuzive din contractele încheiate între profesionişti şi consumatori

(1) Sunt considerate clauze abuzive acele prevederi contractuale care:

j) restrâng sau anulează dreptul consumatorului de a denunţa sau de a rezilia unilateral contractul, în cazurile în care :
- profesionistul a impus consumatorului, prin contract, clauze referitoare la plata unei sume fixe în cazul denunţării unilaterale;
Răspuns la discuția Renuntare abonament Orange
Buna ziua,

Se pot rezilia fara a plati taxele de reziliere...tocmai ce am reziliat un contract anul acesta.

Ideea este sa fiti in contract persoana fizica...persoanele juridice nu se considera consumator final si se rezolva pe calea juridica...

Solutionare la mine:

1. Mi-au trimis factura cu taxa de reziliere.

2. Am facut plangere la ANPC si am transmis si catre furnizor plangerea respectiva.

3. M-au sunat de la diverse firme de recuperare si le-am transmis ca astept solutionarea de la ANPC.

4. Dupa 2 luni de la depunerea cererii la ANPC am primit pe mail factura cu suma stornata.

Din ce am inteles se pot face si plangeri la ANCOM...e multa mai rapida solutionarea...

Bafta!
Răspuns la discuția contributii sociale
Multumesc mult !!!
Răspuns la discuția contributii sociale
Pot solicita la ANAF in calitate de persoana fizica acest lucru ?
Buna ziua,

De unde pot afla cu ce data s-au platit contributiile de catre angajator ?

Eu mi-am depus demisia cu data de 18.09 pe motiv ca angajatorul nu si-a indeplinit obligatiile de plata a contributiilor.

Ulterior mi-au trimis notificare ca si-au indeplinit aceste obligatii.

Ma intereseaza sa stiu exact cu ce data s-au platit aceste contributii!

Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Firma fara activitate
Din ce stiu amenda este de 500 ron pt toate declaratiile 100, 300,...cu avertisment sigur nu accepta :)
Inregistrezi factura de mobilier ca obiect de inventar si se da in folosinta prin contul 1174
Note contabile:
303 = 401
1174 = 303

Astfel nu se afecteaza exercitiul curent!
Daca o inregistrati la ianuarie 2012 folositi contul 117 pt ca implica rezultatul anului 2011...si o treceti in 394 la trimestru
Daca nu s-a depus bilantul pe 2011 mergeti pe contul 603 (In acest caz se rectifica declaratia 394 aferenta S2 2011)...daca s-a depus bilantul se inregistreaza in 117 in ianuarie 2012...

Dpdv al TVA-ului, acesta este deductibil si se trece pe regularizari...

O zi frumoasa in continuare!
Fiecare declaratie depusa trebuia sa aiba recipisa atasata (trebuie sa fie printata declaratia cat si recipisa)...asta in cazul in care printr-o eroare de sistem sa aveti dovada depunerii declaratiei in timp util....cat despre bilant...data scadenta este 29 Mai 2012...

Cel mai usor lucru este sa cereti la administratie un certificat fiscal...in acest caz vedeti si ce declaratii sunt nedepuse si ce datorii fiscale aveti de platit...

O zi frumoasa in continuare!