avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Activitate QED

Activitate QED

2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Spuneti ca lucrati in domeniul medical, dar va lipsesc niste informatii de baza despre infectarea cu virusul HPV.

In primul rand, cam toata lumea are HPV :) Ok, o sa ziceti ca exagerez si poate ca asa o fi, dar concluzia am tras-o pe baza informatiei acesteia:
Se estimează că 80% din populaţia activă sexual, femei şi bărbaţi, se poate infecta cu HPV pe parcursul vieţii. Este cea mai frecventă infecţie virală transmisă sexual şi probabil cea
mai frecventă boală cu transmitere sexuală.


S-a discutat deja ca infectia cu HPV nu are simptome la barbati, cu exceptia aparitiei condiloamelor si negilor genitali, dar acestea sunt generate de tulpinile cu potential scazut cancerigen, or dvs aveti treaba cu celelalte, care, repet, nu dau simptome. Deci un barbat obisnuit, activ sexual, cu cel putin o partenera la activ, nu stie daca are sau nu HPV. Afara de faptul ca face genotiparea HPV (aceeasi analiza pe care ati facut-o si dvs), dar surpriza, se pare ca nu iese intotdeauna la analiza, chiar daca exista HPV-ul in organism. Asta fie pentru ca este in stare latenta, fie ca nu a fost prelevat corect sau din zona in care se gasea virusul (aceste informatii le am direct de la medici, care mi-au spus mai mult sau mai putin voalat ca analiza HPV la barbati e aproape ineficienta).

In aceste conditii, dvs va asteptati ca acel barbat sa stie ca are HPV si sa va informeze? Credeti ca vreun barbat se apuca sa faca de capul lui o analiza costisitoare (aprox 500 lei) care nu e deloc de rutina sau nedureroasa (presupune prelevarea din uretra, prin introducerea unei periute in capul penisului)? Asta eventual dupa fiecare contact sexual cu o noua partenera?

Adevarul e ca toata lumea are HPV. Si se da dintr-o veselie de la unul la altul. Asa cum dvs ati decis sa aveti relatii sexuale neprotejate, la fel procedeaza majoritatea oamenilor. Si nu, nu stau cu analizele in mana cand o fac.

Luati in considerare ca virusul poate sa fie si latent in organism si sa se activeze intr-o perioada cand sistemul imunitar este slabit. Afara de faptul ca ati fi fost virgina inainte de relatiile sexuale cu acest barbat, nu prea vad cum puteti dovedi ca nu aveati HPV inainte de a face sex. Poate doar daca aveti o genotipare HPV dinainte, dar dvs aveti doar un Papanicolau care arata leziunile pe care le provoaca un virus activ, nu poate dovedi in sine ca aveati sau nu HPV (repet, putea sa fie latent si sa nu aveti niciun fel de modificare celulara). Sincer, doctorul acela v-a cam spus ce vroiati sa auziti, dar daca e sa fim realisti, adevatul e ca nu se poate spune cu certitudine cand si de la cine v-ati infectat.

In ceea ce priveste platitul in fata legii, inteleg ca dvs nu veti mai avea relatii sexuale niciodata in viata? Pentru ca altfel, nu e cinstit fata de partenerul/-ii dvs si ar putea sa va dea si ei in judecata pentru ca i-ati infectat. Luati in considerare ca HPV-ul nu se vindeca, el ramane in organism toata viata si nu prea aveti de unde sa stiti cand e in stare latenta sau activ, in ideea ca ati avea relatii sexuale doar cand e in stare latenta, atunci existand sanse mai mici de infectare. Haideti sa fim seriosi! Luati-o ca atare, ati patit ceea ce patesc mii de femei, asta inseamna sa fii activ sexual, iti asum riscuri si cateodata pierzi. In loc sa urmariti barbatii prin instanta, mai bine aveti grija de dvs - controale regulate pentru a urmari modificarile celulare si un mod de viata sanatos pentru a ajuta sistemul imunitar sa lupte cu virusul. Stresul unui proces si urmarirea "vinovatului" nu ajuta deloc. Faceti pace cu dvs si cu cei din jur si concentrati-va pe ce e important acum.
JustWannaBreath a scris:
Asa ca fetele nu s.au dus la diriginta pentru ca au respectat dorinta ei,cine suntem noi sa luam decizii pentru altcineva?

Dar cand au chemat ambulanta, n-au luat o decizie pentru altcineva? Nu mai incercati sa le aparati, ideea e ca niste copii, atunci cand au probleme de genul asta, ar trebui sa se adreseze adultilor. Nu era numai diriginta la scoala, erau si alti profesori, directorul scolii, psihologul, secretara, femeia de serviciu, un paznic, oricine! Imposibil ca fetele sa nu aiba o profesoara preferata, in care au incredere, la care sa fi putut apela.

