avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 726 soluții astăzi
Forum Activitate lulu27

Activitate lulu27

Multumesc pentru raspunsul rapid.Nu imi amintesc cand am cumparat apartamentul sa fi semnat contract cu electrica pt ca nu am nici o copie de la un asa numit contract cu ei.Si mie mi se pare destul de ciudat ceea ce se intampla si nu inteleg de ce sunt obligat sa platesc pentru o greseala comisa de ei, nefiind instiintat. O seara buna tuturor si multumesc inca o data !
Salutare ! Pot incepe prin faptul ca nu sunt in tara . De curand am aflat de la parintii mei ca a fost debransat de la energia electrica apartamentul al carui proprietar sunt .
Facturile au fost platite mereu la zi de catre parintii mei , dar apartamentul este nelocuit de 3 ani. Cei de la energia electrica au sunat-o pe mama mea in legatura cu schimbarea contuarului, nu s-a putut face schimbarea si am fost debransat fara nici o instiintare, urmand dupa o saptamana sa fie stresata de telefoanele lor sa plateasca debransarea si rebransarea cat si schimbarea obligatorie a contuarului , factura care era deja emisa. La aprox o luna dupa toate cele intamplate au trimis o instiintare a neplatii facturii anterioare cu suma de 120ron reprezentand luna anterioara plus servicii in caz contrar vom fi vom fi debransati. Nu inteleg de ce am fost instiintat la o luna dupa ce am fost debransat primind terment de achitare a facturii de 4 zile. M-am gandit sa dau compania in judecata dar nu stiu care sunt pasii . Are cineva raspuns la intrebarile mele ? Multumesc.
ce semnifica contractul de vanzare-cumparare cu renta viagera sau cu uzufruct viager? este vreo diferenta ?
un asemenea contract poate fi desfacut de bunici daca sunt in viata ?
am citit ca sunt proprietari pana mor .

poate fi atacat in instanta sau desfacut un asemenea contract de catre ei sau alti mostenitori?

Multumesc!
ce fel contract putem face ca bunici sa fie siguri ca dupa semnarea lui , nu pot fi dati afara din casa ; si nu poate fi desfacut de nimeni?
@ynocentta
multumesc de raspuns ! asta vroiam sa aud daca se poate desface . deci se poate desface !
am vb si cu un avocat iar acesta ne-a spus ca fata celui bolnav nu are nici un drept dupa semnarea contractului dar nu pre am incredere in el , am vb si cu un notar iar acesta mi-a zis ca acest contract nu-l mai poate desface nimeni si ca devi proprietar dupa ce mor toti trecuti in clauza. nu am inteles mai nimic!
Buna ziua ,

Bunicii s-au hotarat sa faca un contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere. Acesta avand 2 baieti. Unul dintre ei sufera de boli mintale (nu judeca) si are o fata . Bunicul vrea sa faca contractul pe numele celuilalt baiat cu clauza de intretinere pt ei doi si fratele care nu judeca.
Intrebarea mea este :
1 . poate fata celui bolnav sa desfaca , contractul din motive ca tatal ei nu este ingrijit corespunzator ?
2. Bunicul peste ani poate desface contractul ca sa razgandit si vrea sa-i lase totul celeilalte nepoate ?
3. Daca moare bunicul si ramane bunica , poate desface contractul pe " n" motive ?

Daca se poate desface , stie cineva ce contract ar trebui sa faca sa nu fie desfacut de nimeni ?

Aduc la cunostinta ca fata celui bolnav nu l-a mai vazut pe tatal ei de la 6 ani iar la bunici nu a venit niciodata sa-i vada deci nici acestia nu o cunosc .

Va multumesc !

Cu respect ,
Lulu
mersi de mesaj . nu inteleg termenii judecatoresti "definitiva si irevocabila pe cale de consecinta " , puteti fi mai explicita ? Ce ma sfatuiti ? Sunt din provincie dintr-un orasel din sudul tarii , am ajuns cu aceasta judecata pana si la Curtea de Apel Judecatoria Bucuresti.Ne-au luat in ras ca nu este de competenta Bucurestiului si ne-au redirectionat catre judecatoria din oraselul nostru. Mi s-a parut penibil! Asta e justitia noastra sau , nu am gasit un avocat suficient de destept care sa stie ce sa faca.
Salut,


Intrebare : poti face recurs dupa doua hotarari definitive si irevocabile ?

Am un bunic care se judeca de 12 ani cu un vecin pt 45 cm pamant in spatele casei care ii apartin prin acte si prin hotarari judecatoresti ( doua hotarari definitive si irevocabile) . Vecinul cu care se judeca a murit dar sotia lui continua cu judecata. De 3 ani bunicul meu incearca sa termine cu acest circ sa-mi faca contract pe casa dar nu poate ca vecina face mereu recurs. Exista alta posibilitate sa-mi treaca , casa? Orice sfat sau informatie imi poate fi de folos!



Multumesc !
multumesc frumos !