Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Discriminare religioasa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Discriminare religioasa

Buna ziua,

Intrebarea mea este ceva mai ciudata dar, sper, interesanta.

Conform legii (nu logicii :) ), refuzarea efectuarii unui serviciu religios pe considerente religioase reprezinta discriminare?

Ce date am:
1) Biserica Ortodoxa Romana este o institutie de utilitate publica, dar autonoma fata de Stat.
2) Discriminarea religioasă are loc atunci când cineva este refuzat la ............ servicii publice și facilități, precum și loc public pentru exercitarea lor și dreptul lor la libertate religioasă
3) In 2013 Guvernul Romaniei a decis ca religia este un serviciu public esential fara de care primariile nu pot functiona.

Multumesc!
Caligula, utilizator
Revin. Nu vreau sa va dau dureri de cap insa am cules si alte informatii:

OG 137/2000

Art. 2
(1) Potrivit prezentei ordonante, prin discriminare se intelege orice deosebire, excludere, restrictie sau preferinta, pe baza de rasa, nationalitate, etnie, limba, religie, categorie sociala, convingeri, sex, orientare sexuala, varsta, handicap, boala cronica necontagioasa, infectare HIV, apartenenta la o categorie defavorizata, precum si orice alt criteriu care are ca scop sau efect restrangerea, inlaturarea recunoasterii, folosintei sau exercitarii, in conditii de egalitate, a drepturilor omului si a libertatilor fundamentale sau a drepturilor recunoscute de lege, in domeniul politic, economic, social si cultural sau in orice alte domenii ale vietii publice.

Art. 3
Dipsozitiile prezentei ordonante se aplica tuturor persoanelor fizice sau juridice, publice sau private, precum si institutiilor publice cu atributii in ceea ce priveste:

c) serviciile publice sau alte servicii, accesul la bunuri si facilitati;

Logic, stiu ca institutia publica nu este Biserica, ci Primaria (+ altele).

Acum vine OG din 2013 (nu stiu exact care pt. ca am extras doar din presa informatia), cf. careia "religia este un serviciu public esential fara care primariile nu pot functiona".

Ce efecte produce aceasta ultima OG, din 2013? Va rog sa aveti in vedere tot intrebarea initiala.

Caligula, utilizator
Hmmm...depinde care religie...
Tot din ziare:
""lista serviciilor publice esentiale fara de care unitatile administrativ teritoriale, aflate in situatie de criza financiara sau insolventa, nu pot functiona"
Iata lista completa a acestor servicii publice esentiale:

impozite si taxe locale
evidenta persoanelor
registrul agricol
amenajarea teritoriului si urbanism
situatii de urgenta
invatamant si servicii auxiliare pentru educatie
sanatate
cultura
religie
asistenta sociala
alimentare cu apa si canalizare
iluminat public
salubrizarea si gestionarea deseurilor
producere transport distributie si furnizare de energie termica in sistem centralizat
autorizare si avizare transport public de calatori"

Nu prea vad legatura... Dar vorbind de discriminarea altor culte religioase in favoarea cultului predominat prin pomeni...asta da.
Concret, in ce mod ati fost discriminata ? Si unde ati solicitat aceste servicii ?

In mod normal cand aveti nevoie de un serviciu religios trebuie sa va adresati parohiei pe raza careia va aveti domiciliul.

Daca il solicitati din alta parte depinde de ce alte solicitari mai au respectivii daca va pot ajuta sau nu.

Puteti vorbi fie direct cu preotul, fie sa cereti indrumari de la persoana de la pangar care vinde lumanari sau de la cineva din comitetul parohial. Important e sa explicati clar ce anume doriti sa vi se rezolve si sa intrebati daca aveti nelamuriri.

Daca in urma acestor demersuri considerati ca ati fost nedreptatita puteti sa va adresati eparhiei (episcopie, mitropolie, etc., depinde de locatia geografica ce denumire are) sub jurisdictia careia se afla parohia in cauza. Cereti o audienta la episcopul locului sau discutati cu personalul eparhial si reclamati ce nemultumiri aveti si vedeti ce vi se raspunde.
tarkan a scris:

Hmmm...depinde care religie...

Pai e vorba despre religia... care lipseste cu desavarsire :).

Caz foarte plauzibil dar ipotetic: preotul refuza sa boteze un copil pe motiv ca unul dintre cei implicati (parinti & nasi) este ateu.

Initial am dorit sa aflu daca nu cumva, in calitate de platitor de taxe si impozite, preotul este obligat sa imi ofere aceste servicii. ...Cel putin pana se privatizeaza aceasta institutie. Am renuntat la acest gand deoarece "Biserica Ortodoxa Romana este o institutie de utilitate publica, dar autonoma fata de Stat" si, mai mult decat atat, are un regulament de ordine interioara, pe care un ateu il incalca... prin simpla apartenenta/nonapartenenta religioasa.

Am zis OK, jucam cartea discriminarii. Acum apare problema ca regulamentul de ordine interioara nu poate fi mai presus de lege; nu poate contine dispozitii ce o incalca.

Doresc sa stiu daca acest rationament are baza legala.
nea_marin a scris:

Concret, in ce mod ati fost discriminata ? Si unde ati solicitat aceste servicii ?

In mod normal cand aveti nevoie de un serviciu religios trebuie sa va adresati parohiei pe raza careia va aveti domiciliul.

Daca il solicitati din alta parte depinde de ce alte solicitari mai au respectivii daca va pot ajuta sau nu.

Puteti vorbi fie direct cu preotul, fie sa cereti indrumari de la persoana de la pangar care vinde lumanari sau de la cineva din comitetul parohial. Important e sa explicati clar ce anume doriti sa vi se rezolve si sa intrebati daca aveti nelamuriri.

Daca in urma acestor demersuri considerati ca ati fost nedreptatita puteti sa va adresati eparhiei (episcopie, mitropolie, etc., depinde de locatia geografica ce denumire are) sub jurisdictia careia se afla parohia in cauza. Cereti o audienta la episcopul locului sau discutati cu personalul eparhial si reclamati ce nemultumiri aveti si vedeti ce vi se raspunde.

OK, revin atunci cu cazul concret.

Eu si sotia - atei.
Am doua perechi de fini care stiu foarte bine cine sunt si de unde vin. Am botezat deja un copil, urmeaza un al doilea, cat de curand.

Mi se reproseaza faptul ca nu i-am spus preotului care e treaba cu mine.
Spun Crezul raspicat si impecabil, stau intr-un picior, scuip spre Rasarit ca sa ma lepad de Satana... e problema mea. Respect cu strictete ritualul, nu vandalizez, nu rad, nu jignesc, nu bagatelizez etc. Cert este ca, momentan, nu doresc consiliere spirituala pe aceasta tema :).

Intrebarea mea este: si daca ii spun preotului ce?! Ce ar trebui sa se intample si la ce sa ma astept?

Logic, in cazul unui refuz, pe care eu l-as considera abuziv, institutiile pe care mi le-ati recomandat sunt excluse. Vreau sa stiu ce face Statul pentru mine in acest caz, nu episcopul.