avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 184 soluții astăzi
Forum Activitate Segarceanu

Activitate Segarceanu

Va multumesc.
Ma intereseza in principal daca as beneficia de aceasta indemnizatie chiar si minina, avand in vedere ca cele 12 luni de cotizatie in cei 2 de calcul au intreruperi mari.
Pot beneficia de ICC minima daca inainte de nasterea copilului voi avea aprox. 8 luni lucrate succesiv iar in cei 2 ani de calcul, inca 5 luni, cu intreruperi ?
Va rog sa-mi comunicati daca la aceasta data, pot benefici a de noua prevedere legala care anuleaza majorarea impozitului pe cea de a doua locuinta detinuta, constatata abia azi de organele fiscale, care ma obliga sa platesc,difernta pe o perioda de 5 ani in urma.
Daca timp de 2 ani, pana in iulie 2016, am fost in concediu de crestere copil iar in septembrie m-am angajat si mi-a fost contractul desfacut in perioada de proba conf art.31 alin (3) din legea 53/2003, pot beneficia de indemnizatie de somaj?
Buna ziua!
As dori sa stiu daca as putea depune dosarul, in vederea acordarii unei indemnizatii de somaj, daca mi-a fost incetat contractul de munca in timpul perioadei de proba, in temeiul ART.31, alin.(3) din LEGEA nr.35/2003-Codul Muncii.Precizez ca inainte de a ma angaja am fost timp de 2 ani in concediu de maternitate care s-a terminat in 22 iulie iar pe 24 septembrie am semnat noul contact de munca.
Contractul a fost desfacut la dorinta societatii angajatoare.
Va rog sa-mi spuneti care sunt termenele legale de intocmire si de comunicare a procesului verbal de constatare a abaterilor de la legea circulatiei pe drumurile publice, fata de data comiterii abaterii?
Răspuns la discuția Pensionare la limita de varsta
Multumesc. O zi buna!
As dori sa stiu daca o persoana de sex feminin nascuta in data de 08.01.1955 cu stagiu de cotizare de 37 de ani, fara conditii speciale de munca poate iesi la pensie in acest an?
Mama mea detine cota indiviza in procent de aprox 75% dintr-un apartament in urma unui contract de vanzare-cumparare intre tatal ei (actualmente defunct) si mama mea.Din acest imobil mai detin cota indiviza de 1/8 fiecare, alti 2 frati ai mamei mele, mostenitori si ei in urma mortii mamei mamei mele (sotie a defunctului, decedata inaintea sotului)
Mama mea ar vrea sa vanda acest imobil dar cei doi frati conditioneaza intocmirea actului de intabulare a intregului apartament intrucat ar vrea o suma de bani suplimentara, inaintea vanzarii imobiluilui, altfel nu ne pun la dispozitie copie dupa CI necesare intabularii.
Desi sunt de acord cu vanzarea, ei impun aceasta suma de bani suplimentara, total nejustifucata.
Intrebarea mea este cum putem rezolva aceasta situatie pentru a valorifica fiecare dintre proprietari acest imobil.

Mama detine cota indiviza in procent de aprox 75% dintr-un apartament in urma unui contract de vanzare-cumparare tatal ei (actualmente defunct) si mama mea.Din acest imobil mai detin cota indiviza de 1/8 fiecare, alti 2 frati ai mamei mele, mostenitori si ei in urma mortii mamei mamei mele (sotie a defunctului, decedata inaintea sotului)
Mama mea ar vrea sa vanda acest imobil dar cei doi frati conditioneaza intocmirea actului de intabulare a intregului apartament intrucat ar vrea o suma de bani suplimentara, inaintea vanzarii imobiluilui, altfel nu ne pun la dispozitie copie dupa CI necesare intabularii.
Desi sunt de acord cu vanzarea, ei impun aceasta suma de bani suplimentara, total nejustifucata.
Intrebarea mea este cum putem rezolva aceasta situatie pentru a valorifica fiecare dintre proprietari acest imobil.