Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cum verific firma de contabilitate daca imi face ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cum verific firma de contabilitate daca imi face contabilitatea la zi

Pentru firma mea contabilitatea este tinuta de o firma de contabilitate.
Am semnat un contract.
Lunar imi taie factura.
Dar cum as putea sa verific, sa stiu ca firma mea are depuse toate declaratiile si toata contabilitatea la zi?
Deoarece multe declaratiia ucm contabilii le inregistreaza online.
Bilantul pentru anul 2011 pana cand se depune?
Pana in acest moment nu mi-au cerut nici o data stampila firmei, desi au spus ca la anumite acte ma vor chema cu stampila.
Declaratiile se pot depune pe baza certificatului digital calificat cu semnatura electronica.
Bilantul contabil aferent anului 2011 se depune pana la data de 29 mai a.c. Si acesta poate fi depus on-line cu semnatura electronica. Insa va trebui sa semnati o declaratie si bilantul listat pentru a fi scanate si transmise.
Obligatia societatii de contabilitate este sa va predea toate documentele lunar, dupa ce le-au inregistrat. Aceastea trebuie sa fie insotite de jurnale, note contabile si balanta lunara a societatii. Dvs. puteti sa vedeti astfel daca aveti profit sau nu. Urmariti contul 121 din balanta. Conturile din clasa 6 si 7 trebuie sa aiba sold zero la fiecare sfarsit de luna. La fel si conturile de TVA 4426-TVA deductibil si 4427- TVA colectat, daca sunteti inregistrat in acest scop. Poate avea sold contul 4423-TVA de plata sau 4424- TVA de recuperat.
Si declaratiile trebuie sa fie predate tot la sediul societatii. Dvs. Faceti un dosar separat cu acestea.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
pare mai simplu sa angajati un contabil decat sa platifi firma
Asta cam asa este @cotelino.:) Dar acest lucru ramane la latitudinea fiecarui administrator de societate.

In plus , sunt si firme de contabilitate care isi fac treaba cum trebuie si procedeaza corect cu privire la informarea contribuabilului dupa prelucrarea documentelo si predarea acestora. Nu suntem numai noi cei angajati care putem oferi servicii de contabilitate datorita functiei pe care o ocupam, ci si colegii nostri care detin firme de contabilitate. ;)
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
nu neg, fiecare face cum [EDITAT] doreste si toti au dreptul sa traiasca nu?
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Pt. firma in cauza este mai avantajos sa colaboreze cu o firma, decat sa angajeze un contabil cu contract de munca.
Contabilul nu are de lucrat mai mult de o ora luna de luna.
Pentru alte firme, in functie de activitatea pe care o desfasoara este mai convenabil sa angajeze un contabil.
anitsirc, utilizator