Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Inregistrare institut
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Inregistrare institut

Buna ziua,

Ma poate cineva indruma spre pasii pe care ii am de facut spre infiintarea si inregistrarea unui institut?
As dori sa poarte denumirea de "Institutul roman de .... "
Ma intereseaza sa stiu unde si ce acte se depun.
Multumesc.
Pasii pe care trebuie sa ii urmati sunt cei de la infiintarea unei asociatii.
Regasiti mai jos:
[ link extern ]
Un ghid detaliat si actualizat gasiti si aici:
www.ccn.ro/docs/CCN_Ghid_Infiintare_ASOCIATIE_ONG_mai2014.pdf
Din cauza prezentei termenului ”roman” in denumire, va trebui sa adoptati statutul si actul cosntitutiv sub semnatura privata, sa parcurgeti procedura de obtinere de la Secretariatul General al GUvernului a avizului de utilizare in denumire a termenului ”roman”, si cu acel aviz puteti apoi obtine de la MInisterul Justitiei dovada disponibilitatii denumirii, si abia apoi poate avocatul atesta sau notarul autenfifica actul constitutiv si statutul si se poate depune dosarul la Judecatorie pentru acordarea personalitatii juridice... In trecut era mai simplu, de anul acesta s-a complicat si mai tare...