avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Activitate pet65

Activitate pet65

buna ziua , sunt angajat de curand cu CIM iar salariul brut este de 1462 ron , as dori sa-mi spuneti cat ar trebui sa fie salariul net tinand seama ca sunt si PENSIONAR ? Va multumesc
as dori sa stiu daca aceasta persoana cu handicap grav cu insotitor beneficiaza de scutire la plata impozitelor pe cladiri si auto ? iar daca da in baza carei legi .
va multumesc
buna ziua , socrul meu este handicapat gr.1 cu insotitor as dori sa intreb daca achizitioneaza un automobil pe numele sau la inscriere beneficiaza de scutire sau reducere la taxele de prima inmatriculare , mediu , rovigneta...... va multumesc
buna ziua , as dori sa intreb daca socrul meu care este handicapat gradul1 cu insotitor beneficiaza de scutire sau reducere de taxe inscriere , mediu..... la achizitionarea unui automobil , sau daca beneficiaza de vreo facilitate ? va multumesc
Răspuns la discuția concediu crestere copil
buna seara , sotia mea este in concediu maternal , inainte de concediu a lucrat la o gradinita fiind angajata a spitalului , intre timp au fost preluati de primarie , vreau sa intreb daca in aceasta perioada poate negocia salariul sau poate semna un contract de munca cu noul angajator ? mai mentionez ca noul angajator a solicitat sa faca o noua cerere de suspendare a activitatii ea fiind deja in concediu . va multumesc
Răspuns la discuția concediu crestere copil
as dori sa mai adresez o intrebare legat de alocatia copilului si indemnizatia mamei - cumnata mea nu lucreaza dar si-a platit contributia de asigurari sociale la cartea de munca . ar dori sa stie ce alocatie primeste copilul si ce indemnizatie poate primi ea ? va multumesc
Răspuns la discuția concediu crestere copil
multumesc pentru raspuns. inteleg ca perioada de revenire la serviciu a sotiei nu mai este influentata de concediu paternal al tatalui? intreb pentru ca in iunie 2012 am intrebat la serviciul de asistenta sociala al primariei si acestia au spus " deoarece dvs. nu puteti efectua concediul paternal nefiind incadrat in ultimile 12 luni sotia trebuie sa se intoarca la serviciu pentru a beneficia de stimulent cu 3 luni inainte sa implineasca copilul 1 an" .
as dori daca se poate sa aflu cu cat timp inainte de expirarea concediului postnatal de 1 an trebuie sa se prezinte sotia la serviciu pentru a beneficia de stimulentul de insertie?
mentionez ca eu nu pot face acea perioada de concediu paternal nefiind incadrat timp de 12 luni inaintea nasterii copilului. copilul este nascut pe data de 10.04.2012 iar sotia a terminat cele 126 de zile de concediu medical luna trecuta. va multumesc
multumesc pentru raspuns
sotia mea naste peste 10 zile, opteaza pentru un an , eu nu indeplinesc conditiile de cotizare pentru a intra in ccc , cu cat timp inainte de implinirea varstei de 1 an este obligata sa inceapa serviciul pentru a beneficai de stimulentul de insertie ? multumesc