Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acordare drepturi somaj dupa incetare contract in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acordare drepturi somaj dupa incetare contract in timpul perioadei de proba

Buna ziua!
As dori sa stiu daca as putea depune dosarul, in vederea acordarii unei indemnizatii de somaj, daca mi-a fost incetat contractul de munca in timpul perioadei de proba, in temeiul ART.31, alin.(3) din LEGEA nr.35/2003-Codul Muncii.Precizez ca inainte de a ma angaja am fost timp de 2 ani in concediu de maternitate care s-a terminat in 22 iulie iar pe 24 septembrie am semnat noul contact de munca.
Contractul a fost desfacut la dorinta societatii angajatoare.
Segarceanu, utilizator
Incetarea raportului de muncă la iniţiativa angajatorului, prin notificare scrisă, în temeiul art. 31 alin. (3) din Legea nr. 53/2003 - Codul Muncii va da posibilitatea sa beneficiati de indemnizatia de somaj.