In fine, sper ca asta a fost o lectie pentru ele, acum stiu ce sa aleaga intre "gura lumii" si viata unui om. Cat despre absente, asta e, au riscat ca sa ajute o prietena. E un gest nobil. Nu stiu daca e cazul sa inceapa un razboi doar pentru ca n-o au la inima pe diriginta.
Răspuns la discuția Obligativitate cont Trezorerie
Este o chestiune reglementata prin lege?
Buna ziua,

In calitate de SRL am executat o comanda pentru o institutie bugetara (nu prin SEAP). Inainte de a prelua comanda, am verificat daca plata se face exclusiv in cont la Trezorerie sau se poate face in contul meu (nu am cont la Trezorerie si nu aveam de gand sa deschid doar pentru aceasta comanda) si am primit asigurarea ca nu e necesar contul la Trezorerie. In aceste conditii, pe factura apare contul firmei, deschis la o banca privata.

Ieri, dupa o luna jumatate in care am asteptat plata facturii, mi se cere sa deschid cont la Trezorerie, altfel "nu pot plati factura". Mi se spune ca e vorba de niste norme interne. Institutia in cauza nu doreste sa faca plata nici prin casierie.

Eu nu doresc sa deschid cont la Trezorerie doar ca sa pot incasa aceasta factura. Va rog sa-mi spuneti ce prevede legea. Chiar asa, pentru o conditie impusa DUPA ce a fost livrata comanda si emisa factura, raman cu factura neincasata?

Deci:

1. Exista in legislatie vreo prevedere in ceea ce priveste platile pe care le fac institutiile bugetare, in sensul ca se fac in exclusivitate in conturi de Trezorerie?

2. O prevedere interna (care nu mi-a fost adusa la cunostinta decat acum) poate sa fie aplicata chiar daca legislatia prevede altceva?
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
1. Functia de formatare a textului era utila. In special bolduirea. Astfel puteai sa evidentiezi elementele principale din discurs, ceea ce face ca textul sa fie mai usor de parcurs

2. Functia de citare. Stiu ca se facea abuz si probabil de aceea a fost scoasa, dar personal as folosi-o ca sa citez doar o fraza dintr-un text mai lung aflat la inceputul unei discutii, spre exemplu. Fara a putea cita, va trebui sa scriu probabil mai mult ca sa povestesc ce a zis user-ul caruia vreau sa-i raspund. Cu alte cuvinte, se foloseste mai mult spatiu, adica tocmai ce se incearca sa se evite.
Buna ziua,

In calitate de SRL am executat o comanda pentru o institutie bugetara (nu prin SEAP). Inainte de a prelua comanda, am verificat daca plata se face exclusiv in cont la Trezorerie sau se poate face in contul meu (nu am cont la Trezorerie si nu aveam de gand sa deschid doar pentru aceasta comanda) si am primit asigurarea ca nu e necesar contul la Trezorerie. In aceste conditii, pe factura apare contul firmei, deschis la o banca privata.

Astazi, dupa o luna jumatate in care am asteptat plata facturii, mi se cere sa deschid cont la Trezorerie, altfel "nu pot plati factura". Mi se spune ca e vorba de niste norme interne. Institutia in cauza nu doreste sa faca plata nici prin casierie.

Eu nu doresc sa deschid cont la Trezorerie doar ca sa pot incasa aceasta factura. Va rog sa-mi spuneti ce prevede legea. Chiar asa, pentru o conditie impusa DUPA ce a fost livrata comanda si emisa factura, raman cu factura neincasata?

Deci:

1. Exista in legislatie vreo prevedere in ceea ce priveste platile pe care le fac institutiile bugetare, in sensul ca se fac in exclusivitate in conturi de Trezorerie?

2. O prevedere interna (care nu mi-a fost adusa la cunostinta decat acum) poate sa fie aplicata chiar daca legislatia prevede altceva?
Bogdan00 a scris:

Eu nu-mi permit să stau 3 luni fără permis din cauza unei erori a dispozitivului lor radar....


Dvs nu stati fara permis din cauza erorii radarului, ci pentru ca ati circulat cu mult peste viteza legala. Sau doriti sa ne spuneti ca ati circulat cu 50 km/h si radarul a inregistrat 103 km/h?
Justitiarul711 a scris:

Din pacate copilul fiind atat de mic nu cred ca veti obtine domiciliul in instanta la dvs. decat daca ati demonstra cu martori ca mama nu se ingrijeste de el ori ca viata ii este pusa in pericol in casa mamei.

Oare nu ii este pusa viata in pericol unui copil nou-nascut intr-o casa in care colcaie TBC-ul?!
Răspuns la discuția Probleme cu mama
Termenul care se foloseste pentru ceea ce face mama dvs este "HOARDING":
[ link extern ]

Cititi si informati-va despre aceasta. Daca nu reusiti sa o duceti la un psiholog, luati dvs niste sedinte pentru a va da cateva indicatii despre cum ar trebui sa gestionati problema.
Răspuns la discuția Discriminare religioasa
Dle Caligula, ne-am bucura sa ne impartasiti cum s-a finalizat demersul dvs. Ca banuiesc ca nu a ramas pruncul nebotezat din 2014 pana acum...