avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 365 soluții astăzi
Forum Activitate craft

Activitate craft

Buna ziua,

Ma poate cineva indruma spre pasii pe care ii am de facut spre infiintarea si inregistrarea unui institut?
As dori sa poarte denumirea de "Institutul roman de .... "
Ma intereseaza sa stiu unde si ce acte se depun.
Multumesc.
Răspuns la discuția Comisioane bancare
Ideea e ca pana acum acest comision nu exista. Personal mi se pare abuziv. Platesc un comision de administrare si comision de transfer, pentru ce inca un comision de administrare?
Am primit o poprire de la ANAF pe contul deschis in banca si dupa executarea popririi banca mi-a luat un comision de plata si un comision de administrare a popririi. Este pentru prima data cand aud de un astfel de comision desi am mai avut astfel de popriri. Stie cineva daca este un comision legal? A mai auzit cineva de un astfel de comision. Specific ca platesc lunar comision de administrere cont.
Multumesc
Susana
Răspuns la discuția Poprire facuta de executor
Inca il mai are deschis. Dupa multa cearta cu cei de la banca am reusit sa pun poprire pe contul clientului. Astept acum confirmareaen scrisa. Prblemema este ca mai bine de o luna banca a refuzat sa faca acest lucru. Desi legea zice ca banca este obligata sa dea raspuns in 5 zile , acesta a venit in peste 2 saptamani cu refuz.
Răspuns la discuția Instiintare de executare silita
Cei de la [editat] sunt foarte agresivi. Nu sunt avocat dar eu nu i-as suna. Ei incearca sa va forteze cumva s ale dati banii. Or sa va sune ei ziua, noaptea, sambata, duminica,la pranz ... cu amenintari de toate felurile. E un fel de abuz ce fac ei.

[pe forum discutam ideea, nu persoana]
Răspuns la discuția Poprire facuta de executor
Va rog ajutati-ma caci nu inteleg de ce banca refuza sa faca poprirea.
Am o nelamurire referitoare la poprirea unui cont facuta de un executor judecatoresc.
Cu alte cuvinte am avut un cec de la un client pt care am primit respingere. Am ajuns la executor care a trimis bancilor ordine de poprire.
Banca la care clientul are cont mi-a raspuns ca nu poate executa poprirea caci clientul nu are contul deschis la unitatea teritoriala specificata de executor in hartii. Dar stiu ca are cont la banca respectiva pentru ca cecul a fost emis de acea banca.
Stie cineva care e legea in cazul popririlor. Unde ar trebui sa caut?
Ar trebui ca executorul sa trimita popriri la toate sediile bancilor? In cazul CEC ului ar fi vorba de mii de sedii.
NU am mai intalnit aceasta situatie dar banca zice ca asa ar fi trebuit sa fac.

Multumesc
Buna ziua,
Nu reusesc sa gasesc legea privind modificarea statutului.
Daca am datorii catre stat reprezentand TVA si impozit pot modifica in statutul firmei durata de functionare astfel incat sa o pot inchide?
Răspuns la discuția poprire bancara
Nu e vorba despre un cont de salariu ci despre contul unei firme. In lege scrie undeva ca banca disponibilizeaza sumele de bani cf popririi. Asta eu zic ca nu inseamna blocarea tuturor banilor din cont. Banca invoca o lege legata de suspendarea popririi. Dar in cazul de fata nu e vb de o suspendare caci poprirea a fost executata.
Am citit zilele aceste codul fiscal si mi se pare atat de prost facut. Pe alocuri chiar se contrazice .
Răspuns la discuția poprire bancara
ANAF nu trimite inapoi catre banca nimic. In mod normal banca ar trebui sa deblocheze restul banilor. Caci hartia aia de la ANAF zice ca are de recuperat o suma de bani. Dupa ce o recupereaza nu mai exista motivul de blocare a contului nu